EN
25.04.2022, 09:17 Wersja do druku

Gdańsk. Zamknięcie Świetlicy Krytyki Politycznej w lipcu

Po blisko 13 latach prężnej działalności Świetlicy Krytyki Politycznej przy Nowych Ogrodach w GdańskuMapka lokal zostanie zamknięty w lipcu tego roku. Przez lata regularnie odbywały się tutaj debaty na palące problemy społeczne, koncerty i projekcje filmowe, a także zapraszani byli goście z Polski i zagranicy. Jaki jest powód zakończenia działalności?

Zamknięcie Świetlicy Krytyki Politycznej w lipcu

Świetlica Krytyki Politycznej przez 13 lat umacniała swoją pozycję w Trójmieście i była miejscem wymiany myśli, poglądów i przekonań. Regularnie odbywały się w niej wydarzenia, które pozwalały na wyrażenie swojego zdania na tematy społeczne i polityczne. Jednak w lipcu tego roku świetlica zakończy swoją działalność. Główna przyczyna to brak środków finansowych na działalność. Działacze mają w planach pozostawienie lokalu, w którym obecnie mieści się świetlica w dobrych, pozarządowych rękach.

- W Świetlicy rodziły się idee, przyjaźnie i miłości, była miejscem współpracy pełnej troski i dobrej energii. Realizowaliśmy tu misję budzenia w każdej i każdym z nas krytycznego myślenia, które postrzegamy jako pierwszy krok do zmiany społecznej. Drogę wyznaczały nam liczne wydarzenia, wśród których znalazły się zarówno Park Książki podczas Literackiego Sopotu, liczne rozmowy, debaty, warsztaty, spacery tematyczne, jak i Kongres Rysowników. Nasza piękna przygoda z Waszym udziałem wydała wiele owoców. Dziękujemy Wam za pomysły na zmianę rzeczywistości, która nas otacza. Wasze zaangażowanie zmieniło nasz świat i dało wiarę w sens naszego działania.

Najbliższe naszemu sercu miasto, Gdańsk, pięknie się rozwinęło przez lata naszej obecności. Z dumą mówi o sobie, że jest Miastem Równości. Czujemy się częścią tej wspaniałej zmiany, ale też częścią wielkiej wspólnoty organizacji, aktywistek(-ów) i urzędników(-czek) tworzących Gdańsk. Trójmiasto zostaje w dobrych rękach. Dziękujemy za wspólny czas pełen wyzwań. Przed nami stoją kolejne, ale zanim je podejmiemy, wcześniej świętujmy to, co udało nam się przez te 13 lat osiągnąć. Zapraszamy Was na ostatnie wydarzenie w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście w piątek 10 czerwca 2022 roku - poinformowali na swoim facebooku.

Dla bywalców świetlicy i dla fanów Krytyki Politycznej decyzja ta okazała się sporym zaskoczeniem. Pod postem pojawiło się sporo komentarzy, w których wyrażano uznanie dla działań świetlicy i żal, że społeczna działalność się kończy.

- Fatalna wiadomość. Gdańsk traci jedno z najważniejszych i najciekawszych intelektualnie i aktywistycznie miejsc. Wielka szkoda, wielka, wielka strata - pisze Marcin.

- Zawdzięczam temu miejscu wiele... ogromnie przykro czytać taką wiadomość. Krytyka to było miejsce, w którym młodzież czuła się bezpiecznie, mogła rozwijać się pod wieloma względami, wytyczać swoje własne szlaki i wchodzić w dorosłe życie. Nie mogę uwierzyć, że to koniec - dodaje Sandra.

Znałam te miejsce głównie ze spotkań dotyczących praw zwierząt. Klimat cudowny. Bardzo żal. I to w dodatku w Gdańsku - pisze Aleksandra.

Głos zabrał także Karol Spielganin, prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Uważa on, że zakończenie działalności przez Świetlicę Krytyki Politycznej wpisuje się w ciąg niepokojących jego zdaniem zdarzeń.

- Tak średnio zgodzę się z fragmentem, że "miasto Gdańsk pięknie się rozwinęło" przez te 13 lat. Z perspektywy rozwoju miasta to raczej okres straconych szans i niszczenia potencjału pięknego niegdyś miasta, nie rozwoju. Teflonowość ratusza dość negatywnie wpływa na lokalny aktywizm. Zanik jego niektórych elementów czy rezygnowanie różnych dzielnicowych radnych z pełnionych funkcji jest tego potwierdzeniem. Niestety Wasze zniknięcie wpisuje się w ten trend. I nie jest to nic dobrego - pisze aktywista.

13 lat budowania historii

Świetlice Krytyki Politycznej, oprócz Gdańska, funkcjonują również w Warszawie oraz Cieszynie, zaś kluby znajdziemy również w innych miastach Polski. Z klubem współpracują działacze z obszarów: nauki, sztuki, kultury oraz ekologii, oraz wszyscy ci, dla których bliska jest idea lewicy zaangażowanej. Obecnie zespół Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście tworzą Elżbieta Rutkowska i Natalia Filipionek-Rybińska oraz grupa wolontariuszy.

Aktywność członków koncentrowała się na polach kultury, edukacji i spraw społecznych. Od początku działalności klub starał się animować życie kulturalne i społeczne na Pomorzu, m.in. poprzez scalanie organizacji aktywistycznych i twórczych działających w Trójmieście, tworzenie nowych punktów animujących krytyczne spojrzenie i zmiany społeczne w duchu lewicowym oraz promowanie edukacji nieformalnej i ogólnodostępnego miejsca rozwoju - klubu sąsiedzkiego. Prócz miejsca do organizacji wydarzeń kulturalnych i społecznych w budynku świetlicy funkcjonuje również Księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Po 13 latach Świetlica Krytyki Politycznej zniknie z Trójmiasta

Źródło:

www.trojmiasto.pl

Link do źródła

Autor:

Mateusz Groen

Data publikacji oryginału:

24.04.2022