EN

23.09.2022, 15:10 Wersja do druku

Gdańsk. Spektakl wg „Romea i Julii" zagrają artyści z niepełnosprawnością intelektualną

Spektakl o miłości powstał w ramach rezydencji artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Teatr Razem, którego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną, przygotował spektakl na motywach „Romea i Julii" w przekładzie Józefa Paszkowskiego. Premiera 1 października o godz. 18.

fot. mat. teatru

Spektakl „Podchodzisz moją samotność” w reżyserii Doroty Bielskiej opowiada o tym dlaczego miłość w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia.

Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo stworzona i wykonana przez Jana Elfa Czerwińskiego, trzykrotnego mistrza Polski w beatboxie. Do współpracy przy premierze zaproszono również zespół Remont Pomp.

W próbach i spektaklach Teatru Razem, aktorzy zawsze są twórcami. W przypadku projektu „Podchodzisz moją samotność” prace rozpoczęły się od rozmów z członkami grupy. Wybrano realizację dramatu „Romeo i Julia”. Aktorzy Teatru Razem obejrzeli kilka innych realizacji i filmów oraz przeczytali fragmenty dramatu. W trakcie tych poszukiwań pojawiło się mnóstwo wątpliwości, potrzeb i pomysłów.

Bardzo ważnym wątkiem okazało się mówienie o wielkiej potrzebie miłości i ogromnych trudnościach w jej spełnieniu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Teatr Razem wierzy w pełną równość procesu twórczego, niezależnie od ograniczeń osobowych. Członkom Teatru zależy na tworzeniu profesjonalnych spektakli w profesjonalnych warunkach.

Przygotowując premiery przez 18 lat, Teatr Razem wykształcił w sobie bardzo wiele cech, charakterystycznych dla profesjonalistów. Aktorzy i aktorki są skoncentrowani w pracy, potrafią dużo i długo powtarzać poszczególne sceny, aż do osiągniecia zadowalającego efektu, potrafią pracować nad rolą i po zejściu ze sceny potrafią się do niej dystansować. Radzą sobie z tremą, która co najwyżej dodaje im energii na scenie. Potrafią w końcu świetnie ze sobą współpracować, rozumiejąc się i wspierając wzajemnie. Do tej pory jednak nigdy jeszcze nie mieli okazji zrealizować w pełni profesjonalnego spektaklu, na profesjonalnej scenie, przygotowywanego przez innych profesjonalnych artystów i przede wszystkim nigdy jeszcze za swoje spektakle nie otrzymywali wynagrodzenia.

Do współpracy przy premierze zaproszono również zespół Remont Pomp, z którym Teatr Razem współpracuje od lat. Celem było, by muzycy z zaprzyjaźnionego zespołu współistnieli na scenie wspólnie z grupą teatralną. Grupa występujących będzie liczyć około 20 osób.

TWÓRCY
scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska
scenografia: Jarosław Rebeliński
muzyka: Jan Elf (muzyka na żywo)
choreografia: Joanna Wolańska
wokal: Zuzanna Bielska
szef zespołu: Jarek Rebeliński
zespół towarzyszący: Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego (PSONI – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną)

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r., w ramach współpracy PSONI (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) z GAK (Gdański Archipelag Kultury), a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w GAKu. Przez ten czas Teatr zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W roku 2019 Teatr Razem został zaproszony do współpracy przez Dyrektora Teatru Miniatura, do projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną. Niestety przez pandemię nie doszło do premiery spektaklu. Materiał z prób można zobaczyć TUTAJ.
Od stycznia 2022 r. Teatr Razem jest rezydentem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i odbywa w nim regularne spotkania i próby.

Jarosław Rebeliński
Jarek Rebeliński – szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent AT w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył „Drama w edukacji” (ODN w Warszawie), „Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy” (Polski Ośrodek ASSITEJ) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Współpracuje z Teatrem Playback Self 3.0, łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. Dyrektor i pomysłodawca festiwalu „Akcept”. Nieprzerwanie od 2004 roku do teraz prowadzi Teatr Razem.

Dorota Bielska – reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki „Łączę światy”, wykładała na Uniwersytecie Łódzkim i AST we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach kultury m.in. Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, przykłady: Skazane na ogień – spektakl eksperymentalny opowiadający o archetypie czarownicy/ Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, premiera: 29.04.2015/ autorski scenariusz i reżyseria, Sierść i skakanka ’2018, Rok-Krok’2018 DT, Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen – Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016, uzyskała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, stypendystka programu MKiDN „Aktywność obywatelska”, dyrektorka Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorka Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. W kwietniu 2017 roku otrzymała tytuł: Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych.

Od 2019 Dorota Bielska z Jarosławem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Joanna Wolańska
Tancerka, choreograf, pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach Kompozycja i Teoria Muzyki spec. Rytmika (studia magisterskie) oraz Wokalistyka spec. Choreografia i Techniki tańca (studia licencjackie). Obecnie jest wykładowcą na specjalności Rytmika na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia związane z tańcem, techniką ruchu i choreografią. Szczególnie interesuje się wykorzystywaniem narzędzi metody Emila Jaques – Dalcroze’a w rozwijaniu umiejętności ruchowych i muzycznych u tancerzy.  Przez 25 lat związana z Zespołem Tańca Ludowego Harnam, najpierw jako tancerka, później instruktor i choreograf, a następie kierownik artystyczny. Założycielka i choreograf taneczno-teatralnej Grupy OFF Harnam, z którą do 2017 r. realizowała liczne spektakle w stylistyce teatru tańca, teatru fizycznego, pantomimy, czy różnorodne performensy oparte na szeroko rozumianym tańcu współczesnym. Choreograf wielu spektakli teatralnych w całej Polsce. Jako aktorka, choreograf i instruktor tańca współtworzy stowarzyszenie TEAM Teatr Malutki i Przyjaciele. Wciąż rozwija się wszechstronnie jako tancerka, uczestnicząc w licznych warsztatach głównie z zakresu tańca współczesnego i hip hop.

Jan Elf Czerwiński – kompozytor muzyki teatralnej, trzykrotny Mistrz Polski w Polish Beatbox Battle Loopstation, nauczyciel beatboxu.
Postać, której podwaliny działalności artystycznej ustanawiają umiejętności beatboxowe nabywane od 2006 r. i uznane na krajowych mistrzostwach (Mistrz Polski Polish Beatbox Battle 2018, 2019 i 2022 kat. Loop Station, TOP4 WBW Beatbox 2017 Solo). Od tego czasu artysta rozwija się jako muzyk, showman i konferansjer w bogatym trójmiejskim środowisku tworząc i wspierając takie projekty jak duet Fasola, Fala Zmiany (Edzio), Muzalians, Chór Music Everywhere. Twórczość to własne kreacje oraz spersonalizowane aranżacje znanych utworów wykonywanych przy użyciu wyłącznie aparatu mowy (bądź to na żywo, bądź z wykorzystaniem procesorów efektowych i stacji zapętlających) czerpiące z wielu kręgów, ale zazwyczaj oscylujące w granicach gatunków raggae, d’n’b, rock, house. Kompozycje te znajdują swoje miejsce na koncertach cechujących się zrelaksowaną atmosferą, ale też w przestrzeni teatralnej (spektakl Mololo „Czerwony Kapturek w gotik stajlu”, znalazł się w finale konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego „The Best Off”, „Nie rób scen” grupy projektowej Sopockiego Teatru Tańca, „Sen” Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach oraz nie instrumentach  nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

Zuzanna Bielska – absolwentka szkoły muzycznej, tegoroczna maturzystka. Kształci się wokalnie w kierunku wokalistyki jazzowej. Weganka, wolontariuszka Stowarzyszenia Otwarte klatki. Występowała wokalnie w spektaklu „Skazane na ogień” w reżyserii Doroty Bielskiej.

Spektakl prezentowany w ramach przedsięwzięcia grantowego „Szekspir dla każdego” finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne