EN

21.10.2021, 08:00 Wersja do druku

Gdynia. Pięć premier w Teatrze Miejskim w nowym sezonie

Pięć premier, w tym "Sen nocy letniej” Williama Szekspira "Misery” na podstawie Stephena Kinga oraz "Pułapka" Stanisława Różewicza, przygotuje w nowym sezonie artystycznym 2021/2022 Teatr Miejski w Gdyni.

fot. mat. teatru

Najbliższą premierą gdyńskiego teatru będzie "Sen nocy letniej". XVI-wieczną komedię Szekspira, w reżyserii Rafała Szumskiego, widzowie zobaczą w sobotę.

"Zawsze premiera Szekspira w teatrze to ekscytujący moment. Bo ile pokoleń reżyserskich, ilu reżyserów, tyle interpretacji tych sztuk, czy to komediowych, czy dramatycznych" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztof Babicki.

Zdaniem reżysera Rafała Szumskiego, dzieła angielskiego dramaturga zawierają w sobie wszelkie odcienie tragizmu i komedii. "My próbujemy te elementy łączyć i odnaleźć się w tym uniwersum Szekspira" - dodał.

"Trudność ze +Snem nocy letniej+ i podobnymi znanymi utworami Szekspira jest taka, że one wszystkie mają bogatą tradycję inscenizacyjną. I często używa się zabiegów, że albo umieszczamy coś współcześnie lub w czasach epoki. My w spektaklu staramy się szukać czegoś pomiędzy tzn. używamy współczesnych zabiegów inscenizacyjnych, kostiumy są nazwijmy to +poza czasem+, scenografia zaś jest bardziej symboliczna niż w jakiś sposób określająca rzeczywistość. Jeśli chodzi o muzykę, której będzie w spektaklu sporo, to bawimy się barokiem na różne sposoby" - wyjaśnił Szumski.

Reżyser przywołał też słowa Petera Brooka o "Śnie nocy letniej", że "pomysł na realizację tekstu Szekspira może mieć każdy, ale pozostaje kwestia, jak nadać tej potrawie treść i smak".

W Teatrze Miejskim trwają już próby do "Misery" Williama Goldmana na podstawie powieści Stephena Kinga. Goldman jest autorem scenariusza do amerykańskiego thrillera z 1990 r. w reżyserii Roba Reinera. Sztukę wyreżyseruje Krzysztof Babicki, a jej premierę zaplanowano na 11 grudnia.

"W głównych rolach wystąpią, dawno niewidziana, Dorota Lulka, a Szymon Sędrowski zagra pisarza. W postać szeryfa wcieli się natomiast Mariusz Żarnecki” - zapowiedział reżyser.

Kolejna premiera, zaplanowana na marzec 2022 r. to "Sześć postaci w poszukiwaniu autora", włoskiego autora Luigiego Pirandellego z 1921 r.

Babicki poinformował, że inscenizacji tego dramatu ma się podjąć Tadeusz Bradecki, który jednak teraz w Anglii zmaga się z ciężką chorobą.

Kolejną premierą na gdyńskiej scenie w maju przyszłego roku, w reżyserii Babickiego, będzie "Pułapka" Stanisława Różewicza. Dramat ten Babicki reżyserował w 1984 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, ze scenografią Mariana Kołodzieja i muzyką Andrzeja Głowińskiego.

"Teraz będzie oczywiście zupełnie inaczej, w innym kontekście. To opowieść o Franzu Kafce, wielkim pisarzu, a przede wszystkim o jego stanie ducha i świadomości i przewidywaniu bardzo mrocznej przyszłości. +Pułapka+ to dla mnie najważniejszy polski tekst dramatyczny napisany po wojnie" - podkreślił Babicki.

Na czerwiec 2022 r. premierą na Scenę Letnią w Orłowie będzie zaś sztuka pod roboczym tytułem "Love, love, love – hippisi" w reżyserii Aliny Moś-Kerger.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne