EN

4.10.2022, 10:17 Wersja do druku

Gdańsk. 35 lat na scenie. Jubileusz Leszka Skrli w Operze Bałtyckiej

Premiera „Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku była pretekstem do uczczenia jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej Leszka Skrli, polskiego śpiewaka operowego.

fot. mat. teatru

Przez 35 lat na polskich i europejskich scenach operowych zagrał ponad 40 pierwszoplanowych partii wokalnych. Znany jest jako solista koncertów oratoryjnych. Ma w repertuarze kilkadziesiąt partii oratoryjno-kantatowych i wykonywał je nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech, Belgii, Francji, Danii, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii i Izraelu.

Zadebiutował na scenie Opery Bałtyckiej rolą Figara w „Cyruliku sewilskim" w 1987 r. Jako specjalista od repertuaru barytonowego współpracuje dziś ze wszystkimi teatrami operowymi w kraju. Kształci młodych wokalistów na wydziałach wokalno-aktorskich akademii muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku.

Premiera „Króla Rogera" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, która odbyła się 1 października, to nie pierwszy jego Król Roger w karierze. W postać tę wcielił się w listopadzie 2005 r. na zaproszenie Teatro Massimo w Palermo na Sycylii.

Tytuł oryginalny

Jubileusz Skrli

Źródło:

Gazeta Polska codziennie nr 192

Autor:

(sk)

Data publikacji oryginału:

04.10.2022