EN

8.01.2025, 17:18 Wersja do druku

Gdańsk. Premiery i wydarzenia okołoteatralne w Teatrze Wybrzeże

Trwają próby do premiery spektaklu „Potop” reż. Michał Siegoczyński, premiera: 7 lutego 2025 roku na Dużej Scenie.

Próba do „Potopu” / fot. Paweł Raro / mat. teatru

Inspirowany powieścią Henryka Sienkiewicza spektakl w sposób prowokacyjny i przewrotny przywołuje mity naszej rodzimej kultury i poniekąd również popkultury, by przyjrzeć się ich żywotności i aktualności w kontekście współczesnego świata.

Autor scenariusza i reżyser w jednej osobie chce zbadać na ile i jak sienkiewiczowscy bohaterowie zasiedlają nasze umysły, na ile i jak rezonują z naszą zbiorową wyobraźnią i czy jeszcze traktujemy ich wszystkich poważnie. A może właśnie pod sienkiewiczowską powagą skrywa się gombrowiczowska ironia i dystans do takiej, a nie innej wersji rodzimej historii?

Trwają próby do spektaklu „Brytanik” reż. Grzegorz Wiśniewski, premiera: 28 lutego 2025 roku na Scenie Kameralnej

Dramat Racine’a, oparty na losach cesarskiego dworu Rzymu, ukazuje brutalne przejęcie tronu przez młodego Nerona, którego ambicja i manipulacje prowadzą do tragedii. W tle relacji rodzinnych i politycznych intryg rozgrywa się opowieść o moralnych kosztach władzy, zdradzie i ludzkiej naturze w obliczu pokusy absolutnej dominacji. Czeka nas fascynująca gra namiętności i interesów, gdzie miłość staje się bronią, a zaufanie – walutą.

12.01 spacer sensoryczny (18:30) + spektakl z audiodeskrypcją „Szklana menażeria” (20:00) w Sopocie

Po raz kolejny Teatr Wybrzeże organizuje spektakl dostępny, aby umożliwić udział w kulturze osobom ze szczególnymi potrzebami.

Laura odmawia kontaktu ze światem. Mówi się, że coś jest z nią nie tak. Zamiast rzeczywistości wybiera szklane figurki. Założenia te stworzył Tennessee Williams około 1945 roku. Jednak w naszym spektaklu będziemy wędrować w czasie, próbując znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące inności, relacji rodzinnych, które naznaczają nas na całe życie, a także na to, czym te szklane figurki mogą być dziś. Może serialami, w których zanurzamy się okryci szczelnie kocem?

15.01 spektakl studenta „Nieczułość” 19:00, cena dla studentów: 30zł

Czym jest Spektakl Studenta? Co miesiąc prezentujemy jeden spektakl objęty promocją dla Studentów do 26 roku życia, za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej. Informacja o promocji dostępna jest w kasach biletowych oraz na stronie internetowej, przy czym można z niej skorzystać w kasie.

W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one. 

Poradnik jak zazielenić przestrzeń? Poradnik Teatru Wybrzeże.

Teatr Wybrzeże brał udział w Krajowym Planie Odbudowy dla kultury, w ramach którego zrealizował projekt „Ogród teatralny - zielona społecznościowa przestrzeń na dachu Teatru Wybrzeże”. Częścią tego projektu stał się poradnik „Jak zazielenić przestrzeń?” udostępniony na naszej stronie. Paweł Sztarbowski dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak wprowadzić rośliny w nasze codzienne otoczenie – na dachy, fasady budynków, balkony, tarasy, a nawet wzdłuż ulic. Zasada jest prosta: wszędzie, gdzie może przeżyć roślina, powinna znaleźć się chociaż jedna.

Historia Pani Heleny, czyli o tym, że teatr musi być dostępny:

W 1946 roku, w Teatrze Wybrzeże, który po wojnie znalazł swoją siedzibę w gdyńskiej „stodole” (dzisiejszy Teatr Muzyczny w Gdyni), mała dziewczynka odkrywała niezwykły świat teatru. Za kulisami, w cieniu wielkiej sceny, pod czujnym okiem swojej mamy, szatniarki, z fascynacją obserwowała aktorów, zgłębiała tajemnice spektakli i miała okazję poznać pierwszego dyrektora teatru – Iwo Galla.

Źródło:

Materiał nadesłany