EN
16.03.2022, 08:08 Wersja do druku

Gdańsk. Spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem wokół książki „Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968"

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku oraz Fundacja Kultury Zbliżenia zapraszają na premierę książki Mieczysława Abramowicza "Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968", która odbędzie się 17 marca (II dzień święta Purim) o godzinie 17.00 w Nowej Synagodze przy ulicy Partyzantów 7 w Gdańsku.

W niniejszej publikacji, będącej rozszerzoną wersją pracy doktorskiej, Mieczysław Abramowicz szczegółowo omawia dzieje teatru żydowskiego w Gdańsku na przestrzeni XIX i XX wieku: począwszy od pierwszych występów Nathana Schwarza w 1876 roku, poprzez działalność stałego Teatru Żydowskiego w latach 30. XX wieku, aż po występy teatru Idy Kamińskiej po drugiej wojnie światowej. Wzbogacona licznymi, dotychczas nigdzie niepublikowanymi ilustracjami książka przywołuje miejsca, w których występowali aktorzy, i przybliża biogramy związanych z teatrem żydowskim artystów.


Z autorem rozmawiać będą prof. Małgorzata Jarmułowicz oraz dr Katarzyna Kręglewska. Podczas spotkania fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Wybrzeże – Jacek Labijak. Wydarzenie uświetni koncert akordeonowy w wykonaniu Pawła Zagańczyka.

Mieczysław Abramowicz ‒ wieloletni pracownik Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku, badacz dziejów Żydów gdańskich, autor wielu prac naukowych i publicystycznych na ten temat.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Informacje praktyczne:
Termin: 17 marca 2022 r., godz. 17.00
Miejsce: Nowa Synagoga w Gdańsku, Partyzantów 7, Gdańsk
Wstęp bezpłatny

Książkę wydały wspólnie: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Narodowe w Gdańsku:

https://wydawnictwo.ug.edu.pl/produkt/teatr-zydowski-w-gdansku-1876-1968/

fot. mat. prasowe

Źródło:

Materiał nadesłany