EN

8.11.2022, 14:29 Wersja do druku

Gdańsk. Weekend z Maratonem Gdańskiego Festiwalu Tańca

W dniach 19-20 listopada w Klubie Żak i w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku odbędzie się Maraton Gdańskiego Festiwalu Tańca, czyli prezentacja najnowszych spektakli Trójmiejskich artystów. Wystąpią zarówno duże grupy jak i soliści.

fot. Anna Kłosowska

W czasie listopadowego weekendu wystąpią zarówno duże grupy jak i soliści: Sopocki Teatr Tańca, założony w 1998 roku, wielokrotnie nagradzany, znany z autorskiej muzyki i kostiumów; Hertz Haus – cztery artystki o niesamowitej energii scenicznej, zaskakujące widza pomysłami; h.art Company - tworzący na scenie poetyckie, wciągające światy; DzikiStyl Company czyli Wiola Fiuk i Dariusz Gacki, znani z perfekcji technicznej własnego, nietypowego stylu tańca; oraz niezależne artystki Dana Chmielewska, Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna i Joanna Nadrowska.

Maraton będzie świętem tańca, nawiązującym do początków Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz okazją do promocji trójmiejskich artystów w Polsce i za granicą.  Klub Żak zaprosił na Maraton kuratorów i dyrektorów festiwali teatrów tańca oraz krytyków. Spektakle trójmiejskich teatrów zobaczą m.in. dyrektor Albania Dance Meeting – International Festival of Contemporary, kurator Centrul Național al Dansului București, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł, dyrektor artystyczny Teatr A Part, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania.

Spektakle prezentowane będą w dwóch gdańskich lokalizacjach: Klubie Żak, oraz Zakładzie Kulturalnym. Najlepiej przemieszczać się rowerem, ale starczy też czasu na przejście na piechotę i wypicie kawy w kawiarni Klubu Żak.

Maraton jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, który jest miejską instytucją kultury we współpracy z Zakładem Kulturalnym. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

PROGRAM:

19.11.2022 w Klubie Żak ( Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197)
14:00 NIESAMOWICIE BLISKO / h.art company
19:15 CONSTANT ENDING / Joanna Nadrowska
20:30 UNBODY / Hertz Haus

19.11.2022 w Zakładzie Kulturalnym ( Gdańsk, aleja Rzeczypospolitej 8)
15:45 MIRRORING / Hertz Haus
17:15 BODYFULNESS / Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna

20.11.2022 w Klubie Żak
12:00 PAN ZARAZ / DzikiStyl Company
19:30 DE LIGHT / h.art company

20.11.2022 w Zakładzie Kulturalnym
13:30 SOLO NA 4 KASKI I STRACONY CZAS / Hertz Haus / Zakład Kulturalny
15:15 ŚWIĘTE ROZPROSZENIE / Dana Chmielewska / Zakład Kulturalny
18:00 MAN RAY. BARBARZYŃCA / Sopocki Teatr Tańca / Zakład Kulturalny

fot. Tomasz Ćwiertnia

O spektaklach:

NIESAMOWICIE BLISKO
19.11.2022 / 14:00 / Klub Żak
h.art company / chor.: Artur Grabarczyk / wyk.: Agnieszka Brzezińska, Stanisław Bulder, Natalia Filowiat, Luba Splosznaja, Artur Grabarczyk / reż. dźwięku i obrazu: Wiktor Freifeld  / Spektakl powstaje w ramach projektu Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie / 50 min.
W życiu brakuje nam delikatności. Musimy ją sobie stwarzać, szukać jej w detalach. Jesteśmy pokoleniem, które w zimnym, szybkim i coraz częściej brutalnym świecie poszukuje czułości jednocześnie nie wiedząc co z tą czułością zrobić. Ciężko nam rozmawiać o emocjach, uczuciach i odczuciach, ale jesteśmy ich głodni. Jest nam niesamowicie głośno i niespokojnie, ale boimy się totalnej ciszy. Jesteśmy pokoleniem skrajności, szybkiego jedzenia i szybkich relacji. Chcemy być nieprzyzwoicie blisko, niekoniecznie na długo. Boimy się tego czego chcemy tak naprawdę. Jesteśmy przebodźcowani. Przemęczeni. Rozdrażnieni. Musimy się wszyscy uspokoić.

MIRRORING
19.11.2022 / 15:45 / Zakład Kulturalny
Hertz Haus / chor., wyk.: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka / opieka artystyczna: Ulriqa Fernqvist, Peter Svenzon / muz.: Wojciech Wilk / zrealizowano w ramach projektu rezydencja/premiera Klubu Żak / 45 min.

„Mirroring szpera w ludzkiej psychice i ukazuje stany emocjonalne... Od pierwszego momentu można dostrzec, że odbijają się w sobie jak figury w kartach. Nie tylko w znaczeniu metaforycznym, ale poprzez zastosowane zabiegi fizyczne, Tworzą opowieść o tytułowym przeglądaniu się... Cały spektakl nasycony jest wspólnym działaniem i oddziaływaniem. Oddziaływaniem poruszającym struny emocji." Natalia Szafrankiewicz / taniecPOLSKA.pl

BODYFULNESS
19.11. 2022 / 17:15 / Zakład Kulturalny
chor. i wyk.: Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna / spektakl powstał w ramach rezydencji w Krakowskim Centrum Choreograficznym / 40 min.

Co stanowi całość? Bardzo często myśląc o ciele skupiamy się na jego frontalnej płaszczyźnie. Wydaje się, że w znacznej mierze to poprzez przód naszego ciała poznajemy rzeczywistość. Tymczasem tył ciała jest często pomijany, mniej ważny, a nawet zapomniany. Co gdyby tył ciała mógł spotkać się z jego przodem? Jakie wynikną z tego historie? Trójwymiarowość ciała staje się inspiracją do poszukiwań stanów i obrazów, które stworzą w efekcie taniec dopełnień.

„Bodyfulness to przede wszystkim ruch, radość z tańca. Zabawa z tematem, dzięki któremu widzowie nie tylko mogą zmienić postrzeganie przez nich ciała w tańcu, ale i poznać język ruchowy artystek. Będąc blisko siebie pod jednym, dużym swetrem, artystki poruszają się w jednym tempie. Trudno odróżnić, gdzie jest przód ciała jednej, a tył drugiej. I czy na pewno tworzą jedno?” Pamela Bosak

CONSTANT ENDING
19.11.2022 / 19:15 / Żak
wyk.: Joanna Nadrowska / muz., światła: Pan Mruk, video art: Katarzyna Turowska / zrealizowano z udziałem finansowym Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Sopotu / 25 min.

Inspiracją do stworzenia spektaklu była metoda ruchowa Gyrotonic® stworzona przez tancerza Juliu Horvath, którą Joanna Nadrowska od kilku lat praktykuje. Dzięki niej  doskonali swoje umiejętności ruchowe i leczy kontuzje. Konsekwencja trwania i bycia w danym ruchu, stagnacja i zatracenie to nieodłączne składowe spiralno-falowej natury Gyrotonic®. Eksploracja tej nowatorskiej metody stała się bazą w tworzeniu choreografii. Założenia i zasady tej praktyki ruchowej zostały przeniesione na abstrakcyjną myśl taneczną i sceniczną.

UNBODY
19.11.2022 / 20:30 / Klub Żak
Hertz Haus / wyk.: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka / opieka artystyczna: Artur Bieńkowski / zrealizowano w ramach projektu rezydencja/premiera Klubu Żak / 45 min.

Spektakl otrzymał nagrodę główną w konkursie The Best OFF 2022.
„Jest to spektakl o ciele nieskończenie różnym. Satyra na unifikację. Przestroga przed pogonią za ideałem. (…)Udręczamy swoje ciało, kochając je mimo wszystko, bo to jedyne ciało, jakie mamy.” Natalia Szafrankiewicz / taniecPOLSKA.pl
„Unbody stanowi kolaż obrazów różnych stanów ciała i różnych podejść do niego. Ciało dźwigające zakupy w deszczu i wystrojone na wielkie wyjście. Ciało głodne i przejedzone. Drżące w histerycznym napięciu i sprężynujące w satysfakcjonującym treningu. Zagubione w obszernym ubraniu i prawie całkowicie odsłonięte. Te i inne zachowania ciała, jego potrzeby i sposoby używania go, ukazują tancerki – Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka – używając przede wszystkim ruchu, a także kostiumów, rekwizytów i słowa. (…) Unbody to mocny głos w słusznej sprawie” Hanna Raszewska-Kursa / 5.09.2020

fot. Patryk Chenc

PAN ZARAZ
20.11.2022 / 12:00 / Klub Żak
DzikiStyl Company/ chor., wyk.: Wiola Fiuk, Patryk Gacki / współpraca: Laura Adel, Kate van Dalls / Zrealizowano ze środków miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego / 45 min.

„Pan Zaraz to skondensowany przekaz odzwierciedlający pewne odbicie rzeczywistości kontestowanej. Ruch zamknięty w pikselach na dedykowanym ekranie, ale też ruch uwolniony i w interakcji, wizualizacja alter ego Zaraza, interlokutora, który otrzymał werbalną sprawczość, a nawet ostatecznie siłę współmierności przekazu – to w skrócie demonstracja koncepcji spektaklu. Wioleta Fiuk i Patryk Gacki zmierzyli się nie tylko z ideą celebracji pustki, ale także, jak się wydaje, ze swoją dotychczasową strukturą przekazu.” Katarzyna Wysocka / Gazeta Świętojańska

SOLO NA 4 KASKI I STRACONY CZAS
20.11.2022 / 13:30 / Klub Żak
Hertz Haus / chor.: Anna Piotrowska / wyk.: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka / 60 min.

Czas jest policzony sumą kichnięć. Trwanie w nieustannych zaległościach mnie do siebie. Pytam się dzisiaj ja z wczoraj, czyli z jutra do dziś. Jestem, byłam, będę, ale wciąż i tak jestem. Stracony czas. Marnotrawstwo. Bez zastanowienia i odnalezionej odpowiedzi. Do widzenia. Już nigdy.
Punktem wyjścia do współpracy Anny Piotrowskiej była inspiracja samymi artystkami, które urzekły swoją świeżością, zapałem i determinacją, która przekłada się na ciekawe jakości ruchowe.

ŚWIĘTE ROZPROSZENIE
20.11.2022 / 15:15 / Zakład Kulturalny
perf.: Dana Chmielewska / muz. Dana Chmielewska, Yana Joanna Bieńkowska / 30 min.

Artystka w performensie wykorzystuje wielowymiarową strukturę ruchową opartą o partyturę, tworzenie natychmiastowej poezji, narzędzia improwizacyjne oraz pracę z głosem. Zależy jej na wytworzeniu atmosfery włączenia i - choćby chwilowej - wspólnoty. Szuka sposobów na radzenie sobie z doświadczeniem przybywania, zasiedlania i opuszczania, a także witania i żegnania - miejsc, ludzi, zjawisk i wyobrażeń. Tworzy quasi szamańską praktykę, zmysłami renderuje przestrzeń i wymyśla zabawę w czary.

MAN RAY. BARBARZYŃCA
20.11.2022 / 18:00 / Zakład Kulturalny
Sopocki Teatr Tańca / koncept i scenografia: Jacek Krawczyk / wyk.: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Joanna Nadrowska, Jacek Krawczyk / video art: Kasia Turowska / muz.: Mariusz Noskowiak / 60 min.

"Spektakl zachwyca rozmachem wizualnym, techniką rayografii i kompozycją [...] ManRay. Barbarzyńcę można i należy po prostu chłonąć wieloma zmysłami." Łukasz Rudziński / trojmiasto.pl
Spektakl to swobodna interpretacja dzieł Man Ray'a, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy-tancerze wcielają się według własnej autorskiej interpretacji, w postaci z eksperymentalnych surrealistycznych filmów i obrazów Man Ray'a. Sopoccy artyści konstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskuje naprzemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty.

DE LIGHT
20.11.2022 / 19:30 / Klub Żak
h.art company / wyk.: Róża Kołoda, Katarzyna Ustowska, Artur Grabarczyk, Stanisław Bulder / opieka artystyczna: Ulriqa Fernqvist, Peter Svenzon / zrealizowano w ramach projektu rezydencja/premiera Klubu Żak / 55min.

„Spektakl od pierwszych chwil pozwala widzowi zanurzyć się w intymny świat wykonawców. Otula dymem, z pomocą drobnych smug światła ukazuje fragmenty ciał, w drżeniu podłogi daje odczuć siłę tancerzy. De Light jest bezkompromisowe. Chociaż nie ma w nim żadnej historii, zachwyca jakość i świadomość zaproponowanego ruchu, będącego pod pełną kontrolą tancerzy od początku do końca. Cała czwórka w roli konstruktorów tego przedsięwzięcia spisała się więc znakomicie.” Pisał po premierze Łukasz Rudziński

O artystach:

DANA CHMIELEWSKA - tancerka, performerka,  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tańca (Dance And Body Studies) na  Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz Kursu Choreografii Eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie.  Działa na pograniczu tańca i sztuk wizualnych.

DZIKISTYL COMPANY - teatr założony w 2010r. przez Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego, profesjonalnych tancerzy i choreografów z bogatym dorobkiem artystycznym. Współpracują z teatrami dramatycznymi, m.in. Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Jaracza w Olsztynie, z Teatrem Muzycznym w Gdyni, pracują dla telewizji i reklam. Byli finalistami You Can Dance i choreografami Got to Dance. Ich technika taneczna jest oryginalna i charakterystyczna.

H.ART COMPANY - zespół założony przez Artura Grabarczyka - tancerza, filmowca i nauczyciela w gdańskiej OSB, której jest absolwentem.  Po ukończeniu NSCD w Leeds rozpoczął pracę jako tancerz Opery Bałtyckiej, następnie Scottish Dance Theatre. Po okresie współpracy z Teatrem Tańca Zawirowania powrócił, by tworzyć w Trójmieście, gdzie zaprosił do współpracy m.in. Katarzynę Ustowską (Dada von Bzdulov) i Róże Kołodę z którymi prezentował spektakl The Mist w Teatrze Szekspirowskim oraz De Light.

HERTZ HAUS zespół w składzie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samym do stworzenia własnego języka ruchu. Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku - miejsce inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Ich spektakle zdobyły pierwsze miejsca na SoloDuo 2020 oraz w Konkursie Choreograficznym MY MOVE 2020 w Tarnowie, spektakl Unbody wygrał tegoroczny konkurs The Best Off.

AGATA GREGORKIEWICZ - tancerka, nauczycielka tańca współczesnego i improwizacji, praktyk terapeutycznego wymiaru tańca. Absolwentka paryskiego Uniwersytetu Paris VIII na kierunku tańca i sztuk performatywnych oraz zapisu ruchu w paryskim konserwatorium (CNSMDP). Adeptka podyplomowego szkolenia Tańca o Charakterze Terapeutycznym przy PSCh w Poznaniu. Uczestniczka kursu choreografii eksperymentalnej CHOREOGRAFII W CENTRUM w warszawskim Centrum w Ruchu. Laureatka Stypendiów: Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury MKDNiS oraz europejskiego programu E-PORTUNUS. Autorka inicjatywy Rusz Duszę - w ramach której tworzy autorskie projekty artystyczne i społeczne.

ALEKSANDRA KONIECZNA - od 18 lat aktywna tancerka i pasjonatka szeroko pojętej pracy z ciałem w ruchu, zarówno w wymiarze artystycznym jak i terapeutycznym. Intensywną edukację taneczną rozpoczęła w roku 2002, uczęszczając na liczne warsztaty w kraju i za granicą. Pobyt w Paryżu w latach 2009-2013 zaowocował współpracą z francuskimi choreografami i udziałem w licznych projektach artystycznych. Uczestniczka Kursu Choreografii Eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. Współtwórczyni projektów artystycznych min: W sieci, Konstelacje, Botanic Body.
JOANNA NADROWSKA – od 2012 r. tancerka Sopockiego Teatru Tańca i pedagog Grupy Projektowej STT. Tworzy własne spektakle w ramach Trójmiejskiego Kolektywu Tanecznego. Brała udział w Solo Dance Contest, a w 2021 została Jurorem w konkursie, reprezentując wnikliwy głos młodego pokolenia artystów.

SOPOCKI TEATR TAŃCA został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów - Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, którzy otrzymali od MKiDN odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jacek jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, a Joanna  - Sopockiej Muzy. Teatr ma w swoim dorobku ponad 50 spektakli, które prezentował na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Portugalii, na Litwie, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Szwajcarii i w Chinach. Założyciele teatru są zainteresowani tworzeniem teatru, w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju „preludium” do zespołu głównego.

BILETY do Klubu Żak
35 zł – bez zniżek / 30 zł - Karta Do Kultury* / 25 zł – bilet ulgowy* / 15 zł – Karta Tancerza*

BILETY do Zakładu Kulturalnego
 
35 zł – normalny / 25 zł - uczniowie Zakładu Kulturalnego (on line i do kupienia na miejscu)
15 zł - z Kartą Tancerza (do kupienia tylko na miejscu)
Link do biletów Zakładu Kulturalnego on line: https://ekobilet.pl/zaklad-kulturalny-7708

Źródło:

Materiał nadesłany