EN
17.01.2022, 11:29 Wersja do druku

Gdańsk. PC Drama w Klubie Żak: „Grooming” Paco Bezerry

Klub Żak zaprasza 31 stycznia o godz. 19 na styczniową odsłonę PC Dramy. Hiszpańską sztukę „Grooming” Paco Bezerry przeczytają Urszula Kobiela i Michał Jaros.

fot. Dawid Linkowski/mat. teatru

Współczesna sztuka hiszpańska, na podstawie której powstaje właśnie film „La desconocida” (planowana premiera w 2022 roku). To przewrotny tekst, odnoszący się do poważnego problemu społecznego. Pojęcie „groomingu”– w przywołanym w sztuce znaczeniu – to proces uwodzenia dzieci, w szczególności przez Internet – w ten sposób oprawcom najłatwiej zdobyć ich zaufanie.
Mężczyzna w średnim wieku i nastolatka siedzą na ławce w parku. Spotkali się po raz pierwszy „na żywo”. On jej zadaje natarczywe pytania, ona milczy lub odpowiada półsłówkami. Mężczyzna nie wie jeszcze, że w tej zaskakującej historii nie wszytko (i nie każdy) jest tym, czym się wydaje…
– Tytułowy „grooming”, w moim odczuciu, jest jedynie pretekstem do podjęcia rozważań nad ogólną kondycją człowieka, jego samotnością, niemożnością ucieczki od własnych słabości i pragnieniu bycia zrozumianym – opowiada reżyserka czytania Paulina Eryka Masa. – Linia, która oddziela to, co normalne od tego, co nienormalne zdaje się być w tekście tym nad wyraz cienka. Pytanie tylko, czy stawiając tezę, że każdy z nas nosi w sobie pewien poziom dewiacji, można mówić w ogóle o kategorii „normalności"? Świat nie jest czarno-biały. Świat jest kolorową krainą czarów, w której każdy z nas goni za swoim królikiem. To od nas jednak zależy w jaki sposób dokonamy, idąc tropem freudowskich teorii, sublimacji naszych popędów. Jak mówi bohater sztuki: „To, co jest naprawdę nieznośne to to, że można żyć ze wszystkim"... To fascynujące jak wiele lustrzanych drzwi otwiera przed nami autor tekstu, a my zmniejszamy się i rośniemy, chowamy i podążamy, wstydzimy i dumnie podnosimy głowę niczym Alicja, która wpadła do nory i nie ma pojęcia jak z niej się wydostać.
***

PC Drama / 31.01.2022 / g. 19.00 / Klub Żak
GROOMING
autor: Paco Bezerra | reżyseria, przekład, opracowanie wideo i muzyki: Paulina Eryka Masa | choreografia: Tobiasz Berg | obsada: Urszula Kobiela i Michał Jaros

***

Bilety:
25 zł – bez zniżek
20 zł – zniżka na Kartę Do Kultury
15 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów lun bez zniżek na filmy dla dzieci i na krótkie filmy  

Zakupione bilety nie podlegają zwrotom.

Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty, Karnetu (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnet). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Warunki uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Klub Żak zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi, w tym z obowiązującymi limitami. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Po wyczerpaniu obowiązującego limitu miejsc warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniu jest okazanie przy zakupie biletu Unijnego Certyfikatu Covid dokumentującego zaszczepienie, statusu ozdrowieńca lub aktualnego negatywnego wyniku testu na obecność wirusa (nie starszego niż 72 godzin) – zwanego dalej Paszportem Covidowym. Bilety z puli dla osób zaszczepionych będą w sprzedaży 15 minut przed wydarzeniem i można je nabyć po  okazaniu aktualnego Paszportu Covidowego wraz z dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość kupującego. Okazanie powyższych dwóch dokumentów jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu i tym samym do zakupu biletu.

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), [email protected]

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, [email protected], tel. 58 344 05 73 w.117

Źródło:

Materiał nadesłany