EN

27.09.2021, 08:01 Wersja do druku

Gdynia. Jolanta Janiczak laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski  (przewodniczący Kapituły),  Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 26  września 2021 roku, nagrodę główną 14 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać  Jolancie Janiczak za sztukę „I tak nikt mi nie uwierzy”.

fot. Roman Jocher

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, będąc pod wrażeniem wysokiego poziomu tekstów finałowych, większością głosów postanowiła nagrodzić dramat poetycki, w którego formie krystalizuje się sytuacja tych, których wiarygodność przez wieki podważano i podważa się nadal. Prezentuje on różne perspektywy widzenia świata. Jest wyrazisty, ale subtelny; uderzający, nawet okrutny, ale nie deklaratywny. To tekst znakomicie skonstruowany, konfrontujący języki natury, kultury i władzy, który w równej mierze wzbudza refleksję i empatię. Nagradzamy dziś dramat napisany przez kobietę, która konsekwentnie upomina się o obecność i sprawczość innych kobiet w pamięci społecznej. Jej tekst uczula jednak na przemoc, której doświadczać może każdy, bez względu na płeć. Tym  dramatem, jest „I tak nikt mi nie uwierzy”  Jolanty Janiczak.

***

W dniach 23-26 września 2021 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbył się, przeniesiony z maja,  finał 14 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Pięć najlepszych, finałowych sztuk zobaczyliśmy w formie inscenizowanych czytań.

Jarosław Jakubowski  BANALNA HISTORIA reż. Franciszek Szumiński
Jolanta Janiczak I TAK NIKT MI NIE UWIERZY reż. Agata Biziuk
Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K.DICK reż. Paweł Świątek
Ishbel Szatrawska TOTENTANZ.CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ reż. Grzegorz Jaremko
Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI reż. Katarzyna Minkowska

Spośród nich Kapituła w składzie: Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr wyłoniła laureata.

Finałowi konkursu o GND towarzyszył R@PORT / EPIZOD / Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych. W jego ramach zaprezentowane zostały cztery spektakle:

Olga Tokarczuk PRAWIEK I INNE CZASY, reżyseria: Jacek Bała, Teatr Miejski Gdynia        

Magda Kupryjanowicz, Michał Kurkowski ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA, reżyseria: Kuba Kowalski, Teatr Wybrzeże Gdańsk

Michał Siegoczyński INNA DUSZA na podstawie powieści Łukasza Orbitowskiego, reżyseria: Michał Siegoczyński, Teatr Polski Bydgoszcz

Dorota Masłowska, INNI LUDZIE reżyseria: Maciej Gorczyński, Teatr Barakah Kraków 

Od lewej: Jarosław Jakubowski, Mateusz Pakuła, Martyna Wawrzyniak, Ishbel Szatrawska i Jolanta Janiczak / fot. Roman Jocher

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne