EN

19.03.2021, 14:39 Wersja do druku

Gdańsk. Teatr Miniatura zapuszcza sondę badawczą

Czy normy społeczne na pewno są normalne? Co jest wyznacznikiem naszej wartości? Czy w ogóle powinniśmy się porównywać, a jeśli tak to do kogo? Teatr Miniatura zaprasza do udziału w niepowtarzalnym edukacyjno-artystycznym doświadczeniu towarzyszącemu pracom nad zbliżającą się premierą „Najbrzydszego zwierzęcia świata” na podstawie sztuki Maliny Prześlugi. Zgłoś się do 26 marca.

fot. mat. teatru

Premiera „Najbrzydszego zwierzęcia świata” w reżyserii Laury Słabińskiej dla widzów 6+ jest planowana na 15 maja. Pod koniec marca zaczynają się próby, ale do procesu pracy nad spektaklem Teatr Miniatura chce zaprosić również swoich widzów. Dzięki serii warsztatów dla różnych grup – rodzin, klas i nauczycieli – artyści chcą nawiązać kontakt z przyszłym widzem, rozpocząć z nim rozmowę wokół tematów poruszanych w spektaklu.

Wspólnie z pedagog teatru Moniką Tomczyk odbiorcy zapuszczą sondę badawczą w takie zagadnienia jak budowanie adekwatnej samooceny niezależnej od opinii innych oraz zdrowego dystansu do celebryctwa i powierzchownych systemów ocen (bycia naj, lajków, konkursów, rankingów). Porozmawiają o akceptacji i braku akceptacji samego siebie, kanonach brzydoty i piękna, strategiach radzenia sobie z odrzuceniem czy prześladowaniem. Wyzwania związane z tymi tematami dotyczą coraz mniejszych dzieci, nieustannie zderzanych z wyidealizowanym wizerunkiem ludzkiego ciała i oczekiwaniami dotyczącymi osiągania sukcesów, zapisanymi w konkretnych normach społecznych.

- Punkt widzenia i doświadczenia naszych widzów są dla nas bardzo ważne i mogą wzbogacić proces powstawania spektaklu, stąd pomysł na cykle spotkań warsztatowych z różnymi odbiorcami, których chcemy też traktować jako współtwórców – komentuje Monika Tomczyk. – Nawet jeśli ze względu na obostrzenia będzie to formuła online, postaram się, żeby to był bardzo aktywny, interaktywny i pobudzający online. Metody teatralne, rozwijające wyobraźnię, nastawione na kontakt i relację, na pewno w tym pomogą.

Dla rodzin z dziećmi | zgłoszenia do 26 marca

Rodziny z dziećmi wezmą udział w cyklu 3 warsztatów, które będą oparte na twórczej zabawie wykorzystującej metody teatralne. Wszystko to w nawiązaniu do historii pewnego Rekina i Płaszczki, którzy próbują się odnaleźć w wielkim oceanie. Będzie to inspirujący czas spędzony razem, pogłębiający relacje rodzinne i poszerzający wiedzę o sobie nawzajem. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a żeby się zgłosić, należy do 26 marca przesłać wypełniony formularz google (link na stronie teatru). Terminy warsztatów: 27 marca (sobota), godz. 12.00‒13.30, 17 kwietnia (sobota), godz. 12.00‒13.30 oraz 14 marca – udział w próbie generalnej spektaklu i warsztaty (godzina popołudniowa uzależniona od godziny próby generalnej). Forma warsztatów będzie uzależniona od obostrzeń związanych z pandemią Covid-19: spotkania online na platformie Zoom, spotkania w plenerze lub w siedzibie teatru.

Dla nauczycieli | zgłoszenia do 26 marca

Cykl warsztatów dla nauczycieli szkół podstawowych to też 3 spotkania, podczas których uczestnicy przyjrzą się tematom poruszanym w powstającym spektaklu, jednocześnie poznając teatralne narzędzia do pracy na lekcji. Wspólne rozważania i twórcze działania znajdą wyraz w formie wspólnie przygotowanej instalacji artystycznej towarzyszącej premierze spektaklu oraz scenariuszach proponujących twórcze metody pracy nad tematyką przedstawienia dla innych nauczycieli. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a żeby się zgłosić, należy do 26 marca przesłać wypełniony formularz google (link na stronie teatru). Terminy warsztatów: 30 marca (wtorek), godz. 17.00‒18.30, 13 kwietnia (wtorek), godz. 17.00‒18.30 oraz 13 maja – udział w próbie generalnej spektaklu i warsztaty (godzina popołudniowa uzależniona od godziny próby generalnej). Forma warsztatów będzie uzależniona od obostrzeń związanych z pandemią Covid-19: spotkania online na platformie Zoom, spotkania w plenerze lub w siedzibie teatru.

Dla szkół podstawowych | zgłoszenia do 30 marca

Klasy szkół podstawowych (do 30 osób) wezmą udział w cyklu 3 spotkań – dwóch przed, a jednym po premierze spektaklu. Warsztaty będą wykorzystywały aktywne metody teatralne, które pozwolą na zanurkowanie w tematyce spektaklu. Każda klasa przygotuje swoją artystyczną instalację, która zostanie zaprezentowana podczas premiery spektaklu. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a zgłoszenia należy przysłać do 30 marca na adres [email protected]. Terminy zostaną ustalone indywidualnie z każdą klasą. Forma warsztatów będzie uzależniona od obostrzeń związanych z pandemią Covid-19: spotkania online na platformie Zoom lub innej platformie szkolnej, spotkania w plenerze lub w siedzibie teatru.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zgłoszenia dla rodzin z dziećmi: do 26 marca na podstawie wypełnionego formularza zgłoszenia, link https://docs.google.com/forms/d/16rOKnd9YCzOKsqeFEFtaYXa5xQp8PYRd-NxFxsfcjzs/edit

Terminy zajęć: 27 marca (sobota), godz. 12.00‒13.30,17 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.30 oraz 14 marca – udział w próbie generalnej spektaklu i warsztaty (godzina popołudniowa uzależniona od godziny próby generalnej)

Zgłoszenia dla nauczycieli: do 26 marca na podstawie wypełnionego formularza zgłoszenia, link https://docs.google.com/forms/d/1bwcKyEczN7cDEL92399fLKcQo2p63OR9y_bKagt3DAI/edit

Terminy zajęć: 30 marca (wtorek), godz. 17.00‒18.30, 13 kwietnia (wtorek), godz. 17.00-18.30 oraz 13 maja – udział w próbie generalnej spektaklu i warsztaty (godzina popołudniowa uzależniona od godziny próby generalnej).

Zgłoszenia dla szkół: do 30 marca na maila [email protected]

Terminy będą ustalane indywidualnie z każdą klasą.

Link: docs.google.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne