EN

9.10.2021, 10:58 Wersja do druku

Gdańsk. Warsztaty "Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”

Po blisko dwóch latach do oliwskiego Domu Zarazy wracają, przerwane z powodu pandemii, warsztaty recytatorskie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”.

Ryszard Jaśniewicz w monodramie "Budowniczy"

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, wtedy to aktor i reżyser Ryszard Jaśniewicz zainicjował w oliwskim Domu Zarazy cykl spotkań dla wszystkich, którzy lubią mówić wiersze. Bohaterem pierwszych warsztatów był Gałczyński. Od jego poezji zaczęły się przybyłych popisy recytatorskie na tutejszej scenie. Potem był Mickiewicz, Szymborska, Tuwim, Różewicz i inni wielcy. Każdy z uczestników przychodził z wybranymi tekstami poety - gwiazdy wieczoru, z czasem recytatorzy zaczęli przynosić i własne wiersze. Dziś to już spotkania nie tylko recytatorów (co roku, w grudniu najlepszy z nich otrzymuje statuetkę Recytatora Roku), ale i poetów. Formuła, gdzie każdy chętny może popisać się przed publicznością umiejętnością interpretacji poezji znalazła już naśladowców.  

Warsztaty w Domu Zarazy to indywidualne występy, ale i spektakle teatralne w wykonaniu recytatorów. Publiczność oklaskiwała ich w „Antygonie”, ale i w przedstawieniu „Teatrzyk Zielona Gęś”, kilkoro z nich Ryszard Jaśniewicz zaprosił do własnego monodramu „Ostatnia lekcja aktorstwa” (2015).

Dopiero pandemia przerwała cykl. Ostatni raz poeci i recytatorzy spotkali się w marcu 2020 roku. To było 155 spotkanie, po 13 latach niedzielnych wieczorów i tysiącach wierszy, własnego autorstwa lub ulubionych autorów odczytanych lub wypowiedzianych z pamięci.

W niedzielę, 10 października - nowy etap. Temat spotkania: „Kalendarz zarazy”, czyli poetyckie wspomnienie czasu, który minął z dala od poetyckich spotkań, ale czy z dala od wierszy?

O aktorze:

Ryszard Jaśniewicz

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta. Zagrał blisko 200 ról. Debiutował w gdańskim Teatrze Miniatura w przedstawieniach Natalii Gołębskiej, Ali Bunscha, Lecha Bądkowskiego. Po studiach grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1971-83), gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i w  Théâtre Les Déchargeurs w Paryżu („Krzesła” Ionesco, wraz z Zofią Mayr, „Silniejsza” Strindberga). Główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Hoffmanna, Marii Straszewskiej, Jakuba Rotbauma, Krystyny Meissner. W latach 1983-88 dyrektor artystyczny, aktor i reżyser Teatru Dramatycznego w Słupsku. W latach 1988-92 kierownik artystyczny Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 w Sopocie zainaugurował własną scenę Teatr z Polski 6, na której wystawił premierowo 18 monodramów. Laureat nagród teatralnych, m. in. Nagrody Prezydenta Gdyni za rolę Bladaczki w „Ferdydurke” (Teatr Miejski w Gdyni, 1994), Nagrody Wojewody Gdańskiego za rolę Bengtssona w „Sonacie widm” (Teatr Wybrzeże, 1982) czy Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego , za wieloletnią, niestrudzoną twórczą aktywność na scenach teatralnych Pomorza (2019). W lipcu 2021 ukazał się tom poezji jego autorstwa "Wiersze teatralne"

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne