Teatralne lato zawita na scenę już 5 lipca sztuką "Marysia ma Rysia". Tegoroczny repertuar jest niezwykle zróżnicowany. Wszystko przygotowano zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Można tego lata liczyć zarówno na lekki repertuar komediowy, jak też na ambitne nagradzane teksty, zachwycające formą i grą aktorską.
Prawdziwym hitem jest spektakl "Lekko nie będzie" w reżyserii Tomasza Sapryka. Na deskach teatralnych Konsulatu Kultury oglądać można niezwykle zabawną francuską komedię o miłości, pozorach, szukaniu szczęścia nawet wtedy, gdy w związku widoczna jest różnica wieku. Panie i panowie zauroczeni są młodszymi partnerami, na przekór konwenansom. Spektakl zostanie zaprezentowany aż siedem razy: 14-15 lipca oraz 1-2 sierpnia. Po raz pierwszy w historii GCK sztuka będzie pokazywana jednocześnie na sali teatralnej oraz na patio - tam, na dużym ekranie, mogą ją obejrzeć ci widzowie, którzy wciąż obawiają się przebywania w większej grupie w zamkniętym pomieszczeniu. Bilet na patio Konsulatu jest tańszy, a w cenie również napój bezalkoholowy dostępny w teatralnej kawiarni.
"Lekko nie będzie" - spektakl trwa dwie godziny, cena biletów: 80, 70 zł lub w ramach pokazu na patio - 30 złotych.
Na widzów czeka prawdziwa teatralna uczta
Inną sztuką, która na pewno przyciągnie widzów do Konsulatu Kultury to "Koszt życia" Martyny Majok w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Nagrodzony Pulitzerem tekst to sztuka dla widzów 15+. Opowiada o siłach, które łączą ludzi, stawianiu czoła wyzwaniom, fizycznej niepełnosprawności i o tym, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Majok oprowadza nas po najczarniejszych korytarzach życia w trwającej 85 minut sztuce, wierząc, że zawsze na końcu pojawi się słońce.
Na najmłodszych miłośników teatru czeka entuzjastycznie przyjęta "Marysia ma Rysia" w reż. Agnieszki Płoszajskiej. Podczas 55-minutowego spektaklu najmłodsi dowiedzą się, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym miejscu i momencie. To również opowieść o wsparciu, jakie można otrzymać od przyjaciela. I o tym, że nie warto żywić urazy i pielęgnować żalu.
Warto zaznaczyć, że widzowie - w przypadku wszystkich spektakli - zajmują co drugie miejsce i podobna zasady obowiązują podczas spektaklu "Marysia ma Rysia". Jednak zgodnie z wytycznymi - dzieci do 13 roku życia mogą usiąść z rodzicami, a więc Obsługa Widza na miejscu będzie przydzielała miejsca obok siebie.
Trzy dramaty, trzech reżyserów i jedna opowieść -"Cześć, kochanie. Głowacki 3.1" to dwugodzinny skrawek naszego życia. Lustro, a czasami krzywe zwierciadło, w którym (nie zawsze) z przyjemnością możemy się przejrzeć. Głowacki stworzył śmieszno-gorzki obraz naszej zwykłej, małej codzienności. Pełny emocji, groteski, ale i nierzadko - dramatu.
"Konsternacja" to z kolei dynamiczna akcja i różne odcienie absurdu, czyli Mayenburg w najlepszym wydaniu. Tekst jednego z najważniejszych dramaturgów młodego pokolenia, to tylko z pozoru lekka komedia. Poślizg tożsamości i ciągle zmieniająca się narracja są znakomitym odbiciem naszej rzeczywistości. Za całość odpowiada Grzegorz Chrapkiewicz.
Ruszają również rodzinne gry miejskie
W ramach akcji Kulturalne dzieciaki w Konsulacie Kultury, w cztery wakacyjne niedziele w przestrzeni miejskiej będzie można się bawić, rozwiązując zagadki zorganizowane przez Konsulat Kultury. "Zmysły Gdyni" to gra, w której patrząc, słysząc, dotykając i smakując kształtujemy wiedzę o najbliższym otoczeniu. Nasze zmysły są kluczowym przewodnikiem dorastania i poznawania. Wyostrzając je, przeżyjemy niezapomnianą wędrówką po mieście pełnym przygód i wrażeń. Prowadzi ona przez 6 punktów dedykowanych różnym zmysłom. W każdym na uczestników czekać będą aktorzy-animatorzy oraz pamiątkowe naklejki. Zabawa adresowana jest do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Z powodzeniem odnajdą się także dzieci ciut młodsze lub nieco starsze. Gra odbędzie się 12 lipca oraz 16 sierpnia, w godz. 10-15. Wstęp wolny, obowiązują tylko wcześniejsze zapisy poprzez stronę gck.gdynia.pl. Start zapisów na dwa tygodnie przed grą.
Z kolei "Tajemnica Konsulatu Kultury" - wspaniała propozycja dla fanów kryminałów - odbędzie się 26 lipca oraz 30 sierpnia w godz. 10-15. Lubicie tropić, dedukować i odkrywać tajemnice razem z ich bohaterami? Kochacie zagadki? W Konsulacie Kultury odbędą się spotkania rodzinnych biur detektywistycznych z Gdyni. Uczestnicy zabawy muszą posiadać jeden smartfon lub tablet z dostępem do internetu. Gra dedykowana jest przede wszystkim rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym (6-12 lat).
W każdej zabawie może wziąć udział maksymalnie 40 rodzin. Na uczestników gier, którzy zbiorą wszystkie naklejki, czekają drobne upominki od Konsulatu Kultury.
Konsulat gra zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
Obsługa Widza została odpowiednio zwiększona, zapewnione są również środki do dezynfekcji. Goście muszą przebywać w obiekcie w maseczkach. Jeżeli ktoś zapomni, może na miejscu nabyć przyłbicę w cenie 10 zł. Każdy widz jest zobowiązany do wypełnienia oświadczenia - dane te są zbierane w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Wchodzenie do sali jak i opuszczanie widowni będzie się odbywało stopniowo - wszystkim pokieruje Obsługa Widza. Sala teatralna zgodnie z nowymi wytycznymi pomieści 81 widzów.