EN

20.05.2024, 10:40 Wersja do druku

Gdańsk. Sukces Teatru Wybrzeże na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

18 maja w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu ogłoszono wyniki Festiwalu Sztuki Aktorskiej, 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Teatr Wybrzeże został wyróżniony trzykrotnie:

Grand Prix 64. Kaliskich Spotkań Teatralnych dla Karoliny Kowalskiej za rolę Zofii Paluchowej w spektaklu „Piękna Zośka” w reż. Marcina Wierzchowskiego [ex aequo z Małgorzatą Zawadzką za role w spektaklu „Pewnego długiego dnia” i „Genialna przyjaciółka” w Starym Teatrze w Krakowie]

Nagroda Aktorska dla Piotra Biedronia za rolę Macieja Palucha w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego oraz za rolę Konrada w „Wyzwoleniu” w reż. Jana Klaty

Honorowa nagroda im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych, Marcina Wierzchowskiego za spektakl „Piękna Zośka”

W konkursie wzięło udział 17 spektakli z całej Polski. Nagrody przyznało jury w składzie: Sławomir Narloch, Katarzyna Knychalska, Igor Michalski, oraz Agata Duda-Gracz.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

O SPEKTAKLU

W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.

Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Maciej Bogdański
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Aneta Jankowska
Światło: Szymon Kluz
Projekt plakatu: Arobal

W spektaklu występują: Karolina Kowalska - Zofia Paluchowa z d. Franczak, Piotr Biedroń - Maciej Paluch, Marzena Nieczuja Urbańska - Marianna Franczakowa z d. Ziółko, Katarzyna Dałek - Aniela Szczupak z d. Franczak, Maciej Konopiński - Kasper Szczupak, Marek Tynda - Piotr Stachiewicz, Justyna Bartoszewicz - Oskarżycielka / Kaśka „Lilka” Żołdaniowa z d. Ziółko, Grzegorz Otrębski - Obrońca / Ksiądz Antoni Siuda.

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko

Źródło:

Materiał nadesłany