Utalentowany dyrygent młodego pokolenia - Trajan Muryń - poprowadzi spektakle premierowej operetki Księżniczka czardasza w Operze Bałtyckiej w Gdańsku 18 i 19 maja 2023 r. Będzie to jego drugi występ na scenie gdańskiej opery, po debiucie 17 lutego br., gdy samodzielnie poprowadził spektakl Hrabina Stanisława Moniuszki, jako dyrygent-rezydent.
Podczas przygotowań do premiery Księżniczki czardasza Trajan Muryń dyrygował podczas części prób reżyserskich oraz reżysersko-muzycznych z udziałem solistów, artystów chóru i tancerzy baletu. W pozostałych asystował kierownikowi muzycznemu premiery operetki.
Trajan Muryń jest beneficjentem programu stypendialnego "Dyrygent-rezydent" Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Operze Bałtyckiej na sezon artystyczny 2022/2023. Program ma ułatwić start młodym artystom na drodze dyrygentury, stwarzając im możliwość współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym.
Młody dyrygent jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od października 2021 roku student dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2021 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką jako asystent dyrygentów przy przedstawieniach takich jak: Fidelio L. van Beethovena, Thaïs J. Masseneta, Don Kichot L. Minkus czy L'Enfant et les sortilèges (Dziecko i czary) M. Ravela. W czasie rezydentury współpracował z takimi dyrygentami jak: Michał Krężlewski (opiekun rezydentury), Nicolas Krauze, Franck Chastrusse Colombier, Adam Banaszak (kierownik muzyczny Księżniczki czardasza), czy Yaroslav Shemet (zastępca dyrektora ds. muzycznych Opery Bałtyckiej w Gdańsku).
Spektakle Hrabina i Księżniczka czardasza są współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego "Dyrygent-rezydent, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program jest adresowany do polskich instytucji muzycznych oraz do młodych polskich dyrygentów-absolwentów lub osób posiadających licencjat na wydziale dyrygentury symfoniczno-operowej do dwóch lat od ukończenia studiów magisterskich lub otrzymania stopnia licencjata. Realizacja programu odbywa się poprzez rezydencje dyrygenckie w zawodowych zespołach orkiestrowych oraz w teatrach operowych i muzycznych.
Główne cele programu to prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, ułatwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej poprzez stworzenie im możliwości współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym oraz zachęcenie polskich instytucji artystycznych do podejmowania współpracy z młodymi dyrygentami.
Oczekiwanym rezultatem programu jest rozwój warsztatu wykonawczego i promocja młodych polskich dyrygentów oraz wzrost liczby wykonań muzyki polskiej.