28.12.2020, 08:45 Wersja do druku

Gdańsk. Po premierze "Romeo i Julii" u Szekspira online. Dziś spotkanie

W niedzielę o godz. 19 odbyła się premiera spektaklu "Romeo i Julia" w reżyserii Macieja Konopińskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Sztukę można było zobaczyć na Facebooku oraz YouTube GTS.

fot. mat. teatru

Artyści pod kierunkiem reżysera Macieja Konopińskiego wystawili w niedzielę o godz. 19 tragedię "Romeo i Julia".

- Za dramaturgię odpowiada Sandra Szwarc, za scenografię - Piotr Wyrzykowski. W roli Julii wystąpi
Anna Przybysz, a Romea zagra Igor Teodorowicz. Spektakl realizowany jest w przestrzeniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - powiedziała rzeczniczka prasowa GTS Magdalena Hajdysz.

Premiera spektaklu "Romeo i Julia" odbyła się o godz. 19 na Facebooku oraz YouTube GTS. - Spektakl powstał w ramach cyklu Teatry Europy i Świata oraz platformy "SzekspirOn//line" - dodała Hajdysz.

Na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego: on.teatrszekspirowski.pl można znaleźć więcej
informacji na temat dorobku Williama Szekspira.  

- Większość z nas doskonale zna historię Romea i Julii. Stała się częścią naszej kultury, wręcz
figurą popkulturową. Zmiany w naszym świecie - przemiany społeczno-kulturowe, wolna miłość, związki i małżeństwa z miłości, a nie aranżowane - spowodowały, że dramat Romeo i Julia stał się być może banalną historią o miłości, a nie opowieścią o młodych ludziach, którzy znaleźli się w potrzasku oczekiwań i nienawiści dwóch zwaśnionych rodów: Capulettich i Montecchich- powiedział reżyser
Maciej Konopiński.

Dodał, że "jednak nacisk świata dorosłych wciąż istnieje, tylko przybrał nowe formy i maski.
Przemoc ekonomiczna, oczekiwanie od dzieci wyłącznie sukcesów, hodowanie - nie wychowywanie, negocjacje zamiast miłości, kształtowanie postaw politycznych, ciągły nadzór, ingerencja polityki w nasze codzienne życie. To wszystko staje się narzędziami ucisku świata dorosłych" - tłumaczył.

W poniedziałek o godz. 19 na Facebooku GTS odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.

Źródło:

PAP

Tematy w toku