EN

21.09.2020, 10:17 Wersja do druku

Gdańsk. Premiera monodramu "Wariat" w oliwskim Domu Zarazy

mat. teatru

"Wariat” to kolejny monodram autorstwa Gabrieli Pewińskiej, którego bohaterem jest Stary Aktor. W roli Starego Aktora - Ryszard Jaśniewicz (Teatr z Polski 6). To jego 17 monodram. 

W „Aktorze” (2017)  mistrz żarliwego monologu szuka utraconej na zawsze pamięci. W „Królu” (2018) - w małym pokoju biednego mieszkania buduje swój teatr ogromny. W „Masce” (2019) jego wrogiem jest Czas. W  „Wariacie” Stary Aktor wspomina swą pierwszą miłość.  

To opowieść o  tęsknocie, którą przeżywa, po latach, od nowa: „Ja tu tylko czekam. Na list, na pociąg do ciebie. Na twój przyjazd. Zakochałem się i nic mnie nie obchodzi. Już nie jestem człowiekiem, jestem tylko kłębkiem nerwów, nitka kiedyś pęknie - jakby pękł sznurek utrzymujący marionetkę, lalka więdnie, już nic nie można zrobić”.

„Wariat” to jednak przede wszystkim hymn na cześć teatru, miłości do sceny, która zrodziła się z szalonej miłości do kobiety. „No i wyjechałem, na drugi koniec świata. Na nauki. Stać się aktorem. Tkwię tu teraz i wydaje mi się, że zostałem wystrzelony na księżyc. Że wyrwano mi serce.  Ludzie do mnie podchodzą, coś mówią, lalką każą ruszać, wiersze recytować, ale ja nic nie słyszę, bo ja przecież nie żyję. Teatr mnie nie obchodzi, ty jesteś teatrem. Dla ciebie zostanę aktorem”.

Tamta miłość minęła i nie wróci, ale teatr, który z tego uczucia się zrodził, pozostał. I trwa.


Spektakl w reżimie sanitarnym, obowiązuje rezerwacja miejsc (tel. 604 530 605). 26,  27.09, godz. 18. Dom Zarazy, Gdańsk – Oliwa.


RYSZARD JAŚNIEWICZ

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, Teatrze Dramatycznym w Słupsku, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1971-83), gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Jerzego Jarockiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jakuba Rotbauma. W latach 1983-88 dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Słupsku. W latach 1988-92 kierownik artystyczny Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. W roku 1999 w Sopocie  zainaugurował własną scenę Teatr z Polski 6.  Od 12 lat prowadzi w Gdańsku popularne warsztaty recytatorskie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”

 
 
Źródło:

Materiał nadesłany