EN

27.06.2020, 18:19 Wersja do druku

Gdańsk. Do końca lipca zgłoszenia monodramów do konkursu Monoteatr

Do 31 lipca Fundacja Theatrum Gedanense i gdański Teatr w Oknie przyjmują zgłoszenia do 3. edycji konkursu Monoteatr. Temat prac ma się odnosić do pandemii koronawirusa. Finałowe spektakle zostaną zaprezentowane online w październiku.

"Celem tegorocznego konkursu jest wyłonienie i prezentacja indywidualnych wypowiedzi artystycznych nawiązujących do sytuacji pandemii, kryzysu, izolacji oraz wywołanych nimi emocji – poczucia zagrożenia, niepewności, zniewolenia, ale też potrzeby kontaktu z innymi, utrzymania relacji oraz zachowania nadziei" – poinformowała rzecznik prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTS) Magdalena Hajdysz.

Monoteatr skierowany jest do twórców działających w Polsce, obejmuje spektakle i działania artystyczne, które nie miały jeszcze swojej premiery. Zgłosić można zarówno koncepcję spektaklu, jak i wydarzenie będące na etapie tworzenia.

"Nowością tegorocznej 3. edycji Monoteatru jest przede wszystkim to, że odbywa się w formule konkursowej z udziałem jurorów, a laureatów wybierze publiczność" – wyjaśniła PAP Hajdysz.

Wyboru, maksymalnie ośmiu przedstawień przeznaczonych do realizacji, dokona jury w składzie: historyk teatru Katarzyna Flader-Rzeszowska, krytyk teatralny Tomasz Miłkowski oraz animator kultury Wiesław Geras, założyciel najstarszego festiwalu monodramów w Polsce w 1966 r. w Piwnicy Świdnickiej, po 10 latach przekształconego we Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Wyłonieni finaliści otrzymają nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł brutto, a także wsparcie techniczne i organizacyjne w realizacji profesjonalnego nagrania swojego spektaklu.

Następnie, w terminie od 1 do 20 października 2020 r. finałowe monodramy zostaną zaprezentowane publiczności na kanale YouTube oraz na Facebooku. Prezentacjom spektakli będą towarzyszyły spotkania z artystami oraz dyskusje z udziałem publiczności online.

Spośród wybranych przez jury finalistów, drogą głosowania online, widzowie wytypują trzech laureatów Monoteatru.

Organizatorzy konkursu nie stawiają artystom ograniczeń czasowych. "Choć, jak twierdzi Wiesław Geras, idealny czas monodramu to maksymalnie godzina" - zaznaczyła rzecznik GTS.

Pierwszy Monoteatr w 2016 r. nie miał swojego tematu, poświęcony był różnym obliczom teatru jednego aktora. Druga edycja odbyła się w dniach 30 czerwca-26 sierpnia 2018 r. i dedykowana była twórczości Stanisława Miedziewskiego. Twórca ten w 2017 r. obchodził jubileusz 40-lecia pracy reżyserskiej. W trakcie Monoteatru zorganizowano przegląd spektakli jednego aktora pt. "Mikrokosmos Miedziewskiego".

Kuratorem dwóch pierwszych edycji Monoteatru był Wiesław Geras.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne