EN

31.05.2021, 15:34 Wersja do druku

Gdańsk. Wraca PC Drama. Performatywne czytanie sztuki „Kocham cię” w klubie Żak

Po wymuszonej pandemią przerwie do Żaka powraca teatralny projekt PC Drama. W ostatni dzień maja performatywne czytanie sztuki „Kocham cię” przygotuje trójmiejski dramatopisarz i reżyser Tomasz Kaczorowski.

fot. Łukasz Saturczak / Radek Orzeł

Lia i Julian są najlepszymi przyjaciółmi. Znają się większość swojego życia, bo od przedszkola. A w pierwszej i drugiej klasie siedzieli nawet ze sobą w ławce. Spędzają razem ostatni dzień wakacji przed zmianą szkoły. Szukają odpowiedzi na pozornie naiwne pytania, które tylko dziecko może zadać. Co to znaczy kochać? Czym się różni uczucie do partnera, od tego wobec przyjaciela, zwierzątka domowego czy ulubionego smaku lodów? Gdy miłość przemija z czasem, to czy się kochało naprawdę? Co sprawia, że niektóre małżeństwa trwają dekady, a inne się rozpadają?

Niemiecki autor Kristo Šagor opowiada o miłości, przyjaźni i przemianie w ciekawy i oryginalny sposób, budując subtelne metafory. „Najgorsze, że te kasztany od razu zaczynają się zmieniać. Ta biała plamka na środku, już drugiego dnia nie jest taka biała jak pierwszego. Znika ten śliczny meszek. Dlatego też tak fajnie zbiera się je świeże prosto z trawy. Już kilka dni później kasztany są całkiem wysuszone. Kilka miesięcy później ciemnieją, a po kilku latach się kurczą” – opowiada Julian. „Kocham cię” daje ogromne możliwości parze aktorów, którzy wcielają się nie tylko w Lię i Juliana, ale też w ich rodziców, babcię i dziadka Lii, świnkę morską, kasztanowiec czy… lody cytrynowe.

Kristo Šagor – rocznik 1976 – pisze sztuki i reżyseruje dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Studiował lingwistykę, literaturoznawstwo i teatrologię na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Jest laureatem licznych nagród; tekst „Kocham cię” wygrał konkurs mülheimskiego festiwalu Kinderstücke w 2019 roku. Od zeszłego roku Kristo Šagor prowadzi Junges Theater Konstanz.
Czytanie „Kocham cię” przygotuje trójmiejski dramatopisarz i reżyser Tomasz Kaczorowski. W ramach PC Dramy prezentował on już „Koci koci łapci” Mariusza Babickiego i Pawła Niewiadomego (2015), „Komedię na kredyt” Mariusza Babickiego (2016) oraz „Smutek i melancholię” Bonna Parka (2019). W 2017 roku w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu odbyła się premiera spektaklu na podstawie sztuki dla młodzieży „Ty, Hitler” Kristo Šagora w reżyserii Kaczorowskiego.

Przekład sztuki powstał dzięki wsparciu Goethe-Institut.

PC Drama / 31.05.2021 / g. 19.00 / Klub Żak

KOCHAM CIĘ
autor: Kristo Šagor | przekład: Iwona Nowacka | reżyseria: Tomasz Kaczorowski | obsada: Mikołaj Bańdo i Marta Kalmus-Jankowska | prowadzenie spotkania:  Weronika Łucyk

Bilety:
15 zł – ulgowe* / 20 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 25 zł – bez zniżek

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub karty.

Liczba miejsc biletowanych ograniczona do 80, udział w wydarzeniu przy zachowaniu dystansu i w masce.


Źródło:

Materiał nadesłany