EN

16.04.2024, 15:29 Wersja do druku

Gdańsk. Kwietniowa PC Drama

Klub Żak zaprasza 22 kwietnia na czytanie performatywne współczesnego dramatu chorwackiego. Autorką sztuki jest Ivana Sajko. Reżyseruje Paweł Sztarbowski.

fot. Maja Bosnic / mat. organizatora

PC Drama / 22.04.2024 / g. 19.00 / Klub Żak

#JEANNE

autorka: Ivana Sajko | przekład: Gabriela Abrasowicz | reżyseria: Paweł Sztarbowski | obsada: Magdalena Boć i Robert Ciszewski

Czytanie performatywne współczesnego dramatu chorwackiego z 2023 roku oraz spotkanie z jego autorką Ivaną Sajko. Nastoletnia Jeanne mieszka z rodzicami w betonowym wieżowcu z wiecznie zepsutą windą, obok zjazdu na autostradę i jeziora. Mieszkańcy budynku z zazdrością obserwują willowe osiedle z drugiej trony wody: z ogromnymi ogrodami i basenami, ze złotymi meblami w pokojach. Pewnego dnia jezioro zamarza, Jeanne postanawia przejść na jego drugą stronę, by przymieść wszystkim trochę złota.

Pod tą przypominającą bajkę opowieścią kryje się prosta metafora globalnych nierówności ekonomicznych. Jednak to nie wyczerpuje sensów dramatu chorwackiej pisarki. Imię bohaterki nie jest przypadkowe – sztuka jest radykalnie przepisaną historią Joanny d’Arc. Opowiada także o kwestii  migracji – także tej ekonomicznej; aktywizmie nastolatków, którzy nie pozostają bierni jak ich rodzice i wrzeszczcie o niemożliwej (?) rewolucji, która ma wywrócić do góry nogami niesprawiedliwy system ekonomiczny. „#Jeanne” wystawiono już w teatrze w Sztokholmie, spektakl ten zdobył Grand Prix na zeszłorocznym międzynarodowym festiwalu BITEF w Belgradzie.

Autorka sztuki Ivana Sajko jest jedną z najważniejszych postaci chorwackiego teatru – jej sztuki przetłumaczono na kilkanaście języków i grane są z powadzeniem na całym świecie. W Polsce najbardziej znanym jej tekstem pozostaje sztuka „Kobieta-bomba”, drukowana w „Dialogu” i dwukrotnie wystawiona, w Olsztynie i Koszalinie. Czytanie wyreżyseruje w Żaku Paweł Sztarbowski, dramaturg i wieloletni zastępca dyrektora ds. programowych w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Przyjazd autorki wsparł Hrvatski Centar ITI – International Theatre Institute.

Bilety:
30 zł - bez zniżek - w sklepie internetowym ( tickets.klubzak.com.pl ) i w kasie Klubu
25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury - tylko w kasie Klubu
20 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów - dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,  [email protected]; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne