EN

10.03.2022, 14:48 Wersja do druku

Gdańsk. Zmarł aktor Ryszard Moskaluk

Z żalem informujemy, że zmarł Ryszard Moskaluk, aktor teatralny związany z gdańską sceną przez większość swojej kariery artystycznej.

fot. mat. teatru

Ryszard Moskaluk urodził się 30 sierpnia 1924 roku. W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i rok później zadebiutował w roli Owczarenki w POEMACIE PEDAGOGICZNYM Antona Makarenki w reżyserii Ireny Byrskiej na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, z którym związany był do 1958. W tym samym roku rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże, którą kontynuował do roku 2003.

Na gdańskiej scenie stworzył kilkadziesiąt ról m.in. Ogrodnika Zenobiusza w JONASZU I BŁAŹNIE Jerzego Broszkiewicza w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Olka Lampiona w JEZIORZE BODEŃSKIM Stanisława Dygata w reżyserii Teresy Żukowskiej, Von Delowa w ZMIERZCHU DEMONÓW Roman Brandstaettera w reżyserii Jerzego Golińskiego, Trinkula w BURZY Williama Shakespeare'a w reżyserii Marka Okopińskiego, Ktoś w PRZED SKLEPEM JUBILERA Karola Wojtyły w reżyserii Ireny Byrskiej, Radcę Szymczaka w OPĘTANYCH Witolda Gombrowicza w reżyserii Tadeusza Minca.

Odznaczony m.in. Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany