EN
25.08.2020, 20:07 Wersja do druku

Gdańsk. Wyniki konkursu MONOTEATR #WDOMU

Jury konkursu MONOTEATR #WDOMU zorganizowanego przez Fundację Theatrum Gedanense w ramach programu „Kultura w sieci” w składzie Katarzyna Flader-Rzeszowska, Wiesław Geras i Tomasz Miłkowski wyłoniło ośmiu Laureatów Konkursu spośród 29 nadesłanych projektów.

mat. organizatora

Do realizacji – zgodnie z regulaminem – jury wybrało następujące projekty:

Monika CZAJKOWSKA autorka, reżyserka /Joanna OSYDA aktorka/ OFELIA. Działanie (nie) będzie potępione

Katarzyna LEWIŃSKA PATRZ NA MNIE – monodram autorski z fragmentami opowiadania Usta Jose Carlosa Somozy

Szymon MAJCHRZAK aktor /Małgorzata (Jakubowska) RACZKOWSKA reżyserka/ PORTRET ARTYSTY WSPÓŁCZESNEGO wg Cierpień młodego Wertera J.W. Goethego

Mariusz ORSKI adaptacja, reżyseria /Joanna OLSZEWSKA aktorka/ PIĘĆ GODZIN Z MARIEM wg Miguela Delibesa

Anna RAKOWSKA PURGATORIUM – adaptacja Króla Leara W. Szekspira, reż. Paweł Pawlik

Jagoda RALL CZTERY POKOJE (na opak wywrócone) – monodram autorski

Bartosz RUŁKA JESTEM wg powieści Yanna Martela Ja, reż., współautorka adaptacji Barbara Napieraj

Piotr RYBAK Bastyl/ JA. SPRAWA ŻYCIA I ŚMIERCI wg Mariana Sworznia

Jury pragnie podkreślić, że uczestnicy konkursu trafnie odczytali intencje organizatorów, skupiając uwagę na tworzeniu projektów blisko związanych z sytuacją izolacji, samotności i poszukiwania odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne, nasuwające się w ekstremalnych okolicznościach.

Warto podkreślić, że część projektów czerpała inspiracje z klasyki literackiej, czego dowodem monodramy nawiązujące do dzieł Szekspira, a część do dziel literatury współczesnej. Odnotować też trzeba wiele prób przełożenia doświadczeń „pandemicznych” na język teatru ruchu/ tańca – to wyraźnie rozwijający się rys poszukiwań w teatrze jednoosobowym. Zainteresowanie i nadzieje na przyszłość budzą autorskie projekty monodramów, silnie akcentujące osobiste doświadczenia ich twórców.

Obiecująca różnorodność tematów, form, motywów i kierunków poszukiwań w czasach wymuszonej izolacji znalazły reprezentację w wyłonionych do realizacji projektach. Odpowiedź na pytanie, czy wzbogacą one dotychczasowy repertuar środków i sposobów komunikacji z widzem, przyniesie ich realizacja i konfrontacja z publicznością.

Katarzyna Flader-Rzeszowska, Wiesław Geras, Tomasz Miłkowski

Tytuł oryginalny

Komunikat jury KONKURSU MONOTEATR #WDOMU

Źródło:

www.aict.art.pl
Link do źródła

Wątki tematyczne