EN

2.11.2020, 16:08 Wersja do druku

Gdańsk. Zmiany w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego

Organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku podjęli decyzję, że doroczne święto teatru i Szekspira – mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią COVID - 19 - odbędzie się w dniach 20 – 28 listopada 2020 roku. Wiele się jednak zmieni – w tym roku większość wydarzeń zobaczymy w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz  z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań. Są też zmiany w ogłoszonym wcześniej programie – nie zobaczymy spektakli z Litwy i Japonii, ale pojawią się najnowsze,  premierowe inscenizacje dzieł szekspirowskich  z Polski.

fot. mat. organizatora

Sytuacja jest dynamiczna, w planowanych na ten rok wydarzeniach w każdym momencie mogą nastąpić zmiany spowodowane chorobą lub kwarantanną członków zespołów teatralnych. Mimo to, zarówno artyści, jak i organizatorzy, są zdeterminowani, by tegoroczny Festiwal Szekspirowski się odbył. Postanowili skorzystać z dostępnych nowoczesnych narzędzi i zaprezentować spektakle w formie mieszanej – z udziałem 25% widzów w teatrze oraz poprzez streaming na żywo w Internecie – a tam, gdzie nie będzie to możliwe - wyłącznie za pośrednictwem streamingu. Co ważne, większość spektakli, które znalazły się w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, rzeczywiście zostanie zagrana na żywo, w teatrze, specjalnie dla widzów festiwalu. Artyści zagrają na scenie – niezależnie, czy na widownię swojego teatru będą mogli zaprosić 25% widzów, czy zagrać tylko do kamer, dla widzów zgromadzonych przed swoimi telewizorami, laptopami, tabletami, czy nawet smartfonami.
Festiwal zainaugurować ma 20 listopada 2020 roku premiera pierwszej własnej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Spektakl ten nie będzie streamowany ze względu na specyfikę sceny elżbietańskiej. Wszyscy chętni z pewnością zdążą go jednak zobaczyć, ponieważ znajdzie się w stałym repertuarze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W programie głównego nurtu 24. Festiwalu Szekspirowskiego znalazły się też zupełnie nowe propozycje. Zapowiadany wcześniej „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie zagrany zostanie na swojej rodzimej scenie i zaprezentowany poprzez streaming. Nowe pozycje w programie to: „Wyspa” z Teatru Pantomimy we Wrocławiu, grany w języku jidysz spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie pt. „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, a także „Burza” z TR Warszawa oraz „Król Lear” – koprodukcja Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Program Nurtu głównego 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

20 listopada 2020, godz. 19.00, GTS
„Burza”, reż. Szymon Kaczmarek, Gdański Teatr Szekspirowski

21 listopada, 16.00, Kraków – streaming online oraz na dużym ekranie w GTS
„Hamlet”, reż.  Bartosz Szydłowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

21, listopada, 20.00, Ogród zimowy ECS
„Shake Fear | Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania - spektakl realizowany w ramach projektu Shaking the Walls

22 listopada, 18.00, Ogród zimowy ECS
„Shake Fear | Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania

22 listopada, 20.00, GTS + streaming
„Wyspa”, reż. Piotr Cieplak, Teatr Pantomimy we Wrocławiu

23 listopada, 18.00, Ogród zimowy ECS
„Shake Fear | Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania

24 listopada, 19.00, GTS + streaming
„Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” Damian Josef Neć;  reż. Teatr Żydowski w Warszawie

25 listopada, 18.00, GTS + streaming
„Hamlet”, koncepcja i choreografia: Walter Matteini & Ina Broeckx , ImPerfect Dancers, Włochy

27 listopada, 19.00, GTS – pokaz rejestracji w teatrze + online
„Burza”, reż. Krzysztof Jarzyna, TR Warszawa

28 listopada, 19.00, Opole – streaming online oraz na dużym ekranie w GTS
 „Król Lear”, reż. Anna Augustynowicz, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy I Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

Program Nurtu SzekspirOFF 2020

W programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego znajdą się też dwie produkcje, dofinansowane w ramach Konkursu na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF 2020:
22 listopada,  16.00, Klub  Żak
“Glorious Summer”, BU FILM
26 listopada, 19.00, GTS
„Epitafium Błazna” Kejos

Trzeci ze spektakli, które powstały dzięki dofinansowaniu w ramach Konkursu - „Ofelie” Kolektywu Kobietostan – zostanie zaprezentowany w przyszłym roku, podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego.

Wydarzenia wyłonione w finale Konkursu na prezentację wydarzeń artystycznych SzekspirOFF będą prezentowane w formie rejestracji, w trybie online.

Będą to następujące tytuły:
– „Aktorzy przyjechali” (na podstawie „Snu nocy letniej”, „Hamleta” oraz „Jak Wam się podoba” Williama Szekspira) – Wiesław Cichy i Marek Kocot, Wrocław, Polska
– „Burza” – Teatr Makata, Warszawa, Polska
– „I come to you River. Ophelia fractured” (na podstawie „Hamleta” W. Szekspira) – Studio Kokyu, Wrocław, Polska
– „Nazwisko” (na podstawie „Hamleta” W. Szekspira) – Prokopiuk&Kraińska, Bytom, Polska
– „OTELLO TONIGHT!” Teatr Przedmieście, Rzeszów, Polska
– „Po Otellu” Teatr Strefa Otwarta (Anna Rakowska i Piotr Misztela), Wrocław, Polska
– „stormy protest song” (na podstawie „Burzy” W. Szekspira) Monster Hurricane Wihajster (Monika i Hubert Wińczyk), Poznań, Polska
– „TEFILIN” (na podstawie „Kupca Weneckiego” W. Szekspira) Bartłomiej Gąsior, Warszawa, Polska.

_________________

Mając na uwadze względy bezpieczeństwa zarówno widzów jak i artystów, na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy wszystkie komunikaty i dostosowujemy program i kształt Festiwalu do obecnych warunków i możliwości. Jednocześnie pozostajemy z nadzieją, że wierni widzowie Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku będą z nami również w tym, pełnym zmian, roku, i pomogą nam współtworzyć to wyjątkowe teatralne święto.

 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne