EN
23.05.2022, 08:06 Wersja do druku

Gdańsk. Ludzie kultury nagrodzeni Splendorem Gedanensis za 2021 rok

Współpracujące z migrantami Stowarzyszenie Arbuz, reporterka Magdalena Grzebałkowska i malarka Agata Nowosielska to laureaci nagrody Splendor Gedanensis za 2021 rok. W sobotę wręczono nagrody dla twórców kultury z Gdańska.

fot. Jakub Wittchen

Uroczysta gala odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Szekspirowskim. Podczas rozdania nagród w formie filmowej animacji przedstawiono sylwetki wszystkich nominowanych.

Nagrody otrzymali: Stowarzyszenie Arbuz i jej członkinie: Honorata Martin, Emilia Orzechowska i Aurora Lubos, za internetową aukcję prac artystycznych "Sztuka bez granic"; pisarka i dziennikarka Magdalena Grzebałkowska, za książkę "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia" oraz malarka Agata Nowosielska za wystawę indywidualną "Nirvana" zrealizowaną w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie.

Laureatki otrzymały dyplomy i nagrody finansowe, po 20 tys. złotych.

W trakcie gali statuetką wyróżniono Mecenasa Kultury Gdańska za ubiegły rok. Została nim Grupa Inwestycyjna Hossa S.A., za działalność na rzecz rozwoju kulturalnego Wrzeszcza i popularyzacji historii dzielnicy poprzez wsparcie współorganizacji Weekendu Architektury Wrzeszcza oraz wydania "Przewodnika architektonicznego po Wrzeszczu".

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz po raz pierwszy w historii Splendorów przyznała, na wniosek kapituły, Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Anny Czekanowicz, za całokształt wybitnych osiągnięć i dokonań na rzecz kultury.

Prezydent Dulkiewicz podziękowała artystom za to, że w trudnych czasach - pandemii i wojny w Ukrainie - "pomagają przeżyć nam ten trudny czas, ocalić to, co w człowieku najpiękniejsze i niekiedy stawiają trudne pytania".

Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem radnego Miasta Gdańska Łukasza Bejma, w której skład wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciele prezydenta Gdańska, ubiegłoroczni laureaci nagrody i przedstawiciele gdańskich mediów.

Wieczór w Teatrze Szekspirowskim uświetniły koncerty zespołów Sławek Jaskułke EUROPA 67/21 i NeoQuartet.

Autorem dyplomów, które trafiły do laureatów jest Piotr Kowalski. Statuetki dla Mecenasa Kultury przygotował Jan Szczypka. Wizualizacje, które można było podziwiać podczas gali stworzyła Katarzyna Łygońska, a autorem muzyki był Piotr Kaliński.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" to najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. Przyznawane jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. W 2004 r. zmieniono nazwę nagrody na "Splendor Gedanensis".

Przez wiele lat laureaci otrzymywali tylko dyplomy. Z czasem dołączono do nich również gratyfikację finansową.

Źródło:

PAP