EN

21.05.2024, 11:14 Wersja do druku

Gdynia. Dzień Dziecka i inne wydarzenia teatralne w Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna zaprasza w maju i w czerwcu na spektakle dla dzieci i dorosłych, w tym na pokazy w ramach Dnia Dziecka.

fot. Marzena Chojnowska

25 maja godz. 19.00 OFELIAkontraHAMLET

na podstawie “Studium o Hamlecie” i “Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego

scenariusz i reżyseria: Rafał Matusz

obsada: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka, Jacek Panek.

Hamleta i Ofelię łączą skomplikowane uczucia. W ich miłości nic nie jest oczywiste. Ofelia, odrzucona przez kochanka i emocjonalnie doprowadzona do ostateczności, stoi już w wodzie i zamierza się utopić. Waha się jednak, rozpatruje wszystkie „za” i „przeciw”, dostrzega, czym naprawdę była jej relacja. Dyskutuje z Hamletem i całym dworskim światem, widząc, jak została zmanipulowana i sprowadzona do przedmiotu męskich rozgrywek. 

OFELIAkontraHAMLET to spektakl, który pokazuje, że walka płci i walka o równouprawnienie zawsze będą rządzić naszym światem. Ten konflikt jest nierozstrzygalny, ale paradoksalnie nadaje sens istnieniu człowieka, utrzymuje go w działaniu i napięciu. Nieważne, kto wygra, za chwilę i tak role się odmienią. Wszystko jest tym samym - na scenie mamy więc czasem Ofelię i Hamleta, czasem dwóch Hamletów, niekiedy dwie Ofelie. Pojedynek trwa, zmienia tylko formę. 

Stanisław Wyspiański, a za nim Rafał Matusz, reżyser spektaklu, proponuje nową wersję odczytania sztuki Szekspira. Na podstawie dwóch klasycznych tekstów autora WeselaŚmierci Ofelii i Studium o Hamlecie powstała rzecz o przenikaniu się - ale i konflikcie - światów kobiet i mężczyzn.

Bilety: 50/55 zł

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1125068292100460/

26 maja godz. 12.00 STACJA BAJEK „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” reż. Grzegorz Kujawiński

Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych (także tego, który w 1959 roku rozbił się w basenie gdyńskiego portu) pozwalają na stworzenie szybkiego statku kosmicznego i wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci – Rosjanin Misza Gagarin, Amerykanka Barbara Armstrong i nasz rodak, Romek Twardowski. Do załogi dołącza też STASIU, czyli Samowystarczalny Towarzysz Astronauty o Sztucznej Inteligencji i Uczuciach. Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym.

Spektakl Grzegorza Kujawińskiego zaprosi widzów do interaktywnej i fascynującej podróży gwiezdnej i śledzenie losów charakternych astronautów. Opisana z humorem i pełna przygód oraz nawiązań do popularnych książek i filmów podróż udowodni też, że nawet w pustce międzygwiezdnej nie można zapomnieć o całkiem ludzkich przywarach. 

Czy spotkanie z obcą rasą stanie się receptą na takie bolączki? No i jak bardzo obcy są nasi przyjaciele z głębokiego kosmosu?

Przedstawienie „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” Grzegorza Kujawińskiego mimo lokalizacji w głębokiej próżni błyskotliwie i przekonująco skupia się całkowicie ziemskich tematach, zaskakuje też głębokim przesłaniem ekologicznym i społecznym. 

Spektakl zrealizowano w hołdzie dla twórczości Georgese’a Mélièsa. 

Kolejny spektakl: 9 czerwca, godz. 12.00

Bilety: 40 zł

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1504842520385950/

fot. Marzena Chojnowska

DZIEŃ DZIECKA w TGG: 1 czerwca o godz. 17.00 „Rybak i Geniusz”, 2 czerwca o godz. 12.00 „Tajemnica Króla Wysp Hebanowych” wg "Klechd sezamowych" Bolesława Leśmiana.

Magiczna przygoda dla małych i dużych! Zanurz się w wodach czarno - złotego jeziora i odkryj jego tajemnice podczas dwóch wyjątkowych spektakli składających się na opowieść o Królu, Czarownicy, dzielnym Rybaku, Wróbelku, Sułtanie i Geniuszu.

W tym roku z okazji Dnia Dziecka, w Stacji Bajek znajdziecie wyjątkowe przedstawienia, wzbogacone o kreatywne działania teatralne i zabawy rozwijające wyobraźnię. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w magiczny świat teatru i wspólnie spędzić czas w rodzinnej atmosferze. 

Do zobaczenia w sobotę oraz niedzielę! 

1 czerwca, godz. 17.00 

„Rybak i Geniusz”

wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Anna Bochnak-Fryc, Jacek Panek, Filip Wójcik

Opowieść o Rybaku i Geniuszu to historia pełna niezwykłych zagadek oraz przygód, w której elementy ze świata rzeczywistego mieszają się z magiczną baśniowością, pobudzając wyobraźnię widza w każdym wieku.

Bolesław Leśmian głównie kojarzony z twórczością poetycką pisząc Klechdy sezamowe, zaczerpnął orientalnych inspiracji i stworzył zbiór baśni przeznaczony nie tylko dla najmłodszych odbiorców.

Losy ubogiego, ale bardzo pracowitego rybaka odmienią się, kiedy zarzuci sieć po raz czwarty i wyłowi z morza tajemniczą, miedzianą szkatułkę, w której od trzystu lat uwięziony był Geniusz – Dżin. Rybak będzie musiał zmierzyć się z ogromnym niebezpieczeństwem, które dzięki swojemu sprytowi i mądrości przekształci w szansę na zdobycie bogactw. Wraz z rybakiem za czterema wielkimi wzgórzami odnajdziemy tajemnicze czarno-złote jezioro, w którym pływają ryby o nietypowych kolorach. Historia pochodzenia ryb zaprowadzi nas do kolejnej opowieści o empatii oraz dobroci serca.

Baśń ukaże najmłodszym widzom niespodziewane odwrócenie się losu, w którym nagrodzona zostanie dobroć oraz życzliwość. Szlachetność serca połączona z mądrością pokona zło i doprowadzi do odnalezienia największej wartości, jaką jest szczęście.

Czy liczba „cztery” ma w tej historii magiczne znaczenie?

Czy ukryte przed niszczycielską ciekawością człowieka jezioro odkryje przed nami swoje tajemnice?

Być może, aby uzyskać odpowiedzi na to pytanie, będziemy musieli przenieść się do kolejnej bajki…

2 czerwca, godz. 12.00 

„Tajemnica Króla Wysp Hebanowych”

wg Klechd Sezamowych Bolesława Leśmiana

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Anna Bochnak-Fryc, Jacek Panek, Filip Wójcik

Zapraszamy do świata pełnego dziwów i czarów, gdzie czarno-złote jezioro oraz pływające w nim kolorowe ryby skrywają tajemnice, o jakich słyszeliście tylko w baśniach. 

Król Wysp Hebanowych to dobry, ale nieszczęśliwy władca, który za sprawą złych czarów skazany jest na marne życie w zaklętym pałacu. Jego losem kieruje niecna czarownica, zaślepiona fałszywą miłością. Próbuje ona zmusić Króla do poddania się jej rozkazom. Na szczęście na ich drodze staje odważny i szlachetny Sułtan. Czy wystarczy mu sił, aby zdjąć z Króla Wysp Hebanowych ciążącą klątwę i przezwyciężyć zło głęboko zakorzenione w sercu Chryzeidy? Czy czarno-złote jezioro odkryje przed nami swoje tajemnice? Czy poznamy sekret kolorowych ryb?

Orientalne opowiadanie Bolesława Leśmiana pochodzące ze zbioru „Klechd sezamowych” pokaże, że najważniejszą wartością w życiu jest niesienie bezinteresownej pomocy oraz empatia względem drugiej osoby.

Bilety: 70 zł (2 spektakle)

40 zł (pojedyncze spektakle)

Rezerwacja:

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1799663800530675/

***

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

[email protected]

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany