EN

13.01.2020, 17:38 Wersja do druku

Gdańsk-Gdynia. Droższe bilety do Miniatury i Gdyni Głównej

Od Nowego Roku dwa trójmiejskie teatry wprowadziły korektę swoich cenników biletów. O kilka złotych wzrosły ceny biletów do Miejskiego Teatru Miniatura i Teatru Gdynia Główna. W Miniaturze ujednolicono ceny do poziomu 25 zł za bilet normalny i 20 zł za ulgowy. Z kolei w TGG podniesiono ceny o 5 zł.

W Teatrze Miniatura w Gdańsku [na zdjęciu foyer] dotąd obowiązywały trzy progi finansowe. Bilety na spektakle grane na Dużej Scenie kosztowały dotąd 24 zł za bilety normalne i 20 zł za ulgowe. Z kolei przedstawienia, które oglądać można na Scenie Kameralnej do końca 2019 roku, wyceniano na 20 zł (bilety normalne) i 18 zł (ulgowe). Wreszcie bilety na mieszczącą się na pierwszym piętrze teatru Salę Prób (grano tam najczęściej propozycje dla młodzieży i dorosłych) oznaczały wydatek rzędu 25 zł (bilety normalne) i 22 zł za bilety ulgowe. I właśnie do tego poziomu ujednolicono cennik wszystkich biletów.

Oznacza to, że za wizytę osoby dorosłej z dzieckiem na spektaklu na Scenie Kameralnej (adresowanych zazwyczaj do młodszych dzieci) zapłacimy o 9 zł więcej, zaś w przypadku oglądania przedstawień na Dużej Scenie w analogicznej sytuacji wydamy o 3 zł więcej niż dotąd. Natomiast bez zmian pozostaną ceny propozycji Sali Prób.

- Zmiana cen biletów jest związana z chęcią uproszczenia cennika, który do tej pory był dość rozbudowany. Wprowadziliśmy też nowość w Miniaturze - wejściówki za 15 zł na wolne miejsca, które można kupić tuż przed spektaklem. Podwyżki są symboliczne, o kilka złotych. Oczywiście wpływ na tę decyzję miały też zmiany ustawowe, od Nowego Roku wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa, co znacząco wpływa na wzrost kosztów działalności teatru. Jednak nadal nasze ceny są stosunkowo niskie i konkurencyjne, zwłaszcza biorąc pod uwagę nakłady na produkcję spektakli i ich jakość - wyjaśnia Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura.

By skorzystać z oferty wejściówek za 15 zł, trzeba poczekać z zakupem biletu do 20 minut przed rozpoczęciem spektaklu - oferta dotyczy tylko wolnych miejsc (najtrudniej o nie na Scenie Kameralnej podczas propozycji dla tzw. najnajów). Za bilet wstępu na spektakle premierowe zapłacić trzeba będzie 40 zł (o 10 zł więcej niż dotąd).

W przypadku Teatru Gdynia Główna sytuacja jest bardziej klarowna. Dotychczas bilety na spektakle wyprodukowane przez TGG kosztowały 35 zł (cena biletu normalnego) i 30 zł (ulgowego) w przypadku propozycji dla dorosłych oraz 25 zł za bilety na bajki. Wszystkie one zostały podniesione o 5 zł, co oznacza, że teraz za obejrzenie spektaklu adresowanego do osób dorosłych trzeba zapłacić trzeba 40 zł (bilety normalne) lub 35 zł (bilety ulgowe).

Z kolei koszt biletu na bajki dla dzieci wynosi 30 zł. Zachowano komplet zniżek w wysokości 5 zł dla posiadaczy Karty do Kultury, Metropolitarnej Karty do Kultury, Karty Gdynia Rodzinna, Karty Mieszkańca Gdyni oraz Karty Gdynia Senior Plus.

- Niestety wszystko drożeje. Z roku na rok rosną koszty produkcji spektakli, jak i samego grania. Coraz wyższe są również koszty eksploatacyjne naszej przestrzeni, dlatego nie mamy wyjścia i musimy nieco zamortyzować wyższe opłaty nieznacznie podniesionymi cenami biletów. Staramy się robić to w sposób możliwie delikatny, aby nasi widzowie za mocno tej zmiany nie odczuli. Trochę wyższe ceny mogą mieć też produkcje gościnne - wyjaśnia Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

Z nieco wyższymi niż 35-40 zł cenami biletów liczyć się trzeba w przypadku granej regularnie w Teatrze Gdynia Główna gościnnej produkcji Teatru Komedii Valldal - "Emigrantka". W przypadku tego tytułu za wstęp na widownię zapłacić trzeba 45 zł (bilety normalne) i 40 zł (bilety ulgowe

Tytuł oryginalny

Gdańsk-Gdynia. Droższe bilety do Miniatury i Gdyni Głównej

Źródło:

Materiał własny