EN
5.03.2022, 10:00 Wersja do druku

Gdańsk. „Tonja z Glimmerdalen” w Miniaturze - #girlpower w praktyce

Lubicie bohaterki książek Astrid Lindgren? Pokochacie Tonję z Glimmerdalen! 13 marca o 17.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura prapremiera adaptacji powieści dla dzieci norweskiej pisarki Marii Parr.

fot. mat. teatru

Pippi Pończoszanka, Heidi czy Ania Shirley to jedne z ulubionych postaci dziewczęcych w literaturze. W 2009 roku do tego grona dołączyła bohaterka powieści „Tonja z Glimmerdalen” Marii Parr porównywanej do Astrid Lindgren. Tonja mieszka w małej górskiej miejscowości, gdzie poza nią są sami dorośli. Jest odważna, zadziorna, a jednocześnie ciepła i dbająca o innych. Zadaje niewygodne pytania i próbuje po swojemu nazywać świat. Jej siłą jest też bardzo dobry kontakt z własnymi uczuciami i emocjami.

- Szukaliśmy opowieści, która pokaże taką nieskrępowaną dziewczyńską energię, a jednocześnie w niestereotypowy sposób świat. Powieść Marii Parr jest taką historią – pełną humoru i radości życia, ale mówiącą o sprawach ważnych dla dzieci i dla dorosłych – zapowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Miniatury.

- Tonja konfrontuje się z trudnym światem dorosłych i próbuje go zrozumieć. Bardzo ważnym wątkiem w tej opowieści jest relacja dziecko – rodzic. Najbardziej poruszająca jest chyba historia miłości i opuszczenia w relacji najlepszego przyjaciela Tonji, starego Gunnvalda, i jego córki Heidi. Tonja staje się swoistą mediatorką w tym konflikcie, a najważniejsze zdanie słyszy od miejscowego alkoholika Nilsa, że te wszystkie głupoty, które robią dorośli, „to nigdy nie jest wina dzieci”. To według mnie najbardziej poruszające i ważne zdanie w tej książce. Zdanie, które bardzo wiele dzieci potrzebuje usłyszeć – opowiada Karolina Maciejaszek, autorka adaptacji i reżyserka spektaklu.

Wykłada we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie jest prodziekanką Wydziału Lalkarskiego. Jej spektakl „Rutka” z łódzkiego Teatru Arlekin zdobył wiele nagród, w tym w 2020 roku Grand Prix festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie.

Scenografię zaprojektował Paweł Walicki, scenograf, grafik, twórca filmów animowanych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i podyplomowej scenografii w krakowskiej ASP. Autorką muzyki jest kompozytorka, producentka muzyczna, klarnecistka i wokalistka Magdalena Sowul. W 2019 roku z zespołem Ugla wydała album „Linienie”. Tworzy solowy projekt Panilas, którego debiutancka płyta ukaże się wiosną tego roku w wytwórni Mystic Production. Do zespołu twórców dołączyła też znana w Trójmieście i Miniaturze choreografka, tancerka i założycielka teatru tańca DzikiStyl Company Wioleta Fiuk, która pracowała nad ruchem scenicznym.

O artystach

Maria Parr
Autorka książek dla dzieci i młodzieży, gwiazda norweskiej literatury dziecięcej. Z wykształcenia nauczycielka, absolwentka literatury skandynawskiej na uniwersytecie w Bergen. Zadebiutowała w 2005 roku powieścią „Gofrowe serce”. Dwukrotnie zdobyła najbardziej prestiżową norweską nagrodę literacką Brageprisen: w 2009 roku za „Tonję z Glimmerdalen” i w 2017 za „Bramkarkę i morze”. Jej książki, porównywane do twórczości Astrid Lindgren, zostały przetłumaczone na wiele języków i otrzymały liczne nagrody międzynarodowe.

fot. Piotr Pędziszewski/mat. teatru

Karolina Maciejaszek
Absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008) oraz teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003). Jako reżyserka współpracowała m.in. z: Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Montownia w Warszawie, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem im. Horzycy w Toruniu, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Polskim w Poznaniu. Pracowała jako asystent reżysera przy spektaklach Jerzego Jarockiego („Trzeci akt” według „Szewców” St.I. Witkiewicza dyplom w krakowskiej PWST), Pawła Miśkiewicza („Alina na zachód” Dirka Dobbrowa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie) i Waldemara Krzystka (Teatr TV). Debiutowała spektaklem „Woyzeck” Georga Büchnera na Scenie Margines Teatru Jaracza w Olsztynie. W 2020 roku spektakl „Rutka” w jej reżyserii zrealizowany w Teatrze Arlekin w Łodzi zdobył Grand Prix festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie.
 
Paweł Walicki
Scenograf, reżyser filmów animowanych, animator, grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, pracownia Filmu Animowanego) i podyplomowej scenografii w krakowskiej ASP. Dyplom – scenografia do „Jeziora łabędziego” w Teatrze Wielkim w Warszawie – obronił u prof. Andrzeja Kreutz Majewskiego. Reżyser i animator filmu „Jak bóg Maior utracił tron” według przypowieści filozoficznych Leszka Kołakowskiego. W 2014 roku otrzymał Złotą Maskę za scenografię do spektaklu „Bobiczek” Teatru Zagłębie w Sosnowcu w reż. Łukasza Kosa. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych i filmowych w Polsce i za granicą. Animator pełnometrażowego filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego, którego premiera odbyła się na festiwalu Berlinale w 2020 roku.

Magdalena Sowul (Panilas)
Kompozytorka, producentka muzyczna, klarnecistka i wokalistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Liderka zespołu Ugla, z którym w 2019 roku wydała album „Linienie”. Tworzy solowy projekt Panilas, którego debiutancka płyta ukaże się wiosną w wytwórni Mystic Production. Autorka podcastu „Słyszane, czyli podcast o muzyce i płci”. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów i słuchowisk.  

Wioleta Fiuk
Tancerka, choreografka, teatrolożka, nauczycielka tańca. Absolwentka Teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim, prestiżowej Szkoły Tańca Broadway Dance Centre w Nowym Jorku oraz magistrantka Choreografii i Teorii Tańca na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotna Mistrzyni Polski, Europy i Świata w kat. Jazz i Modern Dance w zawodach federacyjnych. Założycielka teatru tańca Dzikistyl Company w Gdańsku. Autorka ruchu scenicznego i choreografii do spektakli dramatycznych w całej Polsce. Pracowała na deskach wielu teatrów w kraju, miedzy innymi w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Gdyni i Teatrze Miniatura w Gdańsku.

***
Tonja z Glimmerdalen
na podstawie książki Marii Parr (wyd. Dwie Siostry)
tłumaczenie: Aneta W. Haldorsen
adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
scenografia: Paweł Walicki
muzyka: Magdalena Sowul | Panilas
ruch sceniczny: Wioleta Fiuk
obsada:
Magdalena Bednarek | Tonja
Edyta Janusz-Ehrlich | Heidi
Piotr Kłudka | Sanitariusz, Nils, Listonosz
Kamil Marek Kowalski | Brat, Kamerzysta
Jacek Majok | Klaus Haggen
Piotr Srebrowski | Ole, Peter
Krystian Wieczyński | Ojciec Tonji, Baran Gladiator
Andrzej Żak | Gunnvald
Magdalena Żulińska | Sally, Mama Tonji, Nilsowa

Bilety na spektakl w cenie 30 zł normalny, 27 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą.
Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, [email protected]
Kolejne pokazy na żywo: 18 marca o 18.00 oraz 19 i 20 marca o 12.00.

Źródło:

Materiał nadesłany