EN

19.04.2021, 15:33 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera tryptyku "Syn marnotrawny / Judyta / Święto wiosny" w Operze Bałtyckiej

W najbliższy piątek odbędzie się premiera tryptyku "Syn marnotrawny / Judyta / Święto wiosny". To premiera, która ze względu na sytuację, wielokrotnie była już przekładana. Ostatecznie odbędzie się w 23 kwietnia, choć tylko jako streaming. Spektakl będzie można obejrzeć również w sobotę 24 kwietnia (również streaming) i 28 i 29 kwietnia na żywo.

fot. mat. teatru

[Spektakl] ma być zadaniem pytania o współczesność, o wizje kobiety, społeczeństwa, relacji między nimi. Przez cały wieczór prowadzi nas jednak tak naprawdę muzyka, która daje największe emocje. Wszystko inne jest tylko jej dopełnieniem.

Ewa Wycichowska, fragment rozmowy zamieszczonej w programie premierowym .

Wychodząc z założenia, że opera to przede wszystkim przeżycie duchowe, z okazji 70-lecia istnienia pragniemy przedstawić naszej publiczności przegląd estetyk i tematów, których zróżnicowanie pozwoli pokazać kunszt artystyczny wszystkich zespołów Opery Bałtyckiej. Od starotestamentowej historii o Judycie przez pogańskie Święto wiosny po przypowieść o synu marnotrawnym – muzyka Arthura Honeggera, Igora Strawińskiego i Claude’a Debussy’ego nawiązuje do literackich pierwowzorów, uwypuklając niejednoznaczność poruszanej w nich problematyki.

Przede wszystkim jednak te trzy dzieła łączy miłość – matczyna, bohaterska, poddańcza, heroiczna, czysta, nieuświadomiona. Trzy na pozór odrębne historie opowiedziane zostaną językiem teatru tańca i teatru operowego. Realizatorzy sięgają po dzieła największych kompozytorów XX wieku interpretując je w sposób odpowiadający aktualnej rzeczywistości.

Premiera przygotowana jest z okazji 70-lecia istnienia Opery Bałtyckiej w Gdańsku, które miało miejsce w 2020 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne