EN

16.03.2023, 10:29 Wersja do druku

Gdańsk. Opera „The Medium" Teatru Niedużego i Akademii Muzycznej na YouTube

W ramach Dni Otwartych Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku przez najbliższy tydzień na YT dostępna będzie opera "The Medium" G.C. Menottiego. Spektakl, który powstał w koprodukcji Teatru Niedużego i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Przedstawienie zostało zarejestrowane w sopockim Teatrze Atelier.

fot. Paweł Lęcki/mat. teatru

W spektaklu obok wybitnej śpiewaczki Karoliny Sikory występują studenci Akademii: Małgorzata Priebe, Aleksa Skóra, Monika Maciejewska, Damian Giczewski, Wiktoria Rudnicka i Beata Kałudow. Partię fortepianu wykonuje Liana Krasyun-Korunna, a kierownictwem muzycznym i przygotowaniem solistów zajął się Michał Krężlewski. Pomysłodawcą i reżyserem jest Piotr Kosewski.

"The Medium" to krótka dwuaktowa opera dramatyczna, do której libretto oraz muzykę stworzył Gian Carlo Menotti (amerykański kompozytor i librecista pochodzenia włoskiego, żyjący w latach 1911–2007). Autor ukończył dzieło w 1945 roku, a prapremiera odbyła się 8 maja 1946 r. na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Madame Flora, która mieszka ze swoją córką Monicą i przygarniętym przez nią niemym chłopcem Tobym, organizuje w swoim mieszkaniu seanse spirytystyczne, podczas których rzekomo nawiązuje kontakt z przedwcześnie zmarłymi dziećmi swoich klientów (Państwo Gobineau i Pani Nolan). Podczas jednego z seansów fałszywe Medium czuje na swojej szyi prawdziwy dotyk zimnych rąk... ducha. Ta sytuacja wprowadza Madame Florę w coraz większy obłęd, który doprowadzi do tragedii...

W spektaklu wykorzystano utwór „The Medium”:
Muzyka i słowa: Gian Carlo Menotti
Wydawca: G Schirmer Inc.
Subwydawca: Warner Chappell Music Poland sp. z o.o.

OBSADA: Karolina Sikora – Madame Flora (Baba) Małgorzata Priebe – Monica Aleks Skóra – Toby Monika Maciejewska – Mrs. Gobineau Damian Giczewski – Mr. Gobineau Wiktoria Rudnicka – Mrs. Nolan Beata Kałudow – głos z offu

SCENOGRAFIA: Kara Lewandowska
REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Piotr Kądziela
PARTIA FORTEPIANU: Liana Krasyun-Korunna
PRZYGOTOWANIE SOLISTÓW, DYRYGENT: Michał Krężlewski
REŻYSERIA: Piotr Kosewski
REALIZACJA DŹWIĘKU: Piotr Rodak
OPERATORZY KAMER: Maciej Rybicki, Monika Gut, Milan Grześkowiak
MONTAŻ: Maciej Rybicki

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne