Logo
Aktualności

Gdańsk. „Trans/dygresje. Eseje o przekraczaniu granic”. Dziś spotkanie wokół książki prof. Zbigniewa Majchrowskiego

12.01.2026, 10:35 Wersja do druku

Dziś wyjątkowo – tylko o jednej książce. I o jednym spotkaniu. Ale wierzymy, że dla wielu osób będzie to ważna lektura – i wyjątkowa premiera. Mowa o książce „Trans/dygresje. Eseje o przekraczaniu granic” prof. Zbigniewa Majchrowskiego. To jedna z naszych nowości – wokół niej zaplanowane jest dzisiejsze spotkanie na scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże w Gdańsku - informuje wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

fot. mat. organizatora

„Trans/dygresje”, nawiązujące do legendarnych seminariów Marii Janion, układane przez Autora ze świadomością odchodzenia, sumowania wieloletniej pracy badawczej, już samym tytułem nawiązują do nakreślonej na początku lat osiemdziesiątych, u progu jego pracy naukowej, perspektywy tematów i wątków obecnych w kulturze.

Po latach Majchrowski na nowo stawia pytanie, jak możliwe jest interpretowanie przekroczeń w kulturze z perspektywy dzisiejszych praktyk artystycznych. Literatura, teatr, sztuki wizualne, performanse społeczne przenikają się w jego tekstach z niezwykłą swobodą.

Są więc na kartach tej książki Staff i Stachura, Warhol i Wyspiański, Różewicz i Białoszewski, jest Piłsudski. Ale też sopocki Parasolnik i przenikające wszystkie te opowieści historie i refleksje osobiste, jak ta:

„Dzieciństwo z reguły stanowi czas intensywnego badania granicy: istnieje interior piaskownicy, a każdy akt jej samowolnego opuszczenia otwiera obszar eksperymentów terytorialnych: oddalenie się z własnego podwórka jest wypróbowywaniem niewidzialnej i niezdefiniowanej granicy pomiędzy 'dostatecznie blisko' a 'już za daleko'. Co zatem w moim dzieciństwie należało do sfery podobnych 'archetypów', a co wiązało się z czasem historycznym?”

12 stycznia 2026 | poniedziałek | godzina 18.00
Scena Stara Apteka Teatru Wybrzeże | ul. Teatralna 4 w Gdańsku

W rozmowie wezmą udział Dorota Buchwald i dra Anna Jazgarska.
Spotkanie poprowadzi Władysław Zawistowski. Fragmenty książki przeczyta Piotr Biedroń.


Na miejscu będzie można kupić egzemplarze książki.

fot. mat. prasowe

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także