EN
21.10.2021, 10:05 Wersja do druku

Gdańsk. Jutro premiera „Resztek” w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Wybrzeże

Sztukę „Resztki”, na podstawie dwóch powieściach „Stramer” Mikołaja Łozińskiego oraz „Wyjechali” W. G. Sebalda, poruszających losy Żydów, wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Przedstawienie reżyseruje Ewelina Marciniak. Autorem adaptacji i dramaturgii jest Jarosław Murawski.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Na Scenie Malarnia odbyła się w środę próba medialna spektaklu.

Sztuka „Resztki” powstała na wątkach zaczerpniętych z powieści „Stramer” Mikołaja Łozińskiego, stanowiącej kronikę losów żydowskiej rodziny z przedwojennego Tarnowa oraz dwóch epizodach z książki „Wyjechali” W. G. Sebalda, opisującej losy zachodnioeuropejskich Żydów–wygnańców.

Ważnym elementem spektaklu jest często obecna u Sebalda fotografia jako maszyna do utrwalania czasu. Także bohaterowie „Stramera” w ważnych momentach życia chodzą do zakładu fotograficznego, jakby przeczuwając, że fotograficzna klisza pozostanie jedynym materialnym śladem ich obecności.

Marciniak przyznała, że tematyka utworów Łozińskiego oraz Sebalda jest jej bliska i bardzo często poruszana w jej inscenizacjach.

- Zdecydowałam się na tę literaturę, ponieważ jest taka nieoczywista. Łoziński daje nam powieść pastelową, pełną czułości i empatii. Natomiast Sebald proponuje nam historię niemieckich Żydów, którzy po wojnie nie są w stanie przeżyć tego braku, tej wyrwy i stąd mają potrzebę powracania i opowiadania nieustannego o tym bólu - powiedziała dziennikarzom.

Jak podkreśliła, tym razem chciałaby w inny sposób opowiedzieć o tym widzom. - I bardziej przyjrzeć się nie tylko kwestii tożsamości, ale również pamięci – wyjaśniła.

- Mam poczucie, że moim największym celem jest uobecnienie tych bohaterów, którzy odeszli. Przypomnienie o ich obecności nie tylko w tym najgorszym i najtragiczniejszym momencie, kiedy tracili życie, ale kiedy też pragnęli żyć najbardziej i mieli te same marzenia co my – dodała.

Marciniak zaznaczyła, że stara się wraz z Jarosławem Murawskim stworzyć na scenie „świat, w którym bohaterowie będą mogli opowiedzieć o swoich marzeniach”.

- I będziemy mogli się przyjrzeć, jak to zło było zaskakujące, nieoczekiwane i nałożyć na ten świat klosz nostalgii, do którego w ogóle nie jesteśmy przyzwyczajeni – dodała.

Marciniak, która uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia w polskim teatrze, wraz z Grzegorzem Layerem przygotowała też scenografię do "Resztek". Twórcą kostiumów jest Natalia Mleczak, a za choreografię odpowiada Dominika Knapik.

W spektaklu wystąpią: Dorota Kolak (Róża), Krzysztof Matuszewski (Ferber), Katarzyna Dałek (Rena), Piotr Biedroń (Rudek), Piotr Chys (Natan), Magdalena Gorzelańczyk (Rywka), Jacek Labijak (Botwina), Wacław Zimpel (Paul, nauczyciel, muzyka na żywo), Magdalena Boć (Zuzanna Lipska – wideo).

W.G. Sebald (1944–2001) to niemiecki prozaik, poeta, eseista i literaturoznawca, uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku. Od 1966 r. z krótkimi przerwami, studiował i pracował w Anglii.

Urodzony w 1980 r. Mikołaj Łoziński jest pisarzem scenarzystą, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2007) i Paszportu „Polityki” (2012).

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Źródło:

PAP