EN

16.06.2023, 15:44 Wersja do druku

Gdańsk. 21 tancerek i tancerzy na Solo Dance Contest 2023 w Klubie Żak

Do konkursu odbywającego się w ramach 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca, zgłoszono 147 solowych spektakli z 42 państw. Najwięcej aplikacji otrzymaliśmy z Włoch, Niemiec, Izraela i Polski, najdalsze dotarły z Korei, Meksyku i Australii. Do pokazania swoich solówek Klub Żak zaprosił 21 tancerek i tancerzy, których na żywo będzie można zobaczyć w Sali Suwnicowej Klubu w dniach 4-8 września 2023 roku.

fot. mat. organizatora

1. Gyueun Jung/ LIKE A HAT, PELVIS, CRAFT TISSUE, SHAKING, COLD / Korea Południowa
2. Odbayar Batsuuri / IN THE INSIDE / Mongolia
3. Daniel Navarro Lorenzo / A FRAGILE GEOGRAPHY: PLACES / Hizpania
4. Marco Cappa Spina / ABOUT MY FREEDOM / chor. Francesca Ginepro / Włochy
5. Daria Koval / RESISTANCE MOVEMENT / chor. Maciej Kuźmiński / Ukraina
6. Jeimy Carolina Avellaneda Sanabria / BROKE / Kolumbia
7. Laura Toth / WENDY/ Węgry
8. Fabienne Deesker / ICARIAN YOUTH / chor. Brian Scalini / Niemcy
9. Nimrod Poles / AFTERMATH / Izrael
10. Rosalie Wanka / PINK LADY / Niemcy
11. Sakshi Jain / ANY COLOUR YOU LIKE / Indie
12. Jovana Zajkova / IN MY SHOES / Macedonia
13. Jakub Dykta / (UN)FORGETTABLE) / Polska
14. Shang-Jen Yuan / THE PATH SHAPES THE WAY I WALK / Tajwan
15. Laura Volpe / STABAT MATER / chor. Nicolò Abbattista, Christian Consalvo / Włochy
16. Lorenzo Rispolano / WANDELN / Włochy
17. Léna Árvay-Vass / IMAGO / Węgry
18. Marcela Haładuda / (NIE)MIRAŻ / Polska
19. Halyna-Oksana Shchupak / VOLF HEART / chor. with: Rainer Behr / Ukraina

20. Małgorzata Kowalczyk / IT'S HARD TO KISS A GIRL WHEN SHE'S ALWAYS CRYING / Polska
21. Katarzyna Niżnik / SWIMMING BONES IN MY LIQUID FLESH / Polska

Przez cztery dni będą odbywały się pokazy spektakli zaproszonych artystów, a piątego dnia wystąpią finaliści wybrani przez międzynarodowe Jury. Zaproszeni jurorzy to wybitne autorytety międzynarodowej sceny: Johanna Ikola, Edyta Kozak oraz Andreas Constantinou. Oprócz Jurorów swoją nagrodę przyzna też zgromadzona publiczność. Pula wszystkich nagród wynosi 6000 Euro.

Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia! Szczegółowy program konkursu zostanie ogłoszony pod koniec sierpnia. A, niedługo już ogłosimy wykonawców głównego programu 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca! Śledźcie nasze strony internetowe i do zobaczenia w Gdańsku!

Gdański Festiwal Tańca jest realizowane ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy instytut Muzyki i Tańca.

BIOGRAMY JURORÓW

Edyta Kozak – od ponad 30 lat aktywna na scenie i poza nią, jako kuratorka projektów tanecznych. Była solistka Teatru Wielkiego w Warszawie i Stadttheatre Bern w Szwajcarii. Kierowała Stowarzyszeniem Tancerzy Niezależnych, a także była twórczynią i kuratorką programu „+++ tańca” w Teatrze Narodowym w Warszawie, partnerką i ekspertką europejskich sieci: Aerowaves, advancing performing arts project i Open Latitude, współpracowała z Goethe Institute, Szwajcarską Fundacją Kultury etc. Jest fundatorką i dyrektor artystyczną Fundacji Ciało/Umysł. Otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za promocję sztuki tańca. Była jurorką „Młody Tancerz Roku”, a także członkinią prestiżowego grona Kapituły Konkursu ”Perły Tańca”.

Johanna Ikola jest artystką tańca i choreografką, która uzyskała tytuł magistra tańca na Theatre Academy / The University of Arts w Helsinkach w 2005 roku. Pracowała z wieloma uznanymi choreografami i była członkiem Aalkokoski Company oraz Liisa Pentti+ Co. Zasiadała w fińskiej radzie artystycznej na różnych stanowiskach eksperckich, a obecnie jest nowym dyrektorem artystycznym Full Moon Dance Festival.

Andreas Constantinou jest performerem, dyrektorem artystycznym HIMHERANDIT Productions od 2006 roku oraz Q&A Studios – Queer Art Studios Aarhus. Ukończył Trinity Laban i pracował z zespołem Punch Drunk. Od 2013 roku tworzy The Gender House Projects i Queer Arts Festival, które poruszają tematy płci, seksualności i tożsamości z różnych perspektyw artystycznych. Stworzył wielokrotnie nagradzane spektakle, które odbyły liczne tournée w teatrach i na festiwalach w całej Europie. Andreas był również uznanym nauczycielem i wykładowcą tańca, będąc między innymi kierownikiem działu tańca współczesnego w Klassiski Listdansskolinn w Reykjaviku oraz w Performers House w Danii.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne