EN

17.09.2022, 09:29 Wersja do druku

Gdańsk. Wydarzenia kulturalne w MIIWŚ w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę - w sobotę

Wernisaż wystawy fotograficznej, spacery muzealne i spektakl teatralny - to wydarzenia, które odbędą się w sobotę w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej w ramach obchodów 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę, realizując ustalenia tajnego porozumienia między Adolfem Hitlerem a Józefem Stalinem, zwanego przez historyków paktem Ribbentrop-Mołotow. Umowa dwóch zbrodniczych mocarstw przewidywała wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie oraz podział jej terytorium, jak i faktyczną likwidację państwa polskiego.

Aby upamiętnić 83. rocznicę napaści ZSRS na Polskę i oddać hołd ofiarom sowieckich zbrodni, MIIWŚ przygotowało na sobotę wernisaż wystawy fotograficznej, spacery muzealne i spektakl teatralny.

Rzeczniczka MIIWŚ dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, w przesłanym komunikacie przekazała, że wernisaż wystawy "Kijów 2022. Raport z jednego dnia" rozpocznie się w sobotę o godz. 13. Ekspozycja prezentuje prace fotografki Oleny Shovkoplias. Zdjęcia powstały na zlecenie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej, artystka w jeden dzień przygotowała spontaniczny reportaż przedstawiający ulice ukraińskiej stolicy wiosną br. "Praca artystki była skomplikowana z powodu konieczności przemieszczania się po miejskich barykadach, szybko kończącego się dnia i godziny policyjnej" - podkreśliła w komunikacie rzeczniczka MIIWŚ.

Dodała, że główne miejsca tej fotorelacji to zniszczone przez działania wojsk rosyjskich kijowskie osiedla, dworzec kolejowy czy ulice jednej z najpiękniejszych i największych europejskich metropolii. Zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej dr Ludmiła Rybczenko, cytowana w przesłanym komunikacie podkreśliła, że jest "to próba, aby przedstawić fakty i emocje 13 dnia tej niewypowiedzianej i brutalnej wojny". Wystawę będzie można oglądać do 17 października br., na placu przed budynkiem muzeum.

W sobotę odbędą się również spacery muzealne, w czasie których przedstawiona zostanie m.in. polityka sowietyzacji zajętych terenów, mająca na celu brutalne złamanie polskiego ducha narodowego. "Opiszemy warunki życia i przymusowej pracy Polaków zesłanych na nieludzką ziemie" - podkreśliła rzeczniczka MIIWŚ. Sobotnie spacery odbędą się o godz. 12 i 14. Udział w nich jest bezpłatny ale obowiązują zapisy.

Ostatnim wydarzeniem kulturalnym przygotowanym przez MIIWŚ w sobotę będzie spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej" w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru "Studio" w Wilnie. Spektakl w reżyserii Sławomira Gaudyna jest adaptacją powieści Sergiusza Piaseckiego. "Sztuka bazuje na dramatycznych wydarzeniach początku II wojny światowej i napaści Armii Czerwonej na ziemie polskie. Akcja rozgrywa się w Wilnie, w Lidzie i okolicach" - wyjaśniała Szwedek-Kwiecińska.

Spektakl zostanie zaprezentowany o godz. 19 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w MIIWŚ. Bilety na przedstawienie zostały wyprzedane.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Mirowcz