EN

19.11.2020, 10:26 Wersja do druku

Gdynia. "IZOracje - Teatr Forum online" - nowy projekt Teatru Gdynia Główna

Pomimo wciąż szalejącej pandemii, kolejnych obostrzeń, zamykania szkół i instytucji kultury Teatr Gdynia Główna wciąż się nie poddaje i stara się wychodzić naprzeciw nowym sytuacjom. Tam, gdzie wielu daje za wygraną my szukamy miejsca na nowe możliwości. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Fundacji PZU zrealizujemy nowy projekt „IZOracje - Teatr Forum online". W jego ramach pokażemy w sumie 20 edukacyjnych i interaktywnych spektakli dla młodzieży. Już na przełomie listopada i grudnia 2020r. przeprowadzonych zostanie 8 pierwszych lekcji.

fot. Marzena Chojnowska

"IZOracje" inspirowane są metodą Teatru Forum, która umożliwia młodzieży angażowanie się w przedstawienie w takim samym stopniu jak aktorom.
Publiczność ma wpływ na dalsze losy bohaterów i może zrozumieć ich motywacje i emocje. W ten sposób młodzi uczestnicy mają szansę na rozwinięcie własnej empatii, poczucia sprawczości, pogłębienie autorefleksji, a także ugruntowanie własnych bezpiecznych zachowań.
 
Sesja Teatru Forum to także wolna przestrzeń́ do prowadzenia debaty. W tej przestrzeni każda opinia jest akceptowana; żadna nie będzie oceniana, a jedynie kwestionowana w celu pogłębienia dialogu. Nasze dotychczasowe doświadczenie związane z Teatrem Forum przekonuje nas, że jest to metoda lubiana i doceniana przez młodzież̇. Dlatego w czasach, kiedy młodzież̇ tak bardzo potrzebuje wsparcia nie chcielibyśmy zostawiać́ ich bez pomocy i kontaktu z tym narzędziem.
Formuła Teatru Forum w wersji online pozwala na dostosowanie spektaklu do wymogów społecznej kwarantanny. Jego realizacja odbędzie się w siedzibie teatru, a odbiorcy będą w niej uczestniczyć z domów poprzez swoje komputery i smartfony.

Spektakl „IZOracje” przybliży losy trzech postaci uwikłanych w sytuację konfliktową w trakcie społecznej kwarantanny - licealisty Tomka, jego mamy i jego dziewczyny - Elizy. Dla widzów jest to więc szansa na aktywne przyjrzenie się z realnym dylematom nastolatków. "IZOracje" skierowane są do uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.

Projekt IZOracje – Teatr Forum online finansowany jest ze środków Fundacji PZU. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

SZCZEGÓŁY OFERTY DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE TEATRU: https://www.teatrgdyniaglowna.pl/edukacja-post/teatr-forum-online-pzu/fot. Marzena Chojnowska

Inne aktualności

WIĘCEJ O PROJEKCIE:
Dzięki współpracy z Fundacją PZU możemy zaprosić państwa do wzięcia udziału w bezpłatnym projekcie „IZOracje – Teatr Forum online”. W ramach projektu zrealizujemy w sumie 20 spektakli. Na przełomie listopada i grudnia 2020r. przeprowadzonych zostanie 8 pierwszych lekcji.

Pokaz spektaklu Teatru Forum składa się z dwóch części:

CZĘŚĆ PIERWSZA: pokaz spektaklu (prezentacja filmu na platformie Youtube), w którym główny bohater bezskutecznie próbuje rozwiązać problemy i konflikty, które są jego udziałem.

CZĘŚĆ DRUGA: interwencja jokera – osoby prowadzącej, mediatora, który jest pośrednikiem między widownią a aktorami. Uczestnicy wspólnie z jokerem analizują spektakl scena po scenie proponując modyfikacje scenariusza. Zaproponowane przez młodzież zmiany są na żywo, na scenie teatralnej, odgrywane przez aktorów.

Teatr Forum online realizowany jest przy wykorzystaniu programów do wideokonferencji: Zoom lub Microsoft Teams. Kilka dni przed spektaklem opiekun otrzymuje link do spotkania, który przekazuje uczniom biorącym udział w wydarzeniu (konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie poprawności działania linku). W dniu prezentacji uczestnicy logują się za pomocą otrzymanego linku.
Priorytetowo będą traktowane zgłoszenia uczniów z terenów małych miast i wsi oraz dzielnic i osiedli oddalonych od centrów kulturalnych).

***

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
[email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne