EN

22.04.2021, 10:16 Wersja do druku

Gdańsk. „Bezradność filozofa” i międzynarodowe spotkanie poświęcone pamięci prof. Jerzego Limona

W GTS w dniu 457. Urodzin Szekspira rusza nowy cykl „Bezradność filozofa”. Dzień później  odbędzie się międzynarodowe spotkanie poświęcone pamięci  Profesora Jerzego Limona.

fot. mat. teatru

23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rusza nowy cykl spotkań zatytułowany „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle”. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona zostanie życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Dzień później, 24 kwietnia, o dorobku Profesora rozmawiać będą artyści, reżyserzy i akademicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Węgier oraz z Polski. Obydwa spotkania odbędą się za pośrednictwem transmisji online.

Bezradność filozofa

Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle
Spotkanie pierwsze: Jerzy Limon/Prospero
23 kwietnia 2021, godz. 19.00
YouTube i FB GTS


Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia Profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem Profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata...
 
Pytając o bezradność filozofa, chcemy zapytać przede wszystkim o pełne energii i rozmachu wizjonerskie dzieło i twórczość Profesora. Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak Profesor postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby dzieło Profesora twórczo kontynuować?

Na żywo, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego porozmawiają o tym Łukasz Drewniak - krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka, dr hab. Stanisław Rosiek - historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria oraz Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna, Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie.

* * *
[…] zaćmiewałem słońce,
Budziłem dzikie wichry, podżegałem
Morze i niebo do ryczącej wojny;
Grzmoty ponure uzbrajałem ogniem
I rozszczepiałem dąb Jowisza jego
Własnym piorunem; poruszałem z posad
Masywy lądów, rwałem z korzeniami
Sosny i cedry; budziłem w mogiłach
Zmarłych i z grobów odwalałem głazy,
Aby wyjść mogli […]
           
„Słowa te pochodzą ze słynnego monologu Prospera z Szekspirowskiej „Burzy”. Prospero również potrafił przenosić góry. I wydaje mi się, że miał (ma) więcej wspólnego z entuzjazmem, wigorem, pasją, zapamiętaniem i marzycielstwem, niż na pierwszy rzut oka dostrzec można w starzejącym się mężczyźnie zesłanym na bezludną wyspę, potężnym lecz zmęczonym i zgorzkniałym, obsesyjnie wypatrującym przez lata okazji do zemsty na wrogach i prześladowcach. A przecież tak najczęściej wyobrażamy sobie Prospera” – pisze Piotr Augustyniak, kurator cyklu „Bezradność filozofa”, w tekście, który ukaże się wkrótce na łamach „Przeglądu Politycznego”.

„(…) Prospero – jestem o tym głęboko przekonany – to postać literacka, która świetnie tłumaczy się, gdy zestawi się ją z fenomenem Jerzego Limona. I na odwrót – fenomen ten staje się zrozumiały dopiero wtedy, gdy spojrzy się na niego przez pryzmat Prospera. Prospero jest kluczem do Limona i do „bezradności filozofa”, ku której gnały go szalone intelektualne prądy oceaniczne, którym się przed wieloma laty powierzył.” – dodaje we wspomnianym tekście Piotr Augustyniak.

Scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak
Reżyseria: Robert Florczak
Kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
Choreografia: Joanna Czajkowska
Reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
Produkcja: Melania Szymerowska
Aktorzy: Anna Kociarz, Krzysztof Gordon
Tancerze: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda, Ewa Kliszewska, Jacek Krawczyk, Artur Grabarczyk, Krzysztof Baliński.

Kolejne spotkania w ramach cyklu „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” będą odbywały się raz w miesiącu (łącznie 4 spotkania), z finałem podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Gośćmi majowego spotkania będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński, a tematem ich rozmowy, inspirowanej „Burzą” Szekspira, będzie „Zemsta i sprawiedliwość”.

fot. mat. teatru

Międzynarodowe spotkanie pt.:
„Człowiek teatru i literatury - dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików”
24 kwietnia 2021, godz. 13.30 – 16.45
YouTube i FB GTS


Nagłe odejście Profesora Jerzego Limona, Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, twórcy i dyrektora artystycznego międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, mocno poruszyło środowiska ludzi teatru i nauki na całym świecie.  Z oddolnej inicjatywy narodziła się potrzeba spotkania i rozmowy przyjaciół Profesora, będących jednocześnie wybitnymi przedstawicielami świata teatru i literatury. Międzynarodowe spotkanie zatytułowane  „Człowiek teatru i literatury - dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików”, które odbędzie się 24 kwietnia 2021 roku za pośrednictwem transmisji na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, będzie okazją do zapoznania się z ogromnym dorobkiem artystycznym, literackim i ideowym Profesora. Spotkanie podzielone będzie na dwie części i odbędzie się w całości w języku angielskim. Spotkanie nie będzie tłumaczone na j. polski. W trakcie spotkania, które jest otwarte dla wszystkich chętnych słuchaczy, będzie możliwość zadawania pytań poprzez komentarze pod transmisją.

24 kwietnia 2021
godz. 13.30 – 14.45
Część pierwsza: „Jerzy Limon, człowiek Teatru”
moderacja: Nicoleta Cinpoeş

Uczestnicy:
Alicja Bral – aktorka, dramaturżka, Teatr Pieśń Kozła, Grzegorz Bral – Dyrektor Teatru Pieśń Kozła, Javor Gardev – reżyser teatralny i filmowy, Phillip Parr – Dyrektor artystyczny grupy Parrabola, Luk Perceval – Dyrektor NTGent, Joanna Śnieżko-Misterek – Koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Prezeska Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

godz. 14.45 - 15.00 - przerwa

godz. 15.00 – 16.45
Część druga: „Jerzy Limon – naukowiec/badacz”
moderacja: Marta Gibińska

Uczestnicy:
Michael Dobson – Shakespeare Institute, Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania, Pavel Drabek – University of Hull, Wielka Brytania, Jay Halio – Uniwersytet Delaware, Stany Zjednoczone, Peter Holland – Uniwersytet Notre Dame, Stany Zjednoczone, Marta Nowicka – Gdański Teatr Szekspirowski, Manfred Pfister – Freie Universität Berlin, Niemcy, George Szonyi – Uniwersytet Segedyński, Węgry, Dr hab. Tomasz Wiśniewski, prof. UG - Kierownik Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi, Instytut Anglistyki i Amerykanistyki, Uniwersytet Gdański.

Organizator: Gdański Teatr Szekspirowski
Współorganizatorzy:
Nicoleta Cinpoeş – Uniwersytet w Worcester, Wielka Brytania
Marta Gibinska – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Boika Sokolova – Uniwersytet Notre Dame (USA) w Anglii
Janice Valls-Russell - Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Uniwersytet Paula Valery’ego w Montpellier III (UPVM), Francja
Tomasz Wiśniewski - Uniwersytet Gdański.


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne