EN
25.03.2022, 10:45 Wersja do druku

Gdańsk. „Kolebka do wynajęcia!” Białego Teatru z Olsztyna w Plama GAK

Teatr w Blokowisku zaprasza na spektakl w wykonaniu Białego Teatru pt. „Kolebka do wynajęcia!” na podstawie powieści Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”.

fot. mat. teatru

„Orwellowskie piekło kobiet. Witamy w alternatywnej rzeczywistości rodem z najgorszego koszmaru, jaki może przyśnić się kobiecie. Oto inna wersja historii świata, w której reżim i ortodoksja są jedynym prawem, prawem stanowionym przez mężczyzn i dla mężczyzn, gdzie kobieta została sprowadzona do roli niemej reproduktorki. Oby tylko ten świat mógł okazać się ponurym snem…”

Margaret Eleanor „Peggy” Atwood (ur. 18 listopada 1939) – kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera za rok 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii za rok 2008, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

***

Biały Teatr powstał w lutym 2003 r. z inicjatywy Marty Andrzejczyk, Izabeli Klimowicz, Izabeli Mańkowskiej, Agnieszki Reimus i Michała Nowakowskiego. Spotkali się w Olsztyńskim Teatrze Rapsodycznym, gdzie poznali postać Mieczysława Kotlarczyka i historię jego teatru słowa. Przez dwa lata pod okiem p. Krystyny Spikert zdobywali wiedzę w zakresie techniki i wyrazistości mowy oraz interpretacji tekstu.
W ten sposób słowo stało się dla nich źródłem inspiracji twórczej i motywem do stworzenia własnej wizji i stylu. Choć ich spektakle wzbogacone są ruchem scenicznym, muzyką, elementami choreografii, nadal najważniejsze w ich pracy jest słowo, a inne środki wyrazu artystycznego są minimalizowane właśnie na rzecz słowa, któremu wszystko w teatrze rapsodycznym powinno być podporządkowane. W myśl idei Mieczysława Kotlarczyka do repertuaru wybierają teksty pierwotnie nie przeznaczone na scenę, wymagające adaptacji.

***

Biały Teatr
„Kolebka do wynajęcia!”
na podstawie „Opowieści podręcznej"

Reżyseria: Janina Tomaszewska
Występują: Marta Andrzejczyk, Izabela Mańkowska-Salik, Agnieszka Reimus Knezević

02.04.2022 (sobota), godz. 19.00
Bilety: 25 zł – do kupienia na bilety24.pl
oraz przed wydarzeniem w kasie Plama GAK

Źródło:

Materiał nadesłany