Już w sobotę 18 marca o 17.00 odbędzie się nasza pierwsza premiera w Nowym Roku – spektakl dokumentalny dla widzów od 10 lat, adaptacja znakomitej książki Judith Schalansky o tajemniczych wyspach z całego świata. Reżyseruje i projektuje sceniczną rzeczywistość wielokrotnie nagradzany czeski artysta Marek Zákostelecký.
W Polsce „Atlas wysp odległych” w przekładzie Tomasza Ososińskiego wydało Wydawnictwo Dwie Siostry, a książka szybko zwróciła uwagę czytelników i recenzentów. Przepięknie opracowana graficznie – autorka jest również graficzką – opowiada o 50 wyspach, a historie w niej zamieszczone są często zaskakujące, dziwaczne, a czasem nieprawdopodobne. Wszystkie zdarzyły się naprawdę. Recenzując książkę Judith Schalansky, Olga Tokarczuk napisała, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”.
Przedstawienie dla widzów 10+ w reżyserii Marka Zákostelecký’ego jest zaproszeniem do takiej kontemplacji. Reżyser wybrał dziesięć wysp, wokół których buduje opowieść, a przemyślana i oryginalna forma teatralna ma oddać jej niepowtarzalny klimat. Sceniczne miniatury będą tworzone na oczach widzów z zastosowaniem planszet, teatru cieni, efektów iluzji i kamer.
Marek Zákostelecký to artysta ceniony na całym świecie, ma na swoim koncie ponad 130 scenografii do spektakli m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Był też wielokrotnie nagradzany – dwukrotny laureat prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureat Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W Gdańsku także został już zauważony dzięki scenografii do spektaklu „Co u diabła” w reżyserii Michała Derlatki, za którą otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku. Muzykę do spektaklu komponuje Martin Husovský, pochodzący ze Słowacji muzyk, współzałożyciel i frontman zespołu Komajota, nagradzany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Dramaturgicznie przy spektaklu współpracuje kierowniczka literacka Miniatury Agnieszka Kochanowska.
Spektakl będzie można oglądać w marcu, kwietniu i czerwcu, a pokazowi 26 marca będą towarzyszyły warsztaty rodzinne zatytułowane „Kierunek: mapy uczuć” z cyklu #podróżemałeiduże prowadzone przez pedagożkę teatru Monikę Tomczyk. Jak rzeczywistość staje się mapą, płaskim odwzorowaniem? I co się dzieje po drodze? Podczas warsztatów przetestujemy to na własnej skórze, tworząc światy bliskie i dalekie.
Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl.
Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, [email protected]
Kolejne pokazy: 19 marca o godz. 15.00, 21 marca o godz. 10.00 i 12.00, 22 marca o godz. 10.00 i 12.00, 25 marca o godz. 12.00 i 15.00, 26 marca o godz. 15.00, 1 i 2 kwietnia o godz. 15.00.
***
O artystach
Marek Zákostelecký
Scenograf teatralny, reżyser. Studiował scenografię lalkową na praskim DAMU, a w 1994 roku rozpoczął pracę jako scenograf w światowej sławy teatrze lalkowym DRAK w Hradcu Králové. W latach 1999–2013 pracował tu również jako kierownik pracowni plastycznej. Współpracował i nadal współpracuje z wieloma teatrami czeskimi i zagranicznymi (USA, Australia, Francja, Izrael, Dania, Słowenia, Słowacja, Tajwan i Polska). Prowadził także kilka warsztatów twórczych i mistrzowskich w tych krajach. Łącznie brał udział w tworzeniu ponad 130 spektakli jako scenograf i ponad 30 jako reżyser. Wielokrotnie nagradzany za scenografię i reżyserię, m.in. dwukrotny laureat prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureat Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W Gdańsku doceniony za scenografię do spektaklu „Co u diabła” w reż. Michała Derlatki, za którą otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku.
Martin Husovský
Pochodzący ze Słowacji muzyk, piosenkarz, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor tekstów, kolekcjoner instrumentów klawiszowych, pasjonat gier komputerowych. Ukończył studia medialne na Uniwersytecie Preszowskim. Jest współzałożycielem i frontmanem słynnego słowackiego zespołu Komajota. Zespół wydał do tej pory 6 albumów, z których „Časopriestor” dostał nagrodę AUREL (album roku) oraz ZŁOTEGO SŁOWIKA (ZLATÝ SLÁVIK) za odkrycie roku. Martin zajmuje się także muzyką sceniczną (teatralną, filmową, radiową), regularnie współpracuje z profesjonalnymi i niezależnymi scenami nie tylko na Słowacji. Jest laureatem prestiżowej nagrody teatralnej DOSKY 2019 za muzykę sceniczną do spektaklu „Moralne szaleństwo” Preszowskiego Teatru Narodowego oraz nagrody za muzykę do spektaklu „Pod adresem marzeń” w reż. Marka Zákostelecký’ego podczas 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2019 roku.