EN

17.06.2021, 18:47 Wersja do druku

Gdańsk. Trzy spektakle w finale konkursu o Złotego Yoricka

Trzy spektakle wyłoniono do finału 27. konkursu o Złotego Yoricka. Przedstawienia zostaną pokazane podczas tegorocznego 25. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w Gdańsku w dniach od 30 lipca do 8 sierpnia.

mat. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Inne aktualności

O wyborze trzech finałowych spektakli Konkursu o Złotego Yoricka sezonów 2019/2020 oraz 2020/2021 poinformowała w czwartek rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.

W finałowej trójce Konkursu o Złotego Yoricka znalazły się: "Hamlet" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reżyseria Bartosz Szydłowski), "Król Lear" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu (reż. Anna Augustynowicz oraz „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy” Teatru Żydowskiego im. Idy Kamińskiej w Warszawie (reż. Damian Josef Neć).

„Trzy finałowe spektakle stanowią bardzo wyraziste przykłady funkcji szekspirowskich dramatów we współczesnym polskim teatrze. To Szekspir polityczny (Hamlet), Szekspir wewnętrzny (Król Lear) i Szekspir pamięci (Burza). Twórczość Stratfordczyka służy do diagnozy sytuacji społeczno-politycznej, pokazania mechanizmu, niezgody na to, co jest wokół nas" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, selekcjoner Konkursu o Złotego Yoricka Łukasz Drewniak.

W 2020 r. Konkurs o Złotego Yoricka został odwołany ze względu na zamknięcie teatrów spowodowane pandemią COVID-19.

Konkurs o Złotego Yoricka dotyczy najlepszej polskiej inscenizacji dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami angielskiego dramaturga. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1994 r. W ramach konkursu swoje realizacje pokazywali najwięksi polscy reżyserzy tacy jak Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski, Jan Klata oraz Jerzy Grzegorzewski.

Źródło:

PAP