EN

2.02.2021, 11:31 Wersja do druku

Gdańsk. Teatr Wybrzeże online

Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy na platformę VOD Teatru Wybrzeże, na której znajdą Państwo naszą najnowszą artystyczną ofertę online! Od 29 stycznia do 12 lutego prezentujemy Państwu ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA, od 5 do 19 lutego - AMATORKI. Nasz teatralny maraton online zakończy prezentacja RUSKICH. Przedstawienie będzie można obejrzeć na naszej platformie od 12 do 26 lutego.

Platforma jest dostępna pod adresem www.vod.teatrwybrzeze.pl i aby z niej skorzystać należy dokonać bezpłatnej rejestracji. Koszt biletu online to 10 zł (dostęp przez 3 dni).

fot. Dominik Werner / mat. teatru

od 29 stycznia do 12 lutego
ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA
Reżyseria: Kuba Kowalski

Historia nieokiełznanej erotycznej relacji jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy z młodszym o 40 lat mężczyzną. Od obsesyjnej namiętności, burzliwych rozstań, poprzez piekło zazdrości, odrzucenie aż po wzniosłe uczucie, najszczerszą empatię i pielęgnowanie w chorobie. W ich miłość wpisana była śmierć - Jerzy chorował na gruźlicę. Tym samym literatura Iwaszkiewicza połączyła się z życiem osobistym - literacki motyw młodego, śmiertelnie chorego mężczyzny był obecny w jego twórczości od samego początku. INTYMNE ŻYCIE JAROSŁAWA to także opowieść o żonie pisarza, Annie, która z czułością i wyrozumiałością dopełniała miłosny trójkąt i w pewnym sensie stanowiła jego fundament. Związek z Jerzym bezpośrednio zainspirował Iwaszkiewicza do napisania kilku znakomitych opowiadań m.in. TATARAKU i KOCHANKÓW Z MARONY. Spektakl jest przede wszystkim oparty na listach Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego i na jego Dzienniku. Dokumenty te nie mają sobie w Polskiej literaturze równych i dają wnikliwy obraz życia prywatnego pisarza i jego homoerotycznych związków.

„Niezwykły spektakl – przepełniony głęboką humanistyczną miłością do człowieka i akceptacją jego ukrytych pragnień."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

W spektaklu występują: Anna Kociarz - Anna, Piotr Biedroń - Jurek, Korab, Robert Ciszewski - Karol, Dziad Szpitalny, Lekarz, Krzysztof Matuszewski - Jarosław, De Villiers, Marcin Miodek - Jurek, Julia, Charles, Jan Napieralski - Jurek, Romeo, Rellov, Rafał Ryterski - muzyka na żywo.

fot. Dominik Werner

od 5 do 19 lutego
Elfriede Jelinek
AMATORKI
Reżyseria: Ewelina Marciniak

Paula i Brigitte podążają zupełnie różnymi drogami, ale cały czas zdawać by się mogło, że ich życie wygląda bardzo podobnie. Erich i Heinz podążają tą samą drogą, ale zdawać by się mogło, że ich życie w zupełnie różny sposób naznaczy Paulę i Brigitte. Postacie, które muszą tu o coś walczyć to Paula i Brigitte. Osoby, które już wszystko mają, to Erich i Heinz. I to oni rozdzielają nagrody. Jelinek pokazuje w AMATORKACH świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału.

„Ta brutalna, ale opowiedziana z humorem love story przerywana jest songami Ali Masskotki upozowanej na Audrey Hepburn. To spektakl poruszający, jaki rzadko zdarza się w teatrze."

Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita

W spektaklu występują: Dorota Androsz - Brigitte, Piotr Biedroń - Heinz, Małgorzata Brajner - Matka, Katarzyna Dałek - Paula, Piotr Domalewski - Erich, Krzysztof Matuszewski - Ojciec oraz Ala Masskotka.

fot. Dominik Werner

od 12 do 26 lutego
Radosław Paczocha
RUSCY
Reżyseria: Adam Orzechowski

RUSCY to sztuka o Polakach, którzy nie z własnej woli i winy zostali skazani na rozłąkę z krajem, a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. Uwzględniając perspektywę historyczną autor przygląda się również losowi dzisiejszych polskich repatriantów, ich zmaganiom z własną tożsamością rozpiętą w dramatyczny sposób pomiędzy polską martyrologią a kulturową rosyjskością, na którą wyrokiem historii zostali skazani. A opowiadając o repatriantach, autor przygląda się również polskiemu losowi i zadaje pytania o prawo do bycia Polakiem na przekór historii.

„RUSCY to spektakl z jednej strony wyciszony, formalnie bardzo spokojny, kameralny. Z drugiej jednak, właśnie przez swoje wyciszenie i spokój, zmuszający do dyskusji na temat współczesnej polskości, odmieniany przecież obecnie przez wszystkie przypadki."

Anna Jazgarska, portal teatralny.pl

W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk - Wiera, Agata Woźnicka - Natasza, Sylwia Góra - Mama, Krzysztof Matuszewski - Dziadek, Piotr Biedroń - Ksiądz Bukowiński, Jura, Katarzyna Dałek - Kobieta, Urzędniczka w ambasadzie, Barbara, Katarzyna Z. Michalska - Kobieta, Urzędniczka w gminie, Piotr Chys - Rosjanin, Antropolog, Polak, Robert Ninkiewicz - Rosjanin, Jerzy, Marek Tynda - Nauczyciel, Antropolog.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne