EN
13.08.2022, 08:20 Wersja do druku

Gdańsk. „Hamlet on the Road” z nagrodą publiczności 26. Festiwalu Szekspirowskiego

W zeszłą sobotę zakończył się 26. Festiwal Szekspirowski, ogłoszone zostały NAGRODY przyznane przez międzynarodowe Jury, a także Polskie Towarzystwo Szekspirowskie i Dziennikarzy.

fot. mat. organizatora

Dziś (12.08.) ogłaszamy zwycięzcę nagrody, być może dla naszych widzów najważniejszej - Nagrody Publiczności! 

Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy wypełniali ankiety w teatrach za udział w ocenianiu spektakli podczas 26. Festiwalu Szekspirowskiego. Wasze głosy oddawane za pośrednictwem tych ankiet zostawianych nam po każdym spektaklu pozwoliły wyłonić zwycięzcę NAGRODY PUBLICZOŚCI!

Oceny naszych widzów okazały się bardzo zróżnicowane, co nas cieszy, bo pokazuje, że teatr wzbudza emocje. Każdemu spektaklowi można było przyznać od 0 do 6 punktów. Dziesięć z prezentowanej puli spektakli zbliżyło się w ocenie widzów do magicznej „5”, ale przekroczył ją tylko jeden i to jest właśnie nasz zwycięzca.

Zdobywcą NAGRODY PUBLICZNOŚCI (z wynikiem 5,49 ) jest spektakl „Hamlet on the Road” w reżyserii Joanny Zdrady, produkcja czeskiego teatru RADOST z Brna.

Serdecznie gratulujemy!

Przypominamy także laureatów 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego ogłoszonych podczas Gali Festiwalu:

ZŁOTY YORICK 2021/2022

Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Bodytalk w Münster otrzymał statuetkę Złotego Yoricka i nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł za spektakl „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, chor. Yoshiko Waki.

SZEKSPIROFF 2022

Nagrodę główną w wysokości 10 000 zł przyznano twórcom spektaklu „How Beauteous Mankind Is!” – Sławkowi Krawczyńskiemu i Annie Godowskiej / Święto Snów

Nagrodę SzekspirOFF 2022 w wysokości 5 000 zł otrzymała Wiktoria Czubaszek za najlepszą główną rolę w „Szekspir Fight Show Arena”.

Księga Prospera | PTS

Nagroda Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego „Księga Prospera” trafiła do Teatru RADOST (Divadlo Radost) w Brnie za „Hamlet on the Road”.

MEDIA

Nagrodę dziennikarzy za najlepszy polski spektakl prezentowany na 26. Festiwalu Szekspirowskim przyznano „Poskromieniu złośnicy” (w reżyserii Jacka Jabrzyka) z Teatru Zagłębia w Sosnowcu. 

UZASADNIENIA WERDYKTÓW

Podczas 26. Festiwalu Szekspirowskiego w ramach cyklu Razem z Ukrainą odbyła się debata pt. "Teatr w czasach wojny".

Jej zapis, z tłumaczeniem na język angielski, jest już dostępny. 

W debacie udział wzięli ukraińscy twórcy: Tetiana Shelepko, Tamara Trunova, Rostyslav Derzhypilsky, Andrii Palatnyi, Andrii Mai. Rozmowę prowadziła Agata Grenda, Dyrektorka GTS. Wprowadzenie: Joanna Śnieżko – Misterek, tłumaczenie konsekutywne na j. polski: Kateryna Brodovska.

ZOBACZ nagranie DEBATY

Więcej informacji na stronie Festiwalu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne