EN

31.08.2023, 08:27 Wersja do druku

Gdańsk. Otwarto wystawę poświęconą Lechowi Bądkowskiemu

W środę w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy poświęconej Lechowi Bądkowskiemu – pisarzowi, działaczowi kaszubskiemu i pierwszemu rzecznikowi Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Ekspozycję przygotował gdański oddział IPN.

fot. mat. organizatora

Wernisaż wystawy odbył się w przeddzień obchodów święta Wolności i Solidarności na placu Solidarności w Gdańsku. Jak informuje w komunikacie prasowym gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, na ekspozycję składa się 18 plansz, które w porządku chronologicznym prezentują życie i dokonania Lecha Bądkowskiego.

"Otwierając wystawę poświęconą Lechowi Bądkowskiemu chcemy przypomnieć jego postać, a jednocześnie oddać cześć; oddać cześć zarówno jemu, jak i wszystkim ludziom +Solidarności+. Bez zaangażowania i poświęcenia tych ludzi nie byłoby dzisiaj wolnej Polski" – podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor gdańskiego IPN Karol Piskorski.

W informacji podano, że w trakcie wernisażu przemówienia wygłosili także prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński i gość honorowy – córka Lecha Bądkowskiego - Sławina Kosmulska. Wystawę przedstawiła jej autorka, Izabela Brzezińska.

Ekspozycja poświęcona Lechowi Bądkowskiemu została przygotowana w wersji dwujęzycznej: polskiej i kaszubskiej. Będzie ona dostępna na placu Solidarności w Gdańsku do połowy września br.

Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, gdzie w 1938 r. ukończył miejscowe gimnazjum. We wrześniu 1939 r. jako 19-latek dowodził plutonem piechoty w bitwie nad Bzurą. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji. Z Samodzielną Brygadą Strzelców Podhalańskich walczył pod Narwikiem, w Wielkiej Brytanii służył w polskiej Marynarce Wojennej, przeszedł też szkolenie jako cichociemny. Za tę postawę gen. Władysław Sikorski odznaczył go orderem Virtuti Militari.

Jeszcze podczas wojny, najpierw w Szkocji, a potem w Londynie Bądkowski skupił wokół siebie grupę Pomorzan w organizacji pod nazwą "Związek Pomorski". W Londynie w 1945 roku ukazała się jego broszura "Pomorska myśl polityczna". Po powrocie do Polski w 1946 r. zamieszkał w Gdyni. Studiował w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie oraz prawo na uniwersytecie w Łodzi. W 1951 r. przeprowadził się do Gdańska.

Od początku lat 50. był związany prasą na Wybrzeżu, m.in. "Dziennikiem Bałtyckim", tygodnikami "Rybak Morski" oraz "Ziemia i Morze", gdzie był zastępcą redaktora naczelnego.

W 1956 r. Bądkowski współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia.

Pod koniec lat 70. włączył się w opozycyjną działalność w Gdańsku, m.in. związaną z działalnością Ruchu Młodej Polski, wcześniej podpisywał protesty przeciwko łamaniu swobód obywatelskich, wolności słowa i fałszowaniu historii.

21 sierpnia 1980 r. Bądkowski został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej. Był pierwszym rzecznikiem prasowym MKS. Brał udział w negocjacjach Porozumień Gdańskich, będąc odpowiedzialnym za zapisy dotyczące wolności słowa w Polsce. W okresie pierwszej "Solidarności" Bądkowski był redaktorem naczelnym tygodnika "Samorządność" zawieszonego przez władze komunistyczne po wprowadzeniu stanu wojennego.

W latach 1957-1966 Bądkowski był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich oraz członkiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 roku członkiem jego zarządu. Napisał kilkanaście powieści. W swoim dorobku literackim ma też zbiory opowiadań i bajki dla dzieci. Tłumaczył też z języka kaszubskiego na polski m.in. "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego.

Lech Bądkowski zmarł 24 lutego 1984 r.

Źródło:

PAP