21 września o godz. 19 w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki (ul. Długa 35) odbędzie się spektakl Teatru Temat z Warszawy pt. "Broniewski młody. Impresje" w reż. Renaty Dymnej.
Młodość każdego, a artystów w szczególności, pełna jest zapowiedzi tego co zdarzy się w ich życiu później. Widzimy wtedy, jak na dłoni, energetyczny i idealistyczny zapis niepowtarzalnej linii papilarnej postaci.
Taki jest i Broniewski młody. Szczery, odważny, porywczy, poszukujący przygód jako antidotum na nudę życia... Wtedy też widać, że zajmuje go literatura, hazardowe gry, alkohol i kobiety różnego autoramentu (potrafi być i platonicznym wyznawcą uczuć idealnych jak i uczestnikiem miłosnych awantur). A z bujności emocji płyną pierwsze wiersze. I za nim przylgnie do Broniewskiego etykieta poety rewolucyjnego napisze wiele pięknej, czystej, liryki (i ta wypełnia spektakl) .
Jako siedemnastolatek porzucił gimnazjum, by wstąpić do Legionów i na całe życie został admiratorem Piłsudskiego. I choć wydaje się, że nie łączy się to z komunizmem (do partii wprawdzie nigdy nie wstąpił), to jednak rzeczy nieprzystające do siebie logicznie, w Broniewskim układają się w dynamiczną i pełną sprzeczności osobowość.
Impresyjna opowieść sceniczna o młodym poecie opiera się o długo niepublikowane "Pamiętniki z lat 1918-1922". Jest w niej sam Broniewski (Hubert Matysiak) liryczny i buntowniczy "w ten szczęsny czas", jest czar muzyki jak z dwudziestolecia międzywojennego (śpiewa Magdalena Daszkiewicz przy fortepianie i aranżacyjnie Maciej Chwała) i tajemnicze postaci kobiet, które pojawiają się i znikają (odda ich czar Agnieszka Senderowska-Rucińska, także choreograf spektaklu).
Spektakl zostanie pokazany 21 IX o 19.00 w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki na Długiej 35. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.