EN

23.09.2024, 12:18 Wersja do druku

Gdynia. 17. Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej otworzy sezon 2024/25 w Teatrze Miejskim

Sezon 2024/2025 Teatr MIejski im. W. Gombrowicza zainauguruje w dniach 26-28 września 17. Finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, najważniejszego wyróżnienia dla polskich dramatopisarzy.

fot. mat. organizatora

W tym roku w finałowej piątce znalazły się sztuki, które przedstawimy publiczności w formie czytań: „Błękitne oczy pełne miłości” Tomasza Mana w reżyserii Karola Bijata, „Pierwsze razy” Marii Wojtyszko w reżyserii Pameli Leończyk, „Tęsknię za domem” Radosława Maciąga w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej, „Trylogia na smutne czasy” Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Macieja Gorczyńskiego i „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” Piotra Rowickiego w reżyserii Miłosza Mieszkalskiego. Zwyciężczyni/zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych ufundowanych przez Miasto Gdynia. W tym roku wszystkie nominowane do finału sztuki dotyczą relacji międzyludzkich, zadają pytania o rolę i granice odpowiedzialności jednostki wobec nieuchronności losu.

Pierwszą premierą sezonu, na dużej scenie, będzie komedia Jacka Popplewella „Kochanie, wróciłem!” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Scenografię przygotowuje Marek Braun,
kostiumy Jolanta Łagowska – Braun, a ruch sceniczny Katarzyna Migała. To historia rodzinna. Kiedy okazuje się, że tradycyjny model rodziny się nie sprawdza, ona przejmuje obowiązki męża w jego firmie, on zaś zajmuje się domem. W rolach głównych zobaczymy Monikę Babicką i Szymona Sędrowskiego. Po raz pierwszy w naszym teatrze wystąpi Dawid Kunicki, zeszłoroczny absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Współproducentem spektaklu jest Wejherowskie Centrum Kultury. Filharmonia Kaszubska (premiera w Gdyni: 26.10.2024, premiera w Wejherowie: 5.11.2024).

fot. mat. teatru

Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego: - Sztuką „Kochanie, wróciłem!” kończymy cykl przedstawień poświęconych kobietom i ich prawom, o których sporo mówiliśmy, w wersjach serio i komediowo, przedstawieniami „Lizystrata” Arystofanesa i „Niewolnice z Pipidówki” Michała Bałuckiego.

Nowy rok rozpoczniemy niezwykle aktualną sztuką „Rowerzyści” Volkera Schmidta, młodego austriackiego dramatopisarza, który w groteskowy sposób diagnozuje kryzys rodziny, sprzyjający uczuciom osamotnienia i utraty bezpieczeństwa, mimo pozornej bliskości (premiera 8 lutego 2025 na Małej Scenie).

Krzysztof Rekowski, reżyser: - "Rowerzyści" Schmidta to znakomicie napisany komediodramat. Opowiada o współczesnych 40 – 50-latkach i dwójce nastolatków - pokoleniu ich dzieci. Wydaje się, że wszyscy są tu ludźmi sukcesu:  dobre zawody, luksusowe domy, a w wolnym czasie - sport (rowerowe wyjazdy w góry, siłownie, fitness, itp.). A jednak jest w nich jakiś głód pełni życia, głębszych relacji. I właśnie poszukiwanie szczęścia powoduje, że bardzo komplikują życie sobie i swoim bliskim. Czy uda znaleźć się harmonię i miłość w dojrzałym wieku? Czy można wyplątać się z wieloletniego oszukiwania siebie, partnerów, przyjaciół? A może już tylko młodzi mają szansę? Nie bez znaczenia jest także fakt, że sztuka daje szóstce aktorów szansę na stworzenie wyrazistych, emocjonalnych ról.

Na przełomie kwietnia i maja propozycja przygotowana z myślą o „Darze Pomorza”. Tym razem będzie to spektakl „Żeglarz” oparty na dramacie Jerzego Szaniawskiego i poezji międzywojennej Skamandrytów. Jej głównym bohaterem jest pewien kapitan, a właściwie … legenda o nim.  Pod pokładem najpiękniejszego polskiego żaglowca – muzeum zmierzymy się mitami o znanych osobach i przyjrzymy wiedzy czerpanej z niepewnych źródeł. Mocnym akcentem tego przedstawienia będzie muzyka i doskonałe możliwości wokalne naszych aktorów. Można powiedzieć, że muzyka i literatura spotkają się w jednym, niezwykłym miejscu.

Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego: - Premiera ta jest pomyślana jako uwertura przed obchodami stulecia Gdyni. Będzie grana pod pokładem „Daru Pomorza” przez cały 2026 rok.

Na zakończenie sezonu, 28 czerwca 2025, planujemy prapremierę sztuki na Scenie Letniej w Orłowie. Szymon Jachimek pisze specjalnie dla zespołu Teatru Miejskiego nową komedię. Wyreżyseruje ją Rafał Szumski, współautor sukcesu poprzedniej sztuki Szymona Jachimka wystawianej w Orłowie - „Na Waleta!”. Na Scenie Letniej grać będziemy do 17 sierpnia 2025.

Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego: - Tworzymy plany z myślą o publiczności, która nigdy nas nie zawiodła, wierzymy, że nasze propozycje będą dla niej  atrakcyjne, a spektakle grane na „Darze Pomorza” i na Scenie Letniej w Orłowie są, w moim odczuciu, najlepszą promocją miasta z morza.

Szczegóły na: http://www.teatrgombrowicza.art.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne