EN

24.08.2021, 16:32 Wersja do druku

Gdańsk. XVI Festiwal Mozartowski Mozartiana od czwartku

mat. organizatora

Pięć koncertów muzyki klasycznej, a także jazzu i folku jest w programie rozpoczynającej się w czwartek w Gdańsku szesnastej edycji Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Większość imprez odbędzie się w Parku Oliwskim, założonym w epoce wybitnego kompozytora.

Jak poinformowała we wtorek Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, tegoroczny festiwal zainauguruje w czwartkowy wieczór opera "Cud albo Krakowiaki i Górale" (muzyka - Jan Stefani, libretto - Wojciech Bogusławski), w reżyserii Jarosława Kiliana. Soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej wystąpią wraz z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod batutą Massymiliana Caldiego.

Prapremiera "Cudu albo Krakowiaków i Górali", uznawanych za pierwszą polską operę narodową, miała miejsce 1 marca 1794 r. w Warszawie.

Pierwszy dzień festiwalu Mozartiana zwieńczy koncert prezentujący freejazzowe aranżacje tematów z muzyki Mozarta w wykonaniu zespołu Immortal Onion (Ziemowit Klimek - kontrabas/gitara basowa/elektronika, Tomir Śpiołek - fortepian, Wojtek Warmijak - perkusja).

W piątek zaplanowano koncert symfoniczny dwóch utworów Mozarta w wykonaniu skrzypaczki Mai Levy oraz orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Mirosława Jacka Błaszczyka. Tego samego dnia w koncercie pt. "Eine Kleine Jazzmusik" wystąpi także Krzysztof Herdzin Mozart Quintet. Formację tę tworzą: Krzysztof Herdzin (fortepian), Łukasz Poprawski (saksofon altowy), Jerzy Małek (trąbka), Robert Kubiszyn (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja).

W sobotę zaś w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się koncert finałowy XVI Mozartiany. W jego programie są dwa utwory patrona festiwalu: Missa longa C-dur KV 262 i Regina Coeli B-dur KV 127 oraz kompozycja Józefa Elsnera Msza G-dur, op. 34. Wystąpią: Roberta Mameli (sopran), Dominika Kościelniak (alt), Krystian Krzeszowiak (tenor), Wojtek Gierlach (bas), Akademie fur Alte Musik Berlin, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis (organizator festiwalu). Za pulpitem dyrygenckim stanie zaś dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i pomysłodawca festiwalu Jan Łukaszewski.

Początki festiwalu Mozartiana sięgają 2006 r. Pretekstem do organizacji pierwszej edycji festiwalu były wówczas obchody 250. rocznicy urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Słynny muzyk urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu.

Lokalizacja festiwalu - Park w Gdańsku-Oliwie oraz miejscowa katedra - nie jest przypadkowa. W tym samym roku bowiem, w którym przyszedł na świat wybitny kompozytor, do Pałacu Opatów w Oliwie wprowadził się opat klasztoru cystersów Jacek Rybiński, który otoczył swoją siedzibę istniejącym do dziś parkiem w stylu rokoko. Sama zaś Archikatedra Oliwska swój wystrój w najciekawszych elementach, takich jak np. ambona, również zawdzięcza opatowi Rybińskiemu. Co jednak najistotniejsze, z okresu, w którym żył Mozart pochodzą słynne organy.

Źródło:

PAP