EN

18.05.2021, 14:19 Wersja do druku

Gdańsk. "Śmierć Iwana Iljicza" na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

Z ogromną radością informujemy, że ŚMIERĆ IWANA ILJICZA Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego weźmie udział w 41. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych! Przedstawienie zostanie zaprezentowane w środę, 9 czerwca o godzinie 18.30 i 21.00 na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

fot. mat. teatru

Iwan Iljicz i jego rodzina prowadząca przykładne, a co ważniejsze - chwalone przez towarzystwo życie – prestiżowa posada ojca, dbałość o wykształcenie, majątek, odpowiednie mieszkanie – została dotknięta chorobą. Choroba Iwana Iljicza, jak kolejny członek rodziny, wchodzi do domu. Rozgaszcza się i nie ma zamiaru go opuścić. Zmienia panujące między bliskimi stosunki. Zmusza ich do spojrzenia na dotychczasowe życie i zweryfikowanie jego pokazowego charakteru. Choroba staje się lustrem konfrontującym patrzącego także z tymi fragmentami obrazu, których na co dzień nie chce widzieć. Każdy z członków rodziny chce przecież utrzymać dotychczasowe - spokojne i wzorowe życie a nie mierzyć się z chorobą, która stawia w obliczu nieznanego.

„Milczą tu bowiem nie tylko aktorzy, ale też widzowie. Można powiedzieć, że przez to milczenie właśnie ci ostatni współuczestniczą w dramacie Iljicza i współtworzą go.”

Edward Jakiel, portal teatrologia.info

Lew Tołstoj
Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz
ŚMIERĆ IWANA ILJICZA
Adaptacja: Małgorzata Jakubowska, Franciszek Szumiński
Reżyseria: Franciszek Szumiński
Dramaturgia: Małgorzata Jakubowska
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk
Opracowanie muzyczne: Marcin Nenko, Franciszek Szumiński
Reżyseria świateł: Daniel Sanjuan Ciepielewski
Projekcje: Andrzej Lawdański
Projekt plakatu: Paweł Kamiński

W spektaklu występują: Krzysztof Matuszewski - Iwan Iljicz Gołowin, Małgorzata Brajner - Praskowia Fiodorowna, Katarzyna Z. Michalska - Liza Iwanowna, Piotr Łukawski - Fiodor Pietrowicz Pietryszczew, Robert Ciszewski - Gierasim.

Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

Premiera: 22 lutego 2020 roku w Starej Aptece

Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)

Źródło:

Materiał nadesłany