„Konik” to słuchowisko według sztuki Gabrieli Pewińskiej-Jaśniewicz z cyklu „Bajka dla Ryszarda”. Kameralna premiera w oliwskim Domu Bramnym uczci trzecią rocznicę śmierci aktora Ryszarda Jaśniewicza.
Podobnie jak w „Nitce” sprzed dwóch lat i „Gwieździe” sprzed roku, wystawionych także w Oliwie, bohaterem jest tu Stary Aktor Lalkarz. Spotykamy go na jego małej scenie w starym teatrze. W „Nitce” toczył dialog z Marionetką, była to opowieść o więzi, która trwa na przekór śmierci. Hołd dla życia, które jest Teatrem.
„Gwiazda” to rzecz o scenie zawieszonej między światami, widzialnym i niewidzialnym. Stary Aktor Lalkarz spotyka na swej drodze Gwiazdkę z nieba. Zamieniają się rolami, Stary Aktor Lalkarz spełnia marzenie o sławie i staje na Niebiańskiej Scenie, Gwiazdka schodzi na scenę małego Teatru Lalek. „Jestem tylko zwykłą gwiazdką, co świeci na niebie od miliona lat. Świecę i tyle, dla mnie młodość, starość nic nie znaczy. To ty tworzysz światy. Życie! Zazdroszczę ci” – wyznaje aktorowi. To rzecz o nadziei mimo beznadziei, o cudzie Teatru, gdzie wszystko jest możliwe.
W najnowszej bajce w dialog ze Starym Aktorem Lalkarzem wchodzi jego pierwsza teatralna lalka, zapomniana kukiełka, tytułowy Konik.
W słuchowisku wystąpią: Katarzyna Lengowska – jako Scena i Sikorka, Krzysztof Janczukowicz – jako Stary Aktor Lalkarz, a w roli tytułowej - Zdzisław Kordecki, przyjaciel Ryszarda Jaśniewicza jeszcze z krakowskiej szkoły teatralnej. Aktor zmarł 25 października 2024 roku. Nie zdążył wysłuchać zrealizowanego w sierpniu nagrania. Konik to jego ostatnia rola.
Premiera odbędzie się w ramach zainicjowanych przez Ryszarda Jaśniewicza w oliwskim Domu Zarazy w 2008 roku warsztatów „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”
„Konik” - oliwski Dom Zarazy (Dom Bramny) – 3 listopada 2024 roku, godz. 17. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego
Ryszard Jaśniewicz (1939-2021)
Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta, patron Sceny Teatralnej w Domu Zarazy w Oliwie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1971-83), gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Zagrał blisko 200 ról (w tym głównych u wybitnych reżyserów, m. in. : Marka Okopińskiego, Stanisława Hebanowskiego, Adama Hanuszkiewicza, Zygmunta Hübnera, Jakuba Rotbauma, Jerzego Jarockiego), wyreżyserował 50 spektakli.
Był dyrektorem, aktorem i reżyserem Słupskiego Teatru Dramatycznego (1983-88) oraz dyrektorem Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku (1988-1992). W 1999 roku założył własną scenę Teatr z Polski 6. Ostatnie trzynaście lat tego teatru to 17 premierowo wystawionych przez niego monodramów w Domu Zarazy w Oliwie i - także tam - ponad 150 spotkań w ramach warsztatów pod hasłem „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”. Autor tomu „Wiersze teatralne” (2021).