EN

20.08.2020, 10:03 Wersja do druku

Gdańsk. Prawykonania utworów Elżbiety Sikory i Pawła Mykietyna w rocznicę Porozumień Sierpniowych

W tym roku mija 40 lat od podpisania porozumienia w Gdańsku i powstania „Solidarności”. Tę okazję upamiętnią prawykonania dwóch utworów carillonowych autorstwa najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów współczesnych. 30 sierpnia, w przeddzień rocznicy, na gdańskich carillonach w Ratuszu Głównego Miasta  i kościele św. Katarzyny zabrzmi "STOP" Pawła Mykietyna i "Running North" Elżbiety Sikory. To kolejne po "Trzech wezwaniach" Aleksandra Nowaka utwory na ten niepospolity instrument wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Początkowo carillony miały prostą budowę, którą z czasem coraz bardziej komplikowano, a ich brzmienie stopniowo nabierało pełni. Według źródeł, początki gdańskich carillonów sięgają połowy XVI w. Obecnie muzyka carillonowa w Polsce jest żywo kultywowana w Gdańsku, który posiada trzy instrumenty, m.in. na wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska, na którym prawykonany zostanie utwór "STOP" Pawła Mykietyna oraz na wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie po raz pierwszy zabrzmi "Running North" Elżbiety Sikory. Oba utwory zostały napisane na zamówienie Miasta Gdańska i Muzeum Gdańska.

Tak o swoim utworze pisze Paweł Mykietyn: „Tytuł wyraża może naiwne, ale piękne marzenie o zwycięstwie dobra nad złem. Niech marzenie to wybrzmi na carillonie Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku – mieście, które zaznało zarówno wielkiego dobra, gdy tworzyła się >>Solidarność<<, jak i wielkiego zła, kiedy został zamordowany jego prezydent”.


„Uciec przed losem, przed samym sobą, przed dżumą, zarazą, wojną, zniewoleniem i wszelkim złem. Na północ. Tam, gdzie otwiera się morze, za którym niewiadome, wolność, kusząca tajemnica” – komentuje "Running North" Elżbieta Sikora. „Gdańsk, wiek XIV. W mieście panuje zaraza. Wielka ucieczka z miasta lub zamknięcie, kwarantanna. Gdańsk, wiek XXI. Z Chin przybył COVID-19. Nowa kwarantanna. Nie ma paniki, lecz pojawia się strach. Bałtyk kusi znikającym horyzontem. Trzeba tylko tam pobiec, zanurzyć stopy w łagodnych falach morza. Spocząć, czekając na kolejne burze”.

Oba utwory zostaną wykonane przez znakomitą carillonistkę Monikę Kaźmierczak, laureatkę międzynarodowych konkursów aktywnie koncertującą w Polsce i na świecie, propagatorkę muzyki carillonowej i organizatorkę m.in. Letnich Koncertów Carillonowych i Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Program:
30.08.2020, godz. 12:00, Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta, Paweł Mykietyn – "STOP"
30.08.2020, godz. 15:00, Gdańsk, Kościół św. Katarzyny, Elżbieta Sikora – "Running North"

***
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – Anaklasis. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Seminarium Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Źródło:

Materiał nadesłany