EN
29.11.2022, 08:49 Wersja do druku

Gdańsk. Grudzień w Teatrze w Blokowisku na pełnych obrotach

Zapraszamy do Teatru w Blokowisku GAK Plama (Gdańsk-Zaspa, Pilotów 11) na grudniowe wydarzenia teatralne! Teatr w Blokowisku przygotował ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zespół GAK Plama przygotowuje też kolejną premierę – „Supernova Live” Sandry Szwarc w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Premiera jest możliwa dzięki dotacji Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz dzięki współpracy z GAK Winda w ramach projektu „Windowisko Od Nowa”.

fot. Maria Pilarczyk/mat. organizatora

4.12 o 17:00 HOP W KOSMOS! – przedmikołajkowy spektakl dla dzieci i bliskich im dorosłych

Jak wygląda wszechświat? W jakiej galaktyce żyjemy? Czy droga mleczna jest z mleka? I czy Pluton jest planetą czy może jest to pies z pewnej kreskówki, który wyruszył w podróż kosmiczną i postanowił pozostać na orbicie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź jeśli zrobicie z nami „Hop w Kosmos!” Przedstawienie edukacyjne mające na celu w prosty sposób przybliżyć zagadnienia związane z kosmosem. „Hop w kosmos!” to nie tylko zbiór etiud, które łączy piękna, kosmiczna muzyka, ale także zabawy interakcyjne z widzami, które pozwolą jeszcze bardziej wejść w świat kosmosu i planet! Szykujcie się na HOP!

Pomysł, wykonanie i scenografia: Zuzanna Łuczak Wiśniewska
Opracowanie dramaturgiczne: Justyna Machaj
Muzyka: Dariusz FelixIO Wiśniewski
Produkcja własna Teatru w Blokowisku GAK Plama
Plakat: Agata Królak
Bilety: 15 zł
Link do biletów: https://www.bilety24.pl/teatr/1237-teatr-w-blokowisku-hop-w-kosmos-83264?id=444828&fbclid=IwAR1uCNdy5I-7oQ5z7na-YBWT__dYdgPZvl6xKdfucy4y0ZSSeDlgWtgpknw

5.12 o 19:00 OBCA – spektakl w wykonaniu ukraińskiej aktorki

„Obca” jest literackim zapisem przeżyć, które stały się udziałem młodej Ukrainki, tytułowej Obcej, w związku z przyjazdem do Polski po protestach na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie. Jej emigracyjna historia staje się głosem pokolenia, którego życie odmieniła konieczność emigracji i przebywania na obczyźnie, związanymi z tym trudnościami i zmaganiem się ze stereotypami. Spektakl porusza problem alienacji osób uchodźczych, lęków i trudności z jakimi się borykają. Aktorka pochodząca z Kołomyi odsłania twarz w trakcie spektaklu, prowadząc dialog z publicznością. Spektakl jest szczególnie ważny w aktualnym kontekście wojny w Ukrainie. Nie tylko opowiada o problemie uchodźctwa, którego tak wiele osób teraz doświadczyło i doświadcza, ale także podejmuje próbę zrozumienia tych osób, integracji ludności polskiej z ukraińską, pokazania, że głos osób z Ukrainy jest ważny i będzie wysłuchany. Spektakl „Obca” miał premierę w czasie festiwalu Pol’and’Rock 2019 w Wiosce Wielu Kultur w Kostrzynie nad Odrą. Od tamtej pory był grany około 70 razy w szkołach, instytucjach kultury, na festiwalach w różnych częściach Polski i za granicą (po polsku i ukraińsku). Został przygotowany we współpracy z Pracownią Duży Pokój w Warszawie i Domem Kultury KADR w Warszawie.

Występuje: Solomija Mardarovych
Reżyseria: Bartłomiej Miernik
Scenariusz: Katarzyna Mazur-Lejman
Scenografia, kostium, światło: Maria Pilarczyk
Realizacja: Fundacja Banina
Spektakl odbędzie się w GAK Plama (Pilotów 11)
Wstęp: 15 zł
Link do biletów: https://www.bilety24.pl/teatr/1237-obca-83180?id=444389

fot. mat. organizatora

12.12 o 19:00 EL NINO – performans o macierzyństwie

Według danych zebranych w spisie powszechnym w 2021, ¼ gospodarstw domowych w Polsce jest prowadzonych przez jednego rodzica, najczęściej matkę. A polityki rządowej na ten temat brak. Cisza, milczenie, rzeci świat, radźcie sobie sami, jeżeli już sami zostaliście. “Tak se zaprojektowaliście życie, to tak se macie” – jak mawiała moja babcia.

Od artystki: „Jestem samotną matką pięcioletniego Kubusia. Od zawsze, od Jego narodzin a nawet znacznie wcześniej. Studiowałam w ciąży na pierwszym roku, to był mój drugi drugi kierunek. Kiedy ciąża była już widoczna i wiadomo było, że nie kręci się przy mnie ojciec bąbelka, koleżanka ze studiów powiedziała mi, że jej matka też wychowała ją i rodzeństwo bez taty. Bo tata wyjechał za granicę do pracy i nie przyjeżdżał, tylko pieniądze przesyłał. I powiedziała jeszcze, że będzie mi ciężko. Wtedy nie uwierzyłam. Niby truizm, którego od razu nie zrozumiałam, tylko później, kiedy rozkręciło się już na dobre. W widocznej ciąży, a nawet wcześniej doświadczałam wydarzeń i zachowań ludzi, w które do tej pory nie umiem uwierzyć. Jakby się działy poza mną. Stosunek otoczenia do samotnej matki materializuje się w słowach i zachowaniach, w relacjach lub ich braku. Te słowa zastanawiają, zatrzymują na orbicie czasu, przerażają, ścinają ekstremalnym zimnem. Opieka Państwa nad samotną matką kończy się w momencie urodzenia dziecka.”
Joanna Janus – konceptodawczyni i performerka

18.12 o 17:00 HOP W KOSMOS! – przedświąteczna kosmiczna wyprawa dla dzieci i bliskich im dorosłych
Link do biletów: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-1237-teatr-w-blokowisku-hop-w-kosmos-spektakl-dla-dzieci-i-bliskich-im-doroslych-83268?id=444853

fot. mat. teatru

19.12 o 19:00 SUPERNOVA LIVE – prapremiera!

Spektakl jest prapremierową realizacją sztuki Sandry Szwarc – gdańskiej dramatopisarki. Spektakl reżyseruje Tomasz Kaczorowski – trójmiejski reżyser teatralny i lalkowy, kurator offowego Teatru w Blokowisku – sceny zlokalizowanej pośród wysokich bloków mieszkalnych gdańskiej Zaspy.

Przedstawienie ma formę monodramu muzycznego, a jego ambicją jest stworzyć płaszczyznę międzypokoleniowego dialogu dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Zależy nam na promowaniu współczesnej polskiej dramaturgii (Supernova Live znalazła się w finale konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2016 – nie doczekał się jednak dotąd prapremierowej inscenizacji) oraz stwarzaniu platformy do rozmowy o miejscu, w którym tworzymy i żyjemy.

Czarna komedia w rytmie rap, zainspirowana kryminalną legendą Nowej Huty. Akcja sztuki dzieje się w latach 40. i 50. XX wieku. W ogniu społeczno-politycznych przemian rodzi się nowe miasto. U stóp pomnika Lenina, w bezpośredniej bliskości ukaranego tym sąsiedztwem grodu Kraka, miasto-wytwór socjalistycznej chorej wyobraźni staje się matecznikiem szeregu mniejszego i większego kalibru rzezimieszków. W tej rzeczywistości swoje śledztwo prowadzi milicjant Twardowski. Z kombinacji ówczesnych kronik filmowych, komunikatów prasowych, rysunków i piosenek wyrasta absurdalno-kiczowaty świat kryminalnej Nowej Huty. "Czerwone miasto" ufundowane na fałszywym założeniu politycznym szczęśliwie - również za sprawą bezlitośnie demaskującego ten fałsz rapu - okazuje się być eksperymentem społecznym o krótkim terminie ważności."(...) już Supernova nie mruga tak mocno (...) blasku nie ma, finito, koniec z epoką sentymentu, całą na bogato. Kiedyś gwiazda tu znowu zawita, inna może, lepsza, mruczy, wypatrujcie jej kiedy będzie świtać, nad ranem, gdy wszyscy spać będą, przykryci przez nocy atrament, wzejdzie nad kleksy nocne, ponad chmur firanę, i da znów upust swym popędom, pędząc wściekle, w ognia zimnego szale, gazów i płynów nawale".

Opowieść o powstawaniu Nowej Huty i nowego społeczeństwa to opowieść o nas tu i teraz. To opowieść o formowaniu się tożsamości Polski osiedlowej. Nabiera ona dodatkowej siły dzięki miejscu realizacji – Teatr w Blokowisku otoczony jest wieżowcami, wysokimi blokami. Teatr w Blokowisku ponownie staje się centrum kulturalnym wielkiego, tętniącego życiem blokowiska, pełnego zieleni i tajemnic. Supernova Live to krytyczna opowieść o źródłach ideologicznych społeczeństwa socjalistycznego, ale też afirmatywny zachwyt nad tym jak zmieniły się polskie blokowiska – wzorem Nowej Huty – stając się przyjaznymi, samowystarczalnymi organizmami.

Spektakl zrealizowano dzięki dotacji Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz ze środków projektu „Windowisko OdNowa” GAK Winda.

Autor: Sandra Szwarc
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Obsada: Anna Rau

Źródło:

Materiał nadesłany