04.01.2021, 13:01 Wersja do druku

Gdańsk. Ewelina Marciniak wystawi "Stramera" w Wybrzeżu

Świat skazany na zagładę

Ewelina Marciniak, nagrodzona niedawno prestiżową niemiecką Nagrodą Fausta, wyreżyseruje w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku spektakl oparty na powieści „Stramer" Mikołaja Łozińskiego. To wielowątkowa opowieść o losach żydowskiej rodziny z Tarnowa, a jednocześnie kronika tragicznych dziejów polskich Żydów.

- Ten intymny portret skazanego na zagładę świata jest opowieścią o (nie) obecności. Wskutek kolejnych przeprowadzek najprawdopodobniej zgubiłam wszystkie zdjęcia z dzieciństwa. Gdy to sobie uświadomiłam, poczułam, jakby ktoś zabrał mi coś ze środka - opowiada „Newsweekowi" reżyserka. - W oparciu o historię mieszkającej przed wojną w Tarnowie rodziny żydowskiej chcę opowiedzieć o pogubionych losach zwykłych ludzi, przyjrzeć się śladom ich dawnej bytności, zbadać miejsca, gdzie wciąż odczuwamy ich brak.

Bohaterowie „Stramera" w ważnych momentach życia chodzą do zakładu fotograficznego - jakby przeczuwając, że fotograficzna klisza pozostanie jedynym materialnym śladem ich obecności - dodaje Marciniak.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kultura. Jaki będzie rok 2021

Źródło:

Newsweek Polska nr 1