EN

25.09.2020, 09:33 Wersja do druku

Gdańsk. „Akademia pana Kleksa” - musical familijny w Miniaturze

Pierwsza premiera Teatru Miniatura po przerwie wywołanej pandemią to musical na podstawie popularnej powieści Jana Brzechwy z udziałem dzieci i aktorów teatru. Przedstawienie w dwóch obsadach będzie można oglądać od 3 października.

mat. teatru

Przygotowania do spektaklu zaczęły się już na jesieni 2019 roku od castingu dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Na casting przyszło 135 zgłoszeń, a do całorocznej pracy warsztatowej zostało zaproszonych ponad dwadzieścioro dzieci. Od października trwały zajęcia muzyczne, choreograficzne, scenariuszowe i aktorskie, które w marcu przerwała pandemia. Premiera, zaplanowana na 1 czerwca, musiała zostać przesunięta. Do pracy w dwóch obsadach wrócono w drugiej połowie sierpnia.

 „Akademia pana Kleksa” to  powieść, która zapadła w zbiorowej pamięci także dzięki kultowej adaptacji filmowej z 1984 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, a popularne do dziś piosenki zaśpiewała Małgorzata Ostrowska. Te utwory pojawią się także w spektaklu Miniatury w nowych aranżacjach przygotowanych przez trójmiejskich muzyków Przemysława Bartosia i Marcina Gałązkę.

Główny temat spektaklu i scenariusz zostały wypracowane podczas warsztatów z dziećmi, dla których szczególnie ciekawa okazała się postać Alojzego, sztucznego dziecka stworzonego przez czarny charakter powieści Golarza Filipa. „Akademia pana Kleksa” na scenie Miniatury jest opowieścią o alternatywnej edukacji, która potrafi wydobyć potencjał dzieci, nauczyć ich pewności siebie, niezależności i niestandardowego myślenia. Jednocześnie pokazuje niebezpieczeństwo programowania dzieci zgodnie z naszymi wyobrażeniami czy planami.


mat. teatru

- Alojzy to sztuczne „dziecko doskonałe”, zaprogramowane by bezkrytycznie realizować ideały swojego ojca, Filipa. Niszczy wszystko, co inne i „zmyślone”, czyli Kleksowi najdroższe, bo zamiast dziecięcej ciekawości jest wyposażony w sztywne założenia. Podczas naszego spektaklu każdy widz – mały i duży – będzie miał okazję do zastanowienia się, czy przypadkiem nie zdarza mu się zachowywać jak robot – opowiada Agnieszka Płoszajska, reżyserka przedstawienia. Płoszajska i jej mąż Emil Płoszajski (autor scenariusza) mają duże doświadczenie w tworzeniu spektakli z udziałem dzieci, specjalizują się w muzycznym teatrze familijnym.

Do współpracy zaprosili choreografa Michała Cyrana, związanego z Teatrem Muzycznym w Gdyni, w którym stworzył choreografie m.in. do spektakli „Hairspray” czy „Tuwim dla dorosłych” oraz scenografa Michała Dracza, znanego ze spektakli w Miniaturze mocno eksplorujących różnorodne formy lalkowe („Fahrenheit”, „Siedmiu krasnoludków”).

***

O artystach

Agnieszka Płoszajska
Aktorka, reżyserka. Pochodzi z Sopotu, gdzie pierwsze kroki na scenie stawiała w Teatrze Stajnia Pegaza. W 2006 r. ukończyła wydział aktorski PWST w Krakowie. Zagrała kilkadziesiąt ról w teatrach w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Radomiu, Tarnowie. Jako reżyserka zadebiutowała w 2014 r. w Teatrze Muzycznym w Toruniu musicalem świątecznym „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” autorstwa Emila Płoszajskiego. Od tamtej pory współtworzą tandem scenariuszowo-reżyserski specjalizujący się w muzycznym teatrze familijnym. Ich pozostałe wspólne realizacje to „Jacek i Placek na tropie księżyca”,  „Marysia ma Rysia” oraz „Pan Kleks. Powrót”, za który otrzymali Nagrodę Teatralną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich ostatnia premiera familijna to „Niesamowite przygody 10 skarpetek” na podstawie książki Justyny Bednarek. W styczniu b.r. wyreżyserowała musical familijny „Awantura w moll-Durze” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Z Januszem Grzywaczem zrealizowała rock kabaret „Zadyma. Dymny”. Napisała i wyreżyserowała monodram „Ściana” inspirowany zagadnieniami tzw. czarnej pedagogiki. We wrześniu 2020 miała miejsce premiera kryminalnej komedii postpandemicznej  „Zbrodnia i karaoke”. Za spektakl „Jutro będzie za późno” otrzymała w 2016 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszego reżysera festiwalu Windowisko. Przedstawienie zostało również wyróżnione na sopockich Konfrontacjach Teatralnych, Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu oraz przez kapitułę Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Za działalność artystyczną w 2017 r. otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kultura. Laureatka Nagrody Prezydenta Gdyni z okazji Dnia Teatru w marcu b.r. za reżyserię spektaklu muzycznego „Marysia ma Rysia” w Gdyńskim Centrum Kultury. Współautorka i aktorka audycji dla dzieci: „Radiowy Klub Myszki Norki” (Radio Bajka, 2013–15) oraz czterdziestu odcinków słuchowiska „Tramwaj zwany Eugeniuszem” (Polskie Radio Dzieciom). Przez wiele lat współpracowała z Fundacją Dzieciom Zdążyć z Pomocą jako prowadząca integracyjne grupy teatralne.
--
Emil Płoszajski
Scenarzysta, autor muzycznych spektakli familijnych „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” (Teatr Muzyczny w Toruniu, 2014), „Jacek i Placek na tropie księżyca” (Teatr Muzyczny w Toruniu, 2017), „Pan Kleks. Powrót” (Teatr Muzyczny w Toruniu, 2018), „Marysia ma Rysia” (Gdyńskie Centrum Kultury, 2019), „Niesamowite przygody 10 skarpetek" (adaptacja, na podstawie książki Justyny Bednarek, Teatr Muzyczny w Toruniu, 2020). Napisał także tekst muzycznego kabaretu dla dorosłych „Zbrodnia i karaoke” (Teatr Muzyczny w Toruniu, 2020). Obecnie dla producenta filmowego Furia Film z Gdyni („Tony Halik”, 2020) pracuje nad pełnometrażowym komediodramatem rodzinnym „Dziadku, wiejemy!".
--
Michał Dracz
Scenograf, grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni Eugeniusza Geta Stankiewicza. Jako scenograf debiutował w 2003 r. spektaklem „Makbet” W. Szekspira w reż. Wiesława Hejno, współpracował z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, projektując i realizując dekoracje do spektakli Aleksandra Sobiszewskiego, od 2008 roku związany z polską sceną lalkową i młodym pokoleniem reżyserów: Michałem Derlatką, Joanną Gerigk, Radosławem Kasiukiewiczem.

--
Michał Cyran
Aktor, tancerz, choreograf, manager. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Zagrał w musicalach takich jak: „Fame”, „Chłopi”, „Skrzypek na Dachu”, „Lalka”, „Grease”, „My Fair Lady”, „Mały Książę” (Teatr Muzyczny w Gdyni), „Skrzypek na Dachu” (Teatr Nowy w Słupsku). Autor wielu choreografii do spektakli i koncertów m.in. „Rewia Polonia”, „Rewia Filmowa”, „Tuwim dla dorosłych” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu przygotował choreografie i grał w spektaklach: „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”, „Złoto i liście”, „Tajemnica Toma Sawyera” (jako aktor). Autor choreografii do spektaklu „Zespół Śmierci i Tańca” w Teatrze Jaracza w Olsztynie. Odtwórca głównej roli gdyńskiej wersji „Mayday Run for your Wife”. W teatrze Rampa gra w spektaklach: „Jezus Christ Superstar”, „Rapsodia z demonem” (show z muzyką Queen), „Książę czy żebrak”. Współpracował z Teatrem Komedii Valldal, Centrum Kultury w Gdyni, Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz TR Warszawa. Autor projektów mających na celu promocję i edukację musicalowo-teatralną. Twórca programu warsztatów musicalowych MusicALL Team i prowadzący agencję eventową ABOABO.  
--
Marcin Gałązka
Gitarzysta, producent muzyczny, inżynier dźwięku, aranżer. Laureat Fryderyka 2010 w kategorii „muzyka alternatywna”. W latach 2002–2004 gitarzysta orkiestry Teatru Muzycznego w Gdyni („Jesus Christ Superstar”, „Hair”, „Sen nocy letniej” z muzyką w aranżacjach Leszka Możdżera). Pracuje z młodzieżą jako instruktor muzyczny w MDK w Słupsku. Na swoim koncie ma 10 oficjalnych wydawnictw muzycznych, w tym m.in. zapis ścieżki dźwiękowej do filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego (Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii „najlepsza muzyka”). Współautor muzyki do „Papety po raz pierwszy w Polsce” – spektaklu nagrodzonego Tukanem dla najlepszego spektaklu nurtu OFF na 40. PPA we Wrocławiu. W ostatnim czasie, oprócz pracy nad udźwiękowieniem spektaklu „Akademia Pana Kleksa”, zajmował się nagrywaniem materiału na debiutancki album alternatywnego zespołu z Trójmiasta – Alfah Femmes.
--
Przemysław Bartoś
Gitarzysta basowy, kompozytor, wokalista. W tych rolach współpracował m.in. z Tymonem Tymańskim, Hugo Race'em, Markiem Gałązką, Danielem Hertzov'em, czy Damianem Ukeje. Jako instrumentalista brał udział w działalności koncertowej i studyjnej takich zespołów jak: The Fruitcakes, Mulk, Daniel Hertzov & Crew, Pure Phase Ensemble 5, Tymon & The Transistors, Velocipedes. Współautor muzyki do „Papety po raz pierwszy w Polsce” – spektaklu nagrodzonego Tukanem dla najlepszego spektaklu nurtu OFF na 40. PPA we Wrocławiu. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury, dwukrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy. Współpracował m.in. z Nowym Teatrem w Słupsku, Teatrem Wiczy, Fundacją Teatru Boto. Dla Teatru Miniatura nagrał muzykę do dwóch inicjatyw aktorskich („Rodzina Papetów”, „Z pamiętnika chomika”). W ostatnim czasie, oprócz pracy nad udźwiękowieniem spektaklu „Akademia Pana Kleksa”, zajmował się nagrywaniem materiału na debiutancki album alternatywnego zespołu z Trójmiasta – Alfah Femmes.

***

Bilety na spektakl w cenie 30 zł normalny, 27 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl.
Informacja: 58 341 94 83, 601 628 377, [email protected]

Premiera: 3 października
Kolejne pokazy: 6 i 7 października, godz. 18.00

Źródło:

Materiał nadesłany