EN
12.07.2021, 08:57 Wersja do druku

Gdańsk. Poznaj tajemnice Pogańskiej Góry

Inne aktualności

Wakacje 2021. Pogańska Góra to jedno z bardziej tajemniczych miejsc na mapie Gdańska. Wakacje to dobry czas, żeby się na nią wdrapać.

Punkt widokowy na Pogańskiej Górze znajduje się na granicy Górnego Wrzeszcza, Suchanina i Aniołków. To kolejne miejsce, które doczekało się własnego punktu w ramach projektu Spojrzenia na Gdańsk.

Wakacje 2021. Co znajdowało się na Pogańskiej Górze?

Pogańska Góra to charakterystyczne wzniesienie o wysokości 61 m n.p.m. wznosi się nad Królewską Doliną, a u stóp wzniesienia przebiegają ulice Sobieskiego oraz Smoluchowskiego.

- Pogańska Góra to jedno z bardziej tajemniczych miejsc na mapie Gdańska. To tu w 1919 i 1920 odkryto pochodzące z VI wieku groby skrzyniowe. Ich obecność oraz pozostawione na szczycie głazy wskazują, że wzniesienie mogło być ośrodkiem pogańskiego kultu - opowiada Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 

Niewykluczone również, że Pogańska Góra była miejscem, gdzie znajdowała się dawna osada rycerska Rutki. Dowodem na to może być charakterystyczny kształt wzniesienia, przypominający grodzisko.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Poznaj tajemnice Pogańskiej Góry. W Gdańsku otwarto kolejny punkt widokowy

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

jw

Data publikacji oryginału:

11.07.2021 23:53

Wątki tematyczne